سیتی اسکن قلب چیست؟

سیتی اسکن قلب، که به عنوان اسکن کلسیم کرونر نیز شناخته می شود، یک آزمایش اشعه ایکس تخصصی است که تصاویری از قلب را ارائه می دهد که می تواند به پزشک کمک کند پلاک حاوی کلسیم را در شریان های فرد را شناسایی و اندازه گیری کند.

پلاک داخل رگ های قلب شما می تواند رشد کند و جریان خون را به ماهیچه های قلب شما محدود کند. اندازه گیری پلاک کلسیفیه با سیتی اسکن قلب ممکن است به پزشک شما اجازه دهد تا قبل از بروز علائم و نشانه ها، بیماری احتمالی عروق کرونر را شناسایی کند. پزشک از نتایج آزمایش برای تعیین آنچه شما نیاز دارید – دارو یا تغییر شیوه زندگی – برای کاهش خطر حمله قلبی یا سایر مشکلات قلبی استفاده می کند.

چرا اسکن قلب انجام می شود؟

پزشک شما ممکن است برای درک بهتر خطر بیماری قلبی یا اگر برنامه درمانی شما نامشخص است، سیتی اسکن قلب را تجویز کند. اسکن قلب از یک فناوری تخصصی اشعه ایکس به نام چند آشکارساز ردیف یا توموگرافی کامپیوتری چند برشی (CT) استفاده می کند. اسکن تصاویر متعددی ایجاد می کند که می تواند هر گونه رسوب پلاک را در رگ های خونی نشان دهد. اسکن قلب یک نگاه اولیه به سطوح پلاک ارائه می دهد.

پلاک از چربی، کلسترول، کلسیم و سایر مواد موجود در خون تشکیل شده است. این بیماری به تدریج در طول زمان، مدت ها قبل از اینکه علائم یا نشانه های بیماری وجود داشته باشد، ایجاد می شود. این رسوبات می توانند جریان خون غنی از اکسیژن را به ماهیچه های قلب محدود کنند. پلاک ها همچنین ممکن است ترکیده و باعث ایجاد لخته خون شود که می تواند باعث حمله قلبی شود.

چه زمانی از سیتی اسکن قلب استفاده می شود؟

اگر خطر بیماری قلبی کم تا متوسط ​​دارید یا اگر خطر بیماری قلبی مشخص نیست، اسکن قلب ممکن است به راهنمایی درمان کمک کند. پزشک شما می تواند به شما بگوید که آیا ممکن است از انجام اسکن قلب بر اساس عوامل خطرتان سود ببرید یا خیر.

اسکن قلب همچنین ممکن است به انگیزه افراد در معرض خطر متوسط ​​برای ایجاد تغییرات مهم در شیوه زندگی و پیروی از برنامه های درمانی کمک کند.

خطرات سیتی اسکن قلب

اسکن قلب از فناوری اشعه ایکس استفاده می کند که شما را در معرض تابش قرار می دهد. میزان قرار گرفتن در معرض عموماً ایمن در نظر گرفته می شود – تقریباً همان مقدار تابشی که به طور طبیعی در یک سال در معرض آن قرار می گیرید.

برخی از مراکز پزشکی و مراکز درمانی اسکن قلب را به عنوان راهی آسان برای اندازه گیری خطر حمله قلبی تبلیغ می کنند. این اسکن ها نیازی به ارجاع از پزشک ندارند و ممکن است تحت پوشش بیمه  نباشند. همچنین، آزمایش‌های خون و پایش فشار خون ارزان‌تری وجود دارد که ممکن است اطلاعات مشابهی را ارائه دهد.

در طول سیتی اسکن قلب

قبل از شروع اسکن، تکنسین حسگرهایی به نام الکترود را به قفسه سینه شما متصل می کند. این دستگاه‌ها به دستگاهی متصل می‌شوند که فعالیت قلب شما را در طول معاینه ثبت می‌کند و زمان عکس‌برداری با اشعه ایکس را بین ضربان‌های قلب، زمانی که عضلات قلب آرام هستند، هماهنگ می‌کند.

در طول اسکن قلب، شما به پشت روی یک میز متحرک دراز می کشید که به داخل سی تی اسکنر لوله مانند می رود. سر شما تمام مدت بیرون از اسکنر است. اتاق امتحان احتمالا خنک خواهد بود.

ممکن است به شما داروی قرص یا تزریقی داده شود که قلب شما را کند می کند. این به تضمین تصاویر واضح کمک می کند. اگر عصبی یا مضطرب هستید، ممکن است دارویی برای کمک به حفظ آرامش به شما داده شود.

از شما خواسته می‌شود که در حین گرفتن عکس‌ها آرام بخوابید و نفس خود را برای چند ثانیه حبس کنید. تکنسین اسکنر را از اتاق مجاور کار می کند، اما می تواند تمام مدت شما را ببیند و با شما صحبت کند. کل روش باید حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول بکشد.

بعد از سیتی اسکن قلب

معمولاً پس از انجام اسکن قلب نیازی به اقدامات احتیاطی خاصی نیست. شما باید بتوانید خودتان را به خانه برسانید و به فعالیت های روزانه خود ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button