آریتمی قلبی چیست؟

آریتمی ضربان قلب نامنظم است. اگر آریتمی دارید، ممکن است ضربان قلب شما سریعتر یا کندتر از دیگران بدون آریتمی باشد. شرایط مختلفی وجود دارد که ممکن است باعث ضربان غیر طبیعی قلب شما شود و درمان به علت آن بستگی دارد. اگر احساس می‌کنید قلبتان تند می‌زند، اگر احساس سرگیجه یا سبکی سر دارید یا درد قفسه سینه دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

آریتمی قلبی

آریتمی (که به آن دیس ریتمی نیز گفته می شود) یک ضربان قلب نامنظم یا غیر طبیعی است.

انواع آریتمی

آریتمی های فوق بطنی: آریتمی هایی که از دهلیزها (حفره های فوقانی قلب) شروع می شوند. “Supra” به معنای بالا است. “بطنی” به اتاق های پایینی قلب یا بطن ها اشاره دارد.
آریتمی های بطنی: آریتمی هایی که از بطن ها (حفره های پایینی قلب) شروع می شوند.
برادی آریتمی: ریتم های آهسته قلب که ممکن است به دلیل بیماری در سیستم هدایت قلب ایجاد شود، مانند گره سینوسی دهلیزی (SA)، گره دهلیزی (AV) یا شبکه HIS-Purkinje.

انواع آریتمی های فوق بطنی کدامند؟

آریتمی های فوق بطنی در دهلیزها یا حفره های فوقانی قلب شما شروع می شود. انواع آریتمی های فوق بطنی عبارتند از:

تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای (PSVT): یک ریتم سریع اما منظم قلب که از دهلیزها می آید. این نوع آریتمی به طور ناگهانی شروع و به پایان می رسد.
تاکی کاردی های مسیر جانبی (تاکی کاردی های مسیر بای پس): ریتم سریع قلب ناشی از یک مسیر الکتریکی اضافی و غیر طبیعی یا اتصال بین دهلیزها و بطن ها. تکانه ها از طریق مسیرهای اضافی و همچنین مسیر معمولی حرکت می کنند. این باعث می‌شود که تکانه‌ها خیلی سریع در اطراف قلب شما حرکت کنند و باعث می‌شود که ضربان آن به‌طور غیرعادی سریع باشد (مثال: سندرم ولف پارکینسون وایت).
تاکی کاردی AVNRT: ریتم سریع قلب ناشی از وجود بیش از یک مسیر از طریق گره دهلیزی بطنی (AV).
تاکی کاردی دهلیزی: ریتم سریع قلب که از دهلیزها شروع می شود.
فیبریلاسیون دهلیزی: ریتم نامنظم قلب بسیار رایج است. این زمانی اتفاق می‌افتد که بسیاری از تکانه‌ها شروع می‌شوند و از طریق دهلیز پخش می‌شوند و برای فرصتی برای سفر از طریق گره AV رقابت می‌کنند. این باعث ایجاد ریتم سریع و نامنظم می شود. از آنجایی که تکانه ها به شکلی نامنظم از دهلیزها عبور می کنند، انقباض دهلیزی هماهنگ از بین می رود.
فلوتر دهلیزی: یک آریتمی دهلیزی ناشی از یک یا چند مدار سریع در دهلیز. فلوتر دهلیزی معمولاً منظم‌تر و منظم‌تر از فیبریلاسیون دهلیزی است.

انواع آریتمی های بطنی چیست؟

آریتمی بطنی در بطن های قلب شروع می شود. انواع آریتمی های بطنی عبارتند از:

انقباضات زودرس بطنی (PVC): ضربان‌های زودرس قلب اضافی که از بطن‌ها شروع می‌شوند. بیشتر اوقات، PVC ها هیچ علامتی ایجاد نمی کنند یا نیاز به درمان دارند. این نوع آریتمی شایع است و می تواند مربوط به استرس، کافئین یا نیکوتین زیاد یا ورزش باشد. آنها همچنین می توانند ناشی از بیماری قلبی یا عدم تعادل الکترولیت باشند. افرادی که چندین PVC و/یا علائم مرتبط با آنها دارند باید توسط متخصص قلب (پزشک قلب) ارزیابی شوند.
تاکی کاردی بطنی (V-tach): ضربان قلب سریعی که از بطن ها شروع می شود. ریتم سریع قلب را از پر شدن کافی از خون باز می دارد و خون کمتری می تواند در بدن پمپاژ کند. V-tach می تواند به خصوص در افراد مبتلا به بیماری قلبی جدی باشد و ممکن است با علائم بیشتری نسبت به سایر انواع آریتمی همراه باشد. متخصص قلب باید این وضعیت را ارزیابی کند.
فیبریلاسیون بطنی (V-fib): شلیک نامنظم و بی نظم تکانه ها از بطن ها. بطن ها می لرزند و نمی توانند انقباض موثری ایجاد کنند، که منجر به کمبود خون می شود. این یک اورژانس پزشکی است که باید با احیای قلبی ریوی (CPR) و دفیبریلاسیون (تامین شوک انرژی به عضله قلب برای بازگرداندن ریتم طبیعی) در اسرع وقت درمان شود.
QT طولانی: در حالی که این یک آریتمی نیست، می تواند فرد را مستعد ابتلا به آن کند. فاصله QT ناحیه‌ای در نوار قلب است که نشان‌دهنده مدت زمانی است که عضله قلب منقبض می‌شود و سپس بهبود می‌یابد، یا برای شلیک تکانه الکتریکی و سپس شارژ مجدد لازم است. هنگامی که فاصله QT بیشتر از حد طبیعی باشد، خطر ابتلا به “تورساد د پوینت” را افزایش می دهد که یک شکل تهدید کننده زندگی از تاکی کاردی بطنی است.

انواع برادی آریتمی چیست؟

برادی آریتمی یک ریتم آهسته قلب است که معمولاً به دلیل بیماری در سیستم هدایت قلب ایجاد می شود. انواع برادی آریتمی عبارتند از:

اختلال عملکرد گره سینوسی: کندی ریتم قلب به دلیل یک گره غیر طبیعی SA.
بلوک قلبی: تاخیر یا بلوک کامل تکانه الکتریکی در حین حرکت از گره سینوسی به بطن. سطح بلوک یا تاخیر ممکن است در گره AV یا سیستم HIS-Purkinje رخ دهد. ضربان قلب ممکن است نامنظم و کند باشد

علائم آریتمی چیست؟

آریتمی ممکن است “بی صدا” باشد و هیچ علامتی ایجاد نکند. پزشک می‌تواند با گرفتن نبض، گوش دادن به قلب یا انجام آزمایش‌های تشخیصی، ضربان قلب نامنظم را در طول معاینه پیدا کند. در صورت بروز علائم، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تپش قلب: احساس از دست دادن ضربان قلب یا اینکه قلب شما در حال «فرار»، بال زدن یا انجام «فلیپ فلاپ» است.
 • سرگیجه یا احساس سبکی سر.
 • تنگی نفس.
 • ناراحتی قفسه سینه.
 • ضعف یا خستگی (احساس خستگی بسیار).
 • ضعیف شدن عضله قلب یا کسر جهشی کم.

چه چیزی باعث آریتمی می شود؟

آریتمی می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • بیماری عروق کرونر.
 • بافت تحریک پذیر در قلب (به دلایل ژنتیکی یا اکتسابی).
 • فشار خون بالا.
 • تغییرات در عضله قلب (کاردیومیوپاتی).
 • اختلالات دریچه
 • عدم تعادل الکترولیت در خون شما، مانند عدم تعادل سدیم یا پتاسیم.
 • آسیب ناشی از حمله قلبی.
 • روند بهبودی پس از جراحی قلب
 • سایر شرایط پزشکی

چگونه آریتمی تشخیص داده می شود؟

اگر علائم آریتمی دارید، باید با یک متخصص قلب و عروق وقت بگیرید. ممکن است بخواهید به یک الکتروفیزیولوژیست مراجعه کنید – یک متخصص قلب که آموزش های تخصصی بیشتری در زمینه تشخیص و درمان اختلالات ریتم قلب دارد. پس از ارزیابی علائم شما و انجام معاینه فیزیکی، متخصص قلب ممکن است تست های تشخیصی مختلفی را برای کمک به تایید وجود آریتمی و نشان دادن علل آن انجام دهد. برخی از آزمایشاتی که ممکن است برای تایید وجود ریتم نامنظم قلب انجام شود عبارتند از:

الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG): تصویری از تکانه های الکتریکی که در عضله قلب حرکت می کنند. ECG با استفاده از الکترودها (لکه های کوچک و چسبنده) که به پوست شما در قفسه سینه، بازوها و پاها متصل می شوند، روی کاغذ گراف ثبت می شود.
مانیتورهای سرپایی، مانند مانیتور هولتر.
تست استرس: تستی که برای ثبت آریتمی هایی که با ورزش شروع می شوند یا بدتر می شوند استفاده می شود. این آزمایش همچنین ممکن است برای تعیین اینکه آیا بیماری زمینه ای قلبی یا بیماری عروق کرونر مرتبط با آریتمی وجود دارد یا خیر مفید باشد.
اکوکاردیوگرام: نوعی سونوگرافی که برای ارائه نمای قلب استفاده می شود تا مشخص شود آیا عضله قلب یا بیماری دریچه ای وجود دارد که ممکن است باعث آریتمی شود. این آزمایش ممکن است در حالت استراحت یا با فعالیت انجام شود.
کاتتریزاسیون قلبی: با استفاده از یک بی حس کننده موضعی، یک کاتتر (لوله کوچک، توخالی و قابل انعطاف) وارد رگ خونی می شود و با کمک دستگاه اشعه ایکس به قلب هدایت می شود. یک رنگ کنتراست از طریق کاتتر تزریق می شود تا فیلم های اشعه ایکس از شریان های کرونر، اتاق های قلب و دریچه های شما گرفته شود. این آزمایش به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا علت آریتمی بیماری عروق کرونر است یا خیر. این آزمایش همچنین اطلاعاتی در مورد عملکرد ماهیچه های قلب و دریچه های شما ارائه می دهد.
مطالعه الکتروفیزیولوژی (EPS): کاتتریزاسیون قلب ویژه ای که سیستم الکتریکی قلب شما را ارزیابی می کند. کاتترها در قلب شما قرار می گیرند تا فعالیت الکتریکی را ثبت کنند. EPS برای یافتن علت ریتم غیر طبیعی و تعیین بهترین درمان برای شما استفاده می شود. در طول آزمایش، آریتمی را می توان با خیال راحت تکثیر کرد و خاتمه داد.
تست تیلت میز (همچنین به آن تست شیب سر به بالا یا تست شیب عمودی سر نیز گفته می شود): فشار خون و ضربان قلب شما را به صورت دقیقه به دقیقه ثبت می کند در حالی که میز در وضعیت سر به بالا در سطوح مختلف کج شده است. نتایج آزمایش ممکن است برای ارزیابی ریتم قلب، فشار خون و گاهی اوقات اندازه‌گیری‌های دیگر هنگام تغییر موقعیت استفاده شود.

آریتمی چگونه درمان می شود؟

درمان بستگی به نوع و شدت آریتمی شما دارد. در برخی موارد، درمان لازم نیست. گزینه های درمانی شامل داروها، تغییر شیوه زندگی، درمان های تهاجمی، دستگاه های الکتریکی یا جراحی است.

چه داروهایی آریتمی را درمان می کنند؟

داروهای مختلفی برای درمان آریتمی موجود است. از آنجایی که همه افراد متفاوت هستند، ممکن است آزمایش چندین دارو و دوز لازم باشد تا بهترین دارو را پیدا کنید. چندین نوع دارو استفاده می شود:

داروهای ضد آریتمی داروهایی هستند که برای تبدیل آریتمی به ریتم سینوسی (ریتم طبیعی) یا جلوگیری از آریتمی استفاده می شوند.
داروهای کنترل کننده ضربان قلب داروهایی هستند که برای کنترل ضربان قلب استفاده می شوند.
درمان ضد انعقاد یا ضد پلاکت داروهایی مانند وارفارین (رقیق کننده خون) یا آسپرین هستند که خطر تشکیل لخته یا سکته مغزی را کاهش می دهند.
داروهایی که برای درمان بیماری های مرتبطی که ممکن است باعث ریتم غیر طبیعی قلب شوند استفاده می شود.
مهم است بدانید:

 • نام داروهای شما
 • برای چه هستند.
 • هر چند وقت یکبار و در چه زمان هایی آنها را مصرف کنید.

چه درمان های تهاجمی برای درمان آریتمی استفاده می شود؟

کاردیوورژن الکتریکی و فرسایش کاتتر، درمان‌های تهاجمی هستند که برای درمان یا از بین بردن ریتم‌های نامنظم قلب استفاده می‌شوند. پزشک بهترین درمان را برای شما تعیین می کند و در مورد مزایا و خطرات این درمان ها با شما صحبت می کند.

ریتم طبیعی ممکن است تنها با دارو درمانی به دست نیاید. کاردیوورژن توسط پزشک در اتاق عمل ویژه انجام می شود. پس از تجویز یک بیهوشی کوتاه‌اثر، یک تکانه الکتریکی از طریق دیواره قفسه سینه ارسال می‌شود که قلب را هماهنگ می‌کند و اجازه می‌دهد تا ریتم طبیعی دوباره شروع شود.

ابلیشن کاتتر

در حین ابلیشن کاتتر، انرژی الکتریکی با فرکانس بالا از طریق یک کاتتر به ناحیه کوچکی از بافت داخل قلب می رسد که باعث ریتم غیر طبیعی قلب می شود. این انرژی مسیر ریتم غیر طبیعی را “قطع” می کند. ابلیشن را می توان برای درمان اکثر SVT ها، فلوتر دهلیزی و برخی تاکی کاردی های دهلیزی و بطنی استفاده کرد. همچنین می تواند برای قطع مسیر الکتریکی بین دهلیزها و بطن ها استفاده شود که ممکن است در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی مفید باشد. ابلیشن ممکن است با روش های دیگر برای دستیابی به درمان بهینه ترکیب شود.

جداسازی ورید ریوی

در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی مکرر، حمله ای یا مداوم، جداسازی وریدهای ریوی (جداسازی ورید ریوی) نوعی فرسایش است که مناطقی را که تصور می شود باعث فیبریلاسیون دهلیزی می شود هدف قرار می دهد. هدف ایجاد حلقه‌های اسکار است که کانون‌های مسئول ایجاد فیبریلاسیون دهلیزی را جدا می‌کند.

برای درمان آریتمی از چه دستگاه هایی استفاده می شود؟

یک متخصص قلب ممکن است دستگاه های خاصی را در طول یک روش در آزمایشگاه الکتروفیزیولوژی وارد کند.

ضربان ساز دائمی دستگاهی است که تکانه های الکتریکی کوچکی را به عضله قلب می فرستد تا ضربان قلب طبیعی را حفظ کند. پیس میکر دارای یک ژنراتور پالس (که یک باتری و یک کامپیوتر کوچک را در خود جای داده است) و سیم‌هایی دارد که تکانه‌هایی را از ژنراتور پالس به عضله قلب می‌فرستد و همچنین فعالیت الکتریکی قلب را حس می‌کند. ضربان سازها بیشتر برای جلوگیری از کندی ضربان قلب شما استفاده می شوند.

دفیبریلاتور قلبی قابل کاشت (ICD) یک دستگاه پیچیده است که عمدتاً برای درمان تاکی کاردی بطنی و فیبریلاسیون بطنی، دو ریتم قلبی خطرناک استفاده می‌شود. ICD دائماً ریتم قلب را کنترل می کند. هنگامی که ضربان قلب بسیار سریع و غیرطبیعی را تشخیص می‌دهد، انرژی را به عضله قلب می‌رساند تا باعث شود که قلب دوباره با یک ریتم طبیعی تپش کند.

راه های مختلفی وجود دارد که می توان از ICD برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب استفاده کرد. این شامل:

ضربان‌های ضد تاکی کاردی (ATP): هنگامی که قلب خیلی سریع می‌زند، ممکن است یک سری تکانه‌های الکتریکی کوچک به عضله قلب ارسال شود تا ضربان و ریتم طبیعی قلب را بازیابی کند.
کاردیوورژن/دفیبریلاسیون: هنگامی که قلب به طور خطرناکی سریع یا نامنظم می زند، ممکن است یک شوک به عضله قلب وارد شود تا ریتم طبیعی خود را بازگرداند.
ضربان‌سازی ضد برادی کاردی: اکثر ICD‌ها برای جلوگیری از کندی بیش از حد ریتم قلب، ضربان پشتیبان ارائه می‌دهند.
ضربان سازها و دفیبریلاتورهای دو بطنی (B-V) (همچنین به آنها درمان همگام سازی مجدد قلبی یا CRT نیز گفته می شود) در افراد مبتلا به نارسایی قلبی که شواهدی از انقباض ناهماهنگ یا خارج از هماهنگی بطن چپ نیز دارند استفاده می شود. این دستگاه ها به همگام سازی انقباض بطن چپ کمک می کنند. علاوه بر یک یا دو لید مورد استفاده توسط ضربان سازها و دفیبریلاتورهای سنتی که در بطن راست و دهلیز راست قرار می‌گیرند، دستگاه‌های دو بطنی از یک لید اضافی در پشت یا سمت چپ بطن چپ استفاده می‌کنند. برای رسیدن به این ناحیه، سرب اضافی معمولاً از طریق سینوس کرونری، یک سیاهرگ کوچک در پشت قلب هدایت می‌شود.

برخی از عوامل خطر مرتبط با سبک زندگی برای آریتمی چیست؟

در اینجا چند راه برای تغییر این عوامل خطر آریتمی مرتبط با آریتمی وجود دارد.

 • اگر سیگار می‌کشید یا از محصولات تنباکو استفاده می‌کنید، آن را ترک کنید.
 • مصرف الکل خود را محدود کنید.
 • مصرف کافئین را محدود یا متوقف کنید. برخی از افراد به کافئین حساس هستند و ممکن است هنگام استفاده از محصولات کافئین دار (مانند چای، قهوه، کولا و برخی از داروهای بدون نسخه) علائم بیشتری را مشاهده کنند.
 • مراقب محرک های مورد استفاده در داروهای سرفه و سرماخوردگی و مکمل های گیاهی یا غذایی باشید. برخی از این داروها حاوی موادی هستند که ریتم نامنظم قلب را تقویت می کنند. برچسب را بخوانید و از پزشک یا داروساز خود بپرسید که چه دارویی برای شما بهتر است.
 • فشار خون بالا را کنترل کنید.
 • وزن خود را طبیعی نگه دارید
 • سطح قند خون را کنترل کنید.
 • خواب منظم داشته باشید

در صورت داشتن آریتمی چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

شما باید برای ویزیت های پیگیری منظم به پزشک خود مراجعه کنید:

 • مطمئن شوید که آریتمی شما کنترل شده است.
 • داروهای خود را به درستی تنظیم کنید.
 • عملکرد هر دستگاه کاشته شده را ارزیابی کنید.
 • مطمئن شوید که سالم می‌مانید و مشکلات پزشکی دیگری ندارید.
 • پزشک به شما خواهد گفت که چند بار باید مراجعه کنید. اگر علائم شما مکرر یا شدیدتر شد، در بین ویزیت ها با پزشک خود تماس بگیرید.

همچنین باید مطمئن شوید که خانواده و دوستانتان می دانند چگونه علائم شما را تشخیص دهند.

در مورد خودمراقبتی با آریتمی چه باید بدانم؟

اگر آریتمی دارید، یا حتی اگر ندارید، ممکن است برایتان مفید باشد که بدانید چگونه نبض خود را بگیرید. نبض شما ضربان قلب شما یا تعداد دفعاتی که قلب شما در یک دقیقه می زند را نشان می دهد. تعداد نبض از فردی به فرد دیگر متفاوت است. نبض شما زمانی که در حالت استراحت هستید کندتر می شود و در هنگام ورزش افزایش می یابد زیرا بدن در طول ورزش به خون غنی از اکسیژن بیشتری نیاز دارد.

چگونه نبضم را بگیرم؟

با احساس نبض می توانید بفهمید که قلب شما چقدر سریع می زند. می توانید نبض خود را روی مچ دست یا گردن خود احساس کنید. نوک انگشتان سبابه و میانی خود را روی مچ داخلی بازوی دیگر، درست زیر پایه شست خود قرار دهید. یا، نوک انگشت اشاره و انگشت میانی خود را در قسمت پایین گردن خود، در دو طرف نای قرار دهید. به آرامی با انگشتان خود فشار دهید تا زمانی که احساس کنید خون در زیر انگشتان خود می تپد. ممکن است لازم باشد انگشتان خود را کمی به سمت بالا یا پایین حرکت دهید تا زمانی که نبض را احساس کنید.

می توانید تعداد ضربان را در ۱۰ ثانیه بشمارید و در شش ضرب کنید تا ضربان قلب خود را بر حسب ضربان در دقیقه تعیین کنید. ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت ۵۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است.

نکته پایانی

راه های زیادی برای تشخیص نامنظم شدن ضربان قلب وجود دارد. برخی از این ضربان‌های نامنظم قلب، که آریتمی نامیده می‌شوند، علائمی ایجاد نمی‌کنند. اگر متوجه علائمی مانند خستگی شدید یا تپش قلب شدید، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک به شما کمک می کند تا بهترین گزینه درمانی را برای خود انتخاب کنید، اما می توانید با ایجاد تغییرات مناسب در سبک زندگی به خود کمک کنید.