تاثیر چربی خون در بروز بیماری های قلبی

کلسترول ماده‌ای نرم و چربی مانند است که در جریان خون و تمامی سلول‌های بدن یافت می‌شود؛ ممکن است چربی‌های اشباع، چربی‌های ترانس و کلسترولی که می‌خوریم سطح چربی خون را افزایش دهند؛ کلسترول بالای خون نشان‌دهنده احتمال بالای خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی است. عوامل خطر در بروز بیماریهای قلبی عبارتند از:

  • چربی خون
  • دیابت
  • فشار خون
  • کم تحرکی

بین بیماری‌های قلبی و عروقی و تغذیه ارتباط مستقیمی وجود دارد. کلسترول بالا عامل ۱۸ درصد از بیماریهای عروق مغزی است و همچنین ۵۶ درصد از بیماریهای قلبی به دلیل کلسترول بالا بروز پیدا می‌کند و می‌توان گفت که بیماریهای قلبی ارتباط مستقیم با چربی خون بالا دارند. ۴۸ درصد از افراد جامعه ایران اضافه وزن یا چاق هستند چرا که نوع تغذیه کاملاً تغییر پیدا کرده و تحرک بدنی بسیار کم شده است. غذاهایی که مصرف می‌کنیم به صورت مستقیم با بیماری قلبی و عروقی ارتباط دارد و می‌توان گفت که چاقی زمینه‌ساز بسیاری از این بیماری‌هاست.

رژیم غذایی نامناسب

عادات غذای نامناسب باعث افزایش سه عامل خطر بیماریهای قلبی عروقی، یعنی افزایش وزن، کلسترول و فشار خون می‌شود؛ در واقع عادات غذایی، یکی از مهمترین عوامل موثر در شکل‌گیری الگوی غذایی انسان هستند که تعیین‌کننده چگونگی انتخاب، آماده کردن، طبخ، مصرف و نگهداری موادغذایی است

عادات غذایی ریشه در عوامل مختلفی مانند شرایط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، جغرافیایی، مذهبی، کشاورزی و بسیاری عوامل دیگر دارد که سینه به سینه  و نسل به نسل به افراد رسیده و ریشه در باورهای انسان دارد. گاهی معمولا بدون تفکر و تعمق، از عادات غذایی پیروی می کنیم و توجهی به اثرات آنها در سلامت خود نداریم، در حالی که بسیاری از عادات غذایی معمول ما ممکن است نا مناسب بوده و اثرات نامطلوب و گاه جبران ناپذیری در سلامت ما بجای گذارد برخی از مهمترین این عادات مانند افزودن نمک زیاد به غذا، مصرف زیاد مواد سرخ کردنی، استفاده زیاد از غذاهای فراوری شده مانند غذاهای کنسروی –سوسیس-کالباس و…. مصرف کم سبزیجات و میوه ها در رژیم غذائی روزانه و بسیاری موارد دیگر که بر سلامت قلب تاثیر سوء دارند.

کلسترول خون بالا

به دلیل رسوب کلسترول، پلاک و سایر رسوبات چربی در دیواره سرخرگ‌ها، ممکن است سرخرگ‌های تغذیه‌کننده قلب چنان دچار گرفتگی شوند که میزان جریان خون کاهش یابد و سبب بروز درد قفسه سینه شود؛ اگر لخته خون تشکیل شود و سرخرگ را دچار انسداد کند ممکن است حمله قلبی رخ دهد و اگر یک لخته خون، یک سرخ‌رگ خونرسانی‌کننده مغز را دچار انسداد کند سکته مغزی رخ می‌دهد چون کلسترول و سایر چربیها در خون حل نمی‌شوند، جهت انتقال به سلولها از ناقلی به نام لیپوپروتئین استفاده می‌کنند.

LDL (لیپو پروتئین با چگالی بالا)، اغلب نوع بد نامیده می‌شود، زمانی که  LDL در خون از محدوده مجاز بیشتر شود به چربی‌ها و سایر مواد چسبیده و در دیواره سرخرگ رسوب می‌کند، در نتیجه سرخرگ را دچار انسداد و تنگی می‌کند، اگر این پلاک بر روی دیواره سرخرگ، کنده شود، ایجاد لخته خون می‌کند و ممکن است سبب سکته مغزی و قلبی شود؛ در عوض نوع خوب کلسترول، HDL (لیپو پروتئن باچگالی پایین) سبب خارج ساختن کلسترول خطرناک به خارج از سرخرگ می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button