بررسی علل بروز «درد قفسه سینه»

درد قفسه سینه با منشأ قلبی علاوه بر قفسه سینه ممکن است در چانه، گردن، بازوها به ویژه بازوی چپ، پشت و بالای ناف حس شود و به همین دلیل اغلب با دردهای معده اشتباه گرفته و سبب تأخیر در شروع درمان می شود. دردهای قلبی معمولا با فعالیت، شروع یا تشدید می شود و با استراحت و زیرزبانی تسکین می یابد. احساس تهوع یا تعریق سرد همراه درد سینه یا معده، احتمال منشأ قلبی آن را تقویت می کند.

طول دردهای قلبی

معمولا درد قلبی حدود ده بیست دقیقه طول می کشد. در حالی که دردهای طولانی تر از نیم ساعت با وجود استراحت، یا علل غیر قلبی دارند یا اگر قلبی باشند مطرح کننده سکته قلبی هستند که در این صورت اغلب با علائمی نظیر تعریق سرد همراه خواهد بود. دردهای گذرا و ثانیه ای تیرکشنده نیز معمولا اهمیت بالینی ندارند. دردهایی که با تنفس یا تغییر وضع بدن و با دست زدن تشدید می شوند معمولا علل خارج قلبی دارند. توجه داشته باشید التهاب پرده دور قلب و نیز آمبولی ریه که هر دو نیز می توانند خطرناک باشند نیز با تنفس و خوابیدن شدت می یابند.

نشانه های غیرمعمول سکته قلبی

برخی بیماران قلبی به جای درد سینه ممکن است دچار تنگی نفس شوند یا آن را با تپش قلب بیان کنند. در افراد پیر و دیابتی نیز ممکن است علائم غیراختصاصی نظیر ضعف و بی حالی دلیل مراجعه بیمار باشد که می تواند حاکی از سکته قلبی قریب الوقوع باشد. البته بعد از یک سکته قلبی وسیع منجر به نارسایی قلب نیز انتظار چنین علائمی را داریم.

باید توجه داشت هرکدام از این علائم در شرایط بالینی دیگر نیز می توانند بروز کنند. به عنوان مثال، تعریق سرد می تواند به دلیل افت قند یا فشار خون باشد. سرگیجه به طور نادر می تواند منشأ قلبی داشته باشد آن هم در شرایطی که افت فشار دیده شود. در غیر این صورت به دلیل مشکلات گوش داخلی یا مغزی و گاهی نیز عوارض مصرف برخی داروهاست.

 تپش قلب

خوب است بدانید تپش قلب در اغلب بیماران به ویژه جوانان، منشأ غیرقلبی نظیر کم خونی، چاقی، بی تحرکی، پرکاری تیروئید، تب، ترس و هیجانات روحی و… دارد؛ ولی اگر توأم با درد سینه یا تنگی نفس، افت فشار، کاهش سطح هشیاری و تاری دید باشد لازم است تحت بررسی های قلبی نیز قرار بگیرد.

تپش قلبی که علاوه بر شروع ناگهانی و حمله ای، خاتمه ناگهانی نیز دارد اغلب با زمینه قلبی است. وجود سابقه خانوادگی ایست ناگهانی قلب در بیماری که با تپش قلب مراجعه کرده نیز در تشخیص مشکل قلبی مهم است. در مواردی که حملات تپش قلب، مکرر و گذرا بوده، ولی در زمان معاینه پزشک وجود نداشته باشد معمولا برای تشخیص، تستی به نام هولتر ٢۴ ساعته درخواست می شود.

عوامل خطر بیماری قلبی

بی شک برخی افراد به دلایل مختلف ازجمله داشتن زمینه های ژنتیک قلبی یا ابتلا به بیماری های متابولیکی و نیز سبک نادرست زندگی شان، بیشتر در معرض بروز مشکلات و دردهای قلبی هستند. برای افتراق علل مختلف درد سینه، علاوه بر ویژگی های بیان شده، از عوامل خطر زمینه ساز بیماری قلبی مثل:

  • دیابت
  • فشار خون
  • چربی بالا
  • سیگار
  • چاقی
  • زمینه ارثی بیماری قلبی

نیز سوال می شود و در صورت شک به قلبی بودن و بسته به شدت و کیفیت آن، تست های تکمیلی از قبیل تست ورزش، اسکن قلب، اکو یا حتی آنژیوگرافی نیز برای بیمار درخواست می شود. حتی در مواردی برای پیشگیری از بروز سکته قلبی یا درمان آن ضروری است بیمار بستری شود.

تشخیص درد قفسه سینه

دردهایی که در قسمت جناق سینه پخش باشد، نه به شکل نقطه‌ای بلکه به شکل مبهم در پشت جناق سینه باید به دردهای قلبی شک کرد و به پزشک متخصص قلب مراجعه کرد. دردهایی که از نظر قلبی اهمیت دارند دردهایی هستند که از ناحیه شکم تا فک تحتانی ایجاد می‌شوند یعنی اگر فردی با این درد‌ها مواجه شد حتما باید از نظر بیماری قلبی بررسی شود.

تشخیص درد قفسه سینه، ناشی از بیماری قلبی برای همه پزشکان حتی پزشکان عمومی نیز کار آسانی است. ولی برای بررسی دقیق و درمان آن حتما نیاز است که  فرد به متخصص قلب و عروق مراجعه کند.

پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی

یکی از بزرگ‌ترین مسائل در درمان دردهای قلبی نکشیدن سیگار و انجام ورزش است، حتی فردی که بیماری قلبی ندارد با این روش پیشگیری و کنترل قابل توجهی را از این نوع بیماری برای فرد ایجاد خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button