تلفن : 02177913120
منوی دسته بندی

روش های درمان آریتمی قلبی

برای تشخیص آریتمی قلبی، پزشک معمولا یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و در مورد سابقه پزشکی و علائم آن سوالاتی می پرسد. ممکن است آزمایشاتی برای تأیید ضربان قلب نامنظم و بررسی شرایطی که می‌توانند باعث آریتمی‌ها شوند، مانند بیماری قلبی یا بیماری تیروئید، انجام شود. آزمایشات برای تشخیص آریتمی قلبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG)

در طول ECG، حسگرها (الکترودها) که می توانند فعالیت الکتریکی قلب را تشخیص دهند به قفسه سینه و گاهی اوقات به بازوها یا پاها متصل می شوند. ECG زمان و مدت هر فاز الکتریکی در ضربان قلب را اندازه گیری می کند.

هولتر ریتم قلب

این دستگاه ECG قابل حمل را می توان برای یک روز یا بیشتر استفاده کرد تا فعالیت قلب را در حین انجام کارهای روزمره ثبت کند.

اکوکاردیوگرافی

در این آزمایش غیرتهاجمی، یک دستگاه دستی (مبدل) که روی قفسه سینه قرار می گیرد از امواج صوتی برای تولید تصاویری از اندازه، ساختار و حرکت قلب استفاده می کند.

ضبط حلقه قابل کاشت

اگر علائم بسیار نادر باشد، ممکن است یک ضبط کننده رویداد در زیر پوست در ناحیه قفسه سینه کاشته شود تا به طور مداوم فعالیت الکتریکی قلب را ثبت کند و ریتم های نامنظم قلب را تشخیص دهد. اگر پزشک متخصص قلب در طول آن آزمایشات آریتمی پیدا نکرد، ممکن است سعی کند آریتمی را با آزمایش های دیگری تحریک کند، که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سنجش استرس: برخی از آریتمی ها با ورزش تحریک یا بدتر می شوند. در طول تست استرس، فعالیت قلب در هنگام دوچرخه‌سواری ثابت یا راه رفتن روی تردمیل کنترل می‌شود. اگر در ورزش کردن مشکل دارید، ممکن است دارویی برای تحریک قلب به روشی مشابه ورزش تجویز شود.
 • تست میز شیب: اگر دچار غش شده اید، پزشک ممکن است این آزمایش را توصیه کند. ضربان قلب و فشار خون شما زمانی که روی میز دراز کشیده اید کنترل می شود. سپس میز به گونه ای کج می شود که گویی شما ایستاده اید. پزشک مشاهده می کند که چگونه قلب و سیستم عصبی که آن را کنترل می کند به تغییر زاویه واکنش نشان می دهد.
  آزمایش و نقشه برداری الکتروفیزیولوژیک: در این آزمایش که مطالعه EP نیز نامیده می‌شود، پزشک لوله‌های نازک و انعطاف‌پذیر (کاتتر) را که با الکترودها از طریق رگ‌های خونی به نواحی مختلف درون قلب سرازیر می‌شوند، می‌پیچد. هنگامی که الکترودها در جای خود قرار می گیرند، می توانند گسترش تکانه های الکتریکی را در قلب ترسیم کنند.

گاهی اوقات، یک پزشک قلب (متخصص قلب) از الکترودها برای تحریک قلب به ضربان‌هایی استفاده می‌کند که ممکن است باعث ایجاد – یا توقف – آریتمی شود. انجام این کار به پزشک کمک می کند تا محل آریتمی، علل احتمالی آن و بهترین گزینه های درمانی را تعیین کند. این آزمایش همچنین ممکن است برای تعیین اینکه آیا فردی با شرایط سلامت خاصی در معرض خطر ابتلا به آریتمی قلبی است یا خیر انجام شود.

درمان آریتمی قلبی

درمان آریتمی قلبی بستگی به این دارد که آیا فرد ضربان قلب سریع (تاکی کاردی) دارد یا ضربان قلب آهسته (برادی کاردی). برخی از آریتمی های قلبی نیازی به درمان ندارند. پزشک متخصص قلب ممکن است معاینات منظم را برای نظارت بر وضعیت شما توصیه کند.

درمان آریتمی قلب معمولاً تنها در صورتی مورد نیاز است که ضربان قلب نامنظم باعث علائم قابل توجهی شود یا اگر این بیماری شما را در معرض خطر مشکلات قلبی جدی‌تر قرار دهد. درمان آریتمی قلبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • داروها
 • درمان‌هایی مانند مانور واگ
 • کاردیوورژن
 • روش‌های کاتتر
 • جراحی قلب

داروهای آریتمی قلبی

داروهای مورد استفاده برای درمان آریتمی قلبی به نوع آریتمی و عوارض احتمالی بستگی دارد. به عنوان مثال، داروهای کنترل ضربان قلب و بازگرداندن ریتم طبیعی قلب اغلب برای اکثر افراد مبتلا به تاکی کاردی تجویز می شود. اگر فیبریلاسیون دهلیزی دارید، ممکن است برای جلوگیری از لخته شدن خون، داروهای رقیق کننده خون تجویز شود. بسیار مهم است که داروها را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید تا خطر عوارض را کاهش دهید.

آریتمی قلبی

درمان‌های آریتمی قلبی شامل مانور واگ و کاردیوورژن برای توقف ضربان نامنظم قلب است. مانورهای واگال اگر به دلیل تاکی کاردی فوق بطنی ضربان قلب بسیار سریع دارید، پزشک ممکن است این درمان را توصیه کند. مانورهای واگ روی سیستم عصبی که ضربان قلب شما را کنترل می کند (اعصاب واگ) تأثیر می گذارد و اغلب باعث کاهش ضربان قلب می شود. برای مثال، ممکن است بتوانید با حبس کردن نفس و زور زدن، غوطه ور کردن صورت خود در آب یخ یا سرفه، آریتمی را متوقف کنید. مانورهای واگ برای همه انواع آریتمی کار نمی کنند.
کاردیوورژن: این روش برای تنظیم مجدد ریتم قلب ممکن است با دارو یا به عنوان یک روش انجام شود. اگر نوع خاصی از آریتمی مانند فیبریلاسیون دهلیزی دارید، ممکن است پزشک شما این درمان را توصیه کند.

درمان آریتمی قلبی همچنین ممکن است شامل روش‌های کاتتر یا جراحی برای کاشت دستگاه قلب (قلبی) باشد. برخی از آریتمی ها ممکن است به جراحی قلب باز نیاز داشته باشند. انواع روش ها و جراحی های مورد استفاده برای درمان آریتمی قلبی عبارتند از:

ابلیشن کاتتر: در این روش، پزشک یک یا چند کاتتر را از طریق رگ‌های خونی به قلب می‌کشد. الکترودهایی که در نوک کاتتر قرار دارند از گرما یا انرژی سرد برای ایجاد زخم های کوچک در قلب شما استفاده می کنند تا سیگنال های الکتریکی غیر طبیعی را مسدود کرده و ضربان قلب طبیعی را بازیابی کنند.
ضربان ساز: اگر ضربان قلب آهسته (برادی کاردی) دلیلی نداشته باشد که بتوان آن را اصلاح کرد، پزشکان اغلب آنها را با ضربان‌ساز درمان می‌کنند، زیرا هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند به طور قابل اعتمادی سرعت قلب را افزایش دهد.

ضربان ساز یک دستگاه کوچک است که معمولاً در نزدیکی استخوان ترقوه کاشته می شود. یک یا چند سیم با نوک الکترود از ضربان ساز از طریق رگ های خونی به قلب داخلی می رود. اگر ضربان قلب خیلی آهسته باشد یا متوقف شود، ضربان‌ساز تکانه‌های الکتریکی می‌فرستد که قلب را تحریک می‌کند تا با سرعت ثابتی بکوبد.

دفیبریلاتور قلبی قابل کاشت (ICD): اگر در معرض خطر ابتلا به ضربان قلب خطرناک یا نامنظم در حفره های پایینی قلب (تاکی کاردی بطنی یا فیبریلاسیون بطنی) هستید، ممکن است پزشک شما این دستگاه را توصیه کند. اگر ایست قلبی ناگهانی داشته اید یا بیماری های قلبی خاصی دارید که خطر ایست قلبی ناگهانی را افزایش می دهد، پزشک ممکن است ICD را نیز توصیه کند.

ICD واحدی است که با باتری کار می کند و در زیر پوست نزدیک استخوان ترقوه کاشته می شود – شبیه به یک ضربان ساز. یک یا چند سیم با نوک الکترود از ICD از طریق وریدها به قلب می گذرد. ICD به طور مداوم ریتم قلب شما را کنترل می کند.

اگر ICD ریتم غیرطبیعی قلب را تشخیص دهد، شوک هایی با انرژی کم یا زیاد ارسال می کند تا قلب را به ریتم طبیعی بازگرداند. ICD از بروز ریتم نامنظم قلب جلوگیری نمی کند، اما در صورت بروز آن را درمان می کند.

رویه ماز: در روش ماز، جراح یک سری برش در بافت قلب در نیمه بالایی قلب شما (دهلیزها) ایجاد می کند تا یک الگو (یا ماز) از بافت اسکار ایجاد کند. از آنجایی که بافت اسکار جریان الکتریکی را هدایت نمی کند، با تکانه های الکتریکی سرگردان که باعث برخی از انواع آریتمی می شود، تداخل ایجاد می کند. روش ماز معمولاً برای افرادی است که با درمان های دیگر بهبود نمی یابند یا به دلایل دیگر جراحی قلب باز انجام می دهند.

جراحی بای پس عروق کرونر: اگر علاوه بر آریتمی قلبی، بیماری شدید عروق کرونر دارید، پزشک ممکن است جراحی بای پس کرونر انجام دهد. این روش ممکن است جریان خون به قلب شما را بهبود بخشد..

نمونه هایی از تغییرات سبک زندگی سالم برای قلب عبارتند از:

 • غذاهای مفید برای قلب بخورید. رژیم غذایی سالمی داشته باشید که نمک و چربی جامد کم و سرشار از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل باشد.
 •  سعی کنید در بیشتر روزها حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید.
 • سیگار کشیدن را ترک کنید. اگر سیگار می‌کشید و نمی‌توانید به تنهایی آن را ترک کنید، با پزشک خود در مورد استراتژی‌ها یا برنامه‌هایی صحبت کنید که به شما در ترک عادت سیگار کمک می‌کند.
 • وزن سالم را حفظ کنید. اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد.
 • فشار خون و سطح کلسترول را تحت کنترل نگه دارید. تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید و داروهای تجویز شده را برای کنترل فشار خون یا کلسترول بالا مصرف کنید.
 • از الکل پرهیز کنید.
 • داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید. اگر علائم شما بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

طب جایگزین

مدیریت استرس گام مهمی در حفظ سلامت قلب است. تکنیک های کاهش استرس نیز ممکن است به پیشگیری یا کاهش آریتمی قلبی کمک کند. برخی از راه های کاهش استرس عبارتند از:

 • یوگا
 • مدیتیشن یا ذهن آگاهی
 • تکنیک های آرامش بخش

برخی تحقیقات نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است به کاهش ضربان قلب نامنظم در افراد مبتلا به آریتمی مداوم کمک کند، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button