نبض و ضربان قلب

ضربان قلب شما تعداد دفعاتی است که در هر دقیقه قلب شما می زند، که به طور معمول برای بزرگسالان بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه است. نبض شما راهی است که می توانید هر بار که قلبتان می تپد احساس کنید. اندازه گیری ضربان قلب به شما کمک می کند تا سلامت خود را کنترل کنید و بدانید که آیا در سطح مناسبی ورزش می کنید تا بیشترین فواید را برای سلامتی خود داشته باشید.

ضربان قلب چقدر است؟

ضربان قلب تعداد دفعاتی است که قلب در یک دقیقه می زند. بدن به طور خودکار ضربان قلب را کنترل می کند تا با هر کاری که انجام می دهید یا آنچه در اطراف شما اتفاق می افتد مطابقت داشته باشد. به همین دلیل است که ضربان قلب زمانی که فعال، هیجان زده یا ترسیده اید تندتر می شود و در هنگام استراحت، آرام یا راحت، ضربان قلب کاهش می یابد.

ضربان قلب نیز شاخص مهمی از سلامت کلی شما است. وقتی ضربان قلب خیلی سریع یا خیلی آهسته است، می تواند نشانه ای از مشکلات قلبی یا سایر مشکلات سلامتی باشد. توانایی احساس ضربان قلب در سراسر بدن نیز راهی بالقوه برای پزشکان برای تشخیص بیماری‌ها است.

آیا بین ضربان قلب و نبض تفاوتی وجود دارد؟

بین ضربان قلب و نبض ارتباط وجود دارد، اما آنها یکسان نیستند. سرعت ضربان قلب در یک زمان معین است. نبض این است که چگونه می توانید ضربان قلب خود را احساس کنید.

هر بار که قلب می تپد، خون را از طریق شبکه شریان های بدن فشرده و به حرکت در می آورد. نبض فشاری است که در شریان‌ها برای مدت کوتاهی بالا می‌رود، زیرا قلب خون بیشتری را بیرون می‌زند تا گردش خون را ادامه دهد. بین ضربان‌ها، قلب شل می‌شود، که فشار را دوباره پایین می‌آورد. به همین دلیل است که هر ضربان قلب به جای یک فشار ثابت مانند آب از طریق شیلنگ احساس می شود. چندین مکان وجود دارد که سرخرگ ها بسیار نزدیک به پوست هستند، که برخی از آنها به دلیل ویژگی های بدن راحت تر از سایرین احساس می شوند.

راه های مختلف برای احساس نبض

شما به راحتی می توانید نبض خود را در نقاط زیر احساس کنید (از انگشت اشاره و انگشت حلقه خود با هم استفاده کنید و زیاد فشار ندهید):

گردن (شریان کاروتید). از لاله گوش خود شروع کنید و انگشت خود را در امتداد پوست خود مستقیماً به سمت پایین دنبال کنید. درست در زیر استخوان فک خود، باید بتوانید نبض خود را احساس کنید.
مچ دست (شریان شعاعی). دست خود را با کف دست به سمت بالا نگه دارید، این نقطه جایی است که ماهیچه گوشتی انگشت شست در مچ دست شما ادغام می شود.
داخل آرنج شما (شریان بازویی). با انگشتان دست مقابل خود را از ناحیه توخالی مرکزی داخل آرنج خود شروع کنید. به آرامی آن انگشتان را در امتداد پوست خود به سمت بدن خود بکشید. شما باید بتوانید نبض خود را کمی خارج از مرکز داخلی آرنج خود احساس کنید.

علاوه بر این شریان ها، پزشک ممکن است نبض شما را در مکان های دیگر نیز احساس کنند. یافتن این مکان‌ها بدون آموزش ممکن است دشوار باشد، اما زمانی که یک پزشک به دنبال مشکل خاصی است، می‌تواند بسیار مفید باشد.

 • گیجگاهی (همسطح با مجرای گوش، و درست جلوتر از برآمدگی گوشتی جایی که گوش به گونه می رسد).
 • قفسه سینه (اپیکال، درست بالای قلب شما).
 • شکم (آئورت شکمی).
 • جایی که قسمت بالای ران به بدن می رسد (شریان فمورال).
 • پشت زانو (شریان پوپلیتئال).
 • روی پاهای (شریان تیبیال خلفی و پشتی پا).

چگونه از نبضم برای اندازه گیری ضربان قلبم استفاده کنم؟

هنگامی که نبض خود را پیدا کردید (ساده ترین مکان ها معمولاً گردن یا مچ دست هستند)، می توانید با شمارش تعداد ضربان قلب در ۶۰ ثانیه تعداد نبض خود را بفهمید. اگر می خواهید سریعتر پاسخ دهید، تنها چیزی که نیاز است کمی ریاضی است. ساده ترین راه برای انجام آن عبارتند از:

 • ضربان قلب را به مدت ۱۰ ثانیه بشمارید. پس از اتمام ۱۰ ثانیه، عددی را که شمردید در شش ضرب کنید.
 • تعداد ضربان قلب را به مدت ۱۵ ثانیه بشمارید. وقتی ۱۵ ثانیه تمام شد، عددی را که شمردید در چهار ضرب کنید.
 • ضربان قلب را برای ۳۰ ثانیه بشمارید. وقتی ۳۰ ثانیه تمام شد، عددی را که شمردید در دو ضرب کنید.

عددی که از هر یک از این سه روش دریافت می‌کنید «ضربان در دقیقه» است که ضربان قلب شما است. مخفف ضربان در دقیقه “bpm” است. اگر ضربان قلب خود را زمانی که فعال نیستید پیدا کردید، این ضربان قلب در حالت استراحت است. همچنین می توانید این کار را در حین یا بلافاصله بعد از ورزش انجام دهید. یافتن ضربان قلب در طول ورزش، راه کلیدی برای دانستن اینکه آیا ورزش به اندازه کافی شدید، خیلی شدید یا درست نیست، است.

آیا باید بتوانم نبضم را در گوشم بشنوم؟

در برخی موارد، بله، در واقع می توانید نبض خود را در گوش خود بشنوید. این امر که به عنوان وزوز ضربان دار شناخته می شود، گاهی اوقات با قرار دادن سر بر روی بازو یا دست امکان پذیر است. با این حال، در صورت تغییر موقعیت، صدا باید از بین برود. اگر حتی پس از تغییر موقعیت نبض خود را در گوش خود می شنوید، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

انتظار داشته باشم چه ضربان قلب داشته باشم؟

ضربان قلب در حال استراحت به سن و سلامت کلی بستگی دارد.  محدوده مورد انتظار ضربان قلب در حالت استراحت برای کودکان عبارتند از:

نوزادان (از تولد تا ۴ هفته): ۱۰۰-۲۰۵ ضربه در دقیقه*.
نوزاد (۴ هفته تا ۱ سال): ۱۰۰ تا ۱۸۰ ضربه در دقیقه*.
کودک نوپا (۱ تا ۳ سال): ۹۸ – ۱۴۰ ضربه در دقیقه*.
پیش دبستانی (۳ تا ۵ سال): ۸۰ – ۱۲۰ ضربه در دقیقه.
سن مدرسه (۵ تا ۱۲ سال): ۷۵ – ۱۱۸ ضربه در دقیقه.
نوجوانان (۱۳ تا ۱۸ سال): ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه.
برای بزرگسالان (سن ۱۸+)، محدوده مورد انتظار ضربان قلب در حالت استراحت ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است. این نرخ ها برای کودکان در حالی است که بیدار هستند. احتمالاً هنگام خواب پایین تر خواهند بود.

اگر ضربان قلب در حال استراحت من در محدوده مورد انتظار نباشد چه؟

زمانی که ضربان قلب در حالت استراحت خارج از این محدوده ها باشد، چه خیلی زیاد یا خیلی کم، ممکن است نشانه ای از مشکل باشد.

تاکی کاردی: این زمانی است که ضربان قلب  در حالت استراحت بیش از ۱۰۰ ضربان در دقیقه است که یک ضربان غیرعادی بالاست.
برادی کاردی: این زمانی است که ضربان قلب در حالت استراحت کمتر از ۶۰ ضربان در دقیقه است که یک ضربان غیرمعمول پایین است.

با این حال، نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید اگر از نظر بدنی بسیار فعال هستید این است که ممکن است ضربان قلب در حالت استراحت کمتر از ۶۰ ضربه در دقیقه باشد. ورزشکاران رقابتی می توانند ضربان قلب در حالت استراحت را تا ۴۰ ضربه در دقیقه یا بیشتر داشته باشند. با این حال، برای یک فرد متوسط، این نرخ به طور خطرناکی پایین خواهد بود.

هدف و حداکثر ضربان قلب من چقدر است؟

ضربان قلب هدف محدوده ایده آلی برای حفظ قلب در طول تمرینات با شدت متوسط است. ورزش با شدت متوسط ایده آل است زیرا به اندازه کافی زیاد است که برای قلب مفید است اما نه آنقدر زیاد که به خودتان فشار بیاورید. اگر می خواهید خیلی شدید ورزش کنید، می توانید تا حدود ۹۵ درصد حداکثر ضربان قلب خود را افزایش دهید. با این حال باید مراقب باشید که خیلی بالا نروید. اگر بیش از حد بالا بروید، خطرات بالقوه بیشتر از مزایای آن است.

اگر به طور منظم ورزش نمی کنید، باید قبل از شروع یک برنامه ورزشی با پزشک خود صحبت کنید. این امر به ویژه در صورت داشتن هر گونه مشکل سلامتی، به ویژه مشکلات قلب، تنفس یا گردش خون بسیار مهم است. پزشک بهترین فردی است که شما را در مورد راه‌های ایمن و مؤثر برای فعال ماندن بدون به خطر انداختن سلامت کلی شما راهنمایی می‌کند.

از نمودار زیر برای یافتن حداکثر ضربان قلب و هدف خود استفاده کنید. نمودار از سن هایی استفاده می کند که مضرب پنج هستند، اما روش های محاسبه آن توسط خودتان نیز فهرست شده است:


اگر نگران ضربان قلبم هستم چه باید بکنم؟

اگر در مورد ضربان قلب خود نگرانی دارید، باید با متخصص قلب و عروق صحبت کنید.  لائمی که باید در مورد ضربان قلب خود با پزشک خود صحبت کنید عبارتند از:

 • ضربان قلب در حال استراحت که به طور مداوم خیلی سریع یا خیلی کند است.
 • ضربان قلب که از بین می رود یا نامنظم است.
 • اگر در هنگام گرفتن نبض به جای یک “ضربه” در هنگام گرفتن نبض احساس ارتعاش می کنید. این “هیجان” نامیده می شود و می تواند نشانه ای از مشکلات قلبی و گردش خون باشد.
 • اگر تپش قلب دارید (توانایی ناخوشایند برای احساس ضربان قلب خود بدون احساس نبض).
 • همچنین باید حداقل سالی یک بار برای معاینه سالانه یا فیزیکی به پزشک مراجعه کنید. اندازه گیری ضربان قلب یک بخش طبیعی از این ملاقات است، و همچنین راهی است که ارائه دهنده شما می تواند بسیاری از مشکلات را زودتر تشخیص دهد (از جمله مشکلات خطرناکی که دارای علائم هستند)، که اگر به اندازه کافی زود تشخیص داده شود، بسیاری از آنها قابل درمان هستند.