عوارض مصرف سیگار در بیماران قلبی

دکتر مهسا برجی: مصرف دخانیات به صورت قلیان، سیگار و مواد مخدر عوارض بسیار زیادی برای قلب و عروق دارد که به یک معضل تبدیل شده است. سالانه حدود شش تا هشت میلیون نفر در جهان جان خود را به علت استعمال دخانیات از دست می‌دهند و به طور متوسط در هر هشت ثانیه یک نفر به علت عوارض سیگار فوت می‌کند.

عوارض استعمال دخانیات

استعمال دخانیات دومین علت مرگ و میر در کل دنیا و شایع ترین علت بیماری‌های غیر واگیر دار شامل:

  • بیماری‌های تنفسی
  • قلبی و عروقی
  •  سرطان‌ها

به شمار می‌رود. شایع ترین علت بیماری‌های ریوی مصرف سیگار، قلیان و دخانیات است که باعث افزایش بروز آسم، بیماری‌های مزمن انسدادی ریوی شامل برونشیت مزمن و آمفیزم می‌شود که در دراز مدت موجب تخریب بافت ریه، کاهش عملکرد ریوی و کاهش میزان اکسیژن خون را برای بیمار به همراه دارد.

علت سرطان ریه

نود در صد علت سرطان‌های ریه که از کشنده‌ترین سرطان‌های بدن است، صرفا به علت مصرف سیگار است. ابتلا به سرطان‌های حنجره، دهان و زبان، نای، مری، کبد، پانکراس، کلیه‌ها و در خانم‌ها رحم، پوکی استخوان، افزایش شیوع بیماری‌های گوارشی مانند:

  • زخم اثنی عشر
  • زخم معده

از دیگر عوارض ابتلا به سرطان به شمار می‌رود.

طول عمر افراد سیگاری

افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند حدود ده تا پانزده سال طول عمرشان کاهش پیدا می‌کند. بر اساس آمار مصرف هر دانه سیگار، ۵ دقیقه از عمر فرد کم می‌کند بنابراین هیچ عضو و ارگانی در بدن نیست که بتواند از عوارض سیگار در امان بماند و این یک مساله بسیار مهم است. مساله فرهنگی و ناآگاهی مردم به خصوص جوانان از عوارض مصرف دخانیات به ویژه قلیان است و متاسفانه در دو سه دهه اخیر در جامعه ما مصرف قلیان بسیار رایج شده و آمار‌ها بسیار نگران کننده است.

انتقال بیماری‌های عفونی

مهمترین مساله این است که در جمع‌های خانوادگی، قلیان به عنوان یک وسیله تفریحی شده است و همه افراد مصرف قلیان را دارند و این قبح مساله را از بین برده و به یک موضوع عادی تبدیل شده است.

مصرف قلیان بر خلاف تصور عمومی، دارای عوارض بسیار بیشتری از سیگار است و هر نوبت استفاده از قلیان معادل حدود یک بسته پاکت سیگار است. همچنین استفاده هم زمان از یک قلیان در بین چند نفر علاوه بر عوارض خود قلیان باعث انتقال بیماری‌های عفونی از جمله:

  • هپاتیت
  • ایدز
  • کرونا

نحوه ترک سیگار

بر اساس آمار حدود ده در صد افرادی که سیگار و مواد دخانی را ترک می‌کنند در دراز مدت می‌توانند این ترک را ادامه بدهند. در ماه‌های اولیه افراد زیادی می‌توانند مواد دخانی را ترک کنند، اما به مناسبت‌ها و بهانه‌های مختلف مجدد مصرف قلیان و سیگار را دارند. توصیه می‌شود علاوه بر انگیزه خود فرد برای ترک سیگار به طور مستمر عوارض دخانیات یادآوری شود و همچنین خانواده پیوسته باید از فرد حمایت کند.

سیگار به خاطر وجود نیکوتین اعتیادآور است و برای افرادیکه وابستگی زیاد به سیگار دارند و تمایل به مصرف دوباره سیگار پیدا میکنند، دارو‌ها و درمان‌هایی همچون (دارو‌های خوراکی، چسب‌های نیکوتین، آدامس‌های نیکوتین) وجود دارد که بتوانند به این افراد کمک بشود.

 

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button