چرا حمله قلبی اتفاق می افتد؟!

آیا می دانستید که می توانید بدون احساس درد قفسه سینه دچار حمله قلبی شوید؟ نارسایی قلبی و بیماری قلبی برای همه، به ویژه زنان، علائم یکسانی را نشان نمی دهند.

قلب ماهیچه ای است که برای پمپاژ خون در سراسر بدن منقبض می شود. حمله قلبی (که اغلب انفارکتوس میوکارد نامیده می شود) زمانی اتفاق می افتد که عضله قلب خون کافی دریافت نمی کند. خون اکسیژن و مواد مغذی را به عضله قلب می رساند. وقتی خون کافی به عضله قلب شما جریان نداشته باشد، قسمت آسیب دیده ممکن است آسیب ببیند یا بمیرد. این خطرناک و گاهی کشنده است.

حملات قلبی به طور ناگهانی اتفاق می‌افتد، اما معمولاً ناشی از بیماری قلبی طولانی مدت است. به طور معمول، یک پلاک مومی شکل بر روی دیواره های داخل رگ های خونی ایجاد می شود که ماهیچه قلب را تغذیه می کند. گاهی اوقات یک تکه از پلاک به نام لخته خون می شکند و از عبور خون از رگ به عضله قلب جلوگیری می کند و منجر به حمله قلبی می شود.

به ندرت، چیزی مانند استرس، فعالیت بدنی یا هوای سرد باعث انقباض یا اسپاسم رگ خونی می شود که باعث کاهش خونی می شود که می تواند به عضله قلب شما برسد.

عوامل خطر زیادی وجود دارند که در بروز حمله قلبی نقش دارند، از جمله:

 • سن
 • وراثت
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • چاقی
 • رژیم غذایی ضعیف
 • مصرف بیش از حد الکل
 • عدم تحرک بدنی

حمله قلبی یک اورژانس پزشکی است. اگر فکر می کنید ممکن است به آن مبتلا شوید، واقعاً مهم است که به آنچه بدنتان به شما می گوید گوش دهید. بهتر است به دنبال درمان اورژانسی پزشکی باشید و اشتباه کنید تا اینکه در هنگام حمله قلبی کمک نگیرید.

درد قفسه سینه، فشار و ناراحتی

اکثر افراد مبتلا به حملات قلبی نوعی درد یا ناراحتی قفسه سینه را تجربه می کنند. اما درک این نکته مهم است که درد قفسه سینه در هر حمله قلبی رخ نمی دهد.

درد قفسه سینه یکی از علائم شایع حمله قلبی است. مردم این احساس را اینگونه توصیف کرده اند که احساس می کنند فیل روی سینه آنها ایستاده است.

برخی افراد اصلاً درد قفسه سینه را به عنوان درد توصیف نمی کنند. در عوض، ممکن است بگویند که احساس سفتی یا فشردن قفسه سینه کرده‌اند. گاهی اوقات این ناراحتی ممکن است برای چند دقیقه بد به نظر برسد و سپس از بین برود. گاهی اوقات این ناراحتی ساعت ها یا حتی یک روز بعد عود می کند. همه اینها می تواند نشانه هایی باشد که عضله قلب شما اکسیژن کافی دریافت نمی کند. اگر احساس درد یا گرفتگی قفسه سینه دارید، شما یا اطرافیانتان باید اورژانس تماس بگیرید.

درد و سفتی می‌تواند در سایر نواحی بدن نیز منتشر شود. اکثر مردم حمله قلبی را با درد در بازوی چپ مرتبط می دانند. ممکن است این اتفاق بیفتد، اما درد می‌تواند در مکان‌های دیگر نیز ظاهر شود، از جمله:

 • بالای شکم
 • شانه
 • گردن / گلو
 • دندان یا فک

با توجه به منبع مورد اعتماد انجمن قلب آمریکا، زنان تمایل دارند حملات قلبی را گزارش کنند که باعث درد به طور خاص در قسمت پایین شکم و قسمت پایین قفسه سینه می شود. درد ممکن است اصلاً در قفسه سینه متمرکز نباشد. این می تواند مانند فشار در قفسه سینه و درد در سایر قسمت های بدن باشد. کمردرد یکی دیگر از علائمی است که زنان بیشتر از مردان به آن اشاره می کنند.

تعریق زیاد

عرق کردن بیش از حد معمول – به خصوص اگر ورزش نمی کنید یا فعال نیستید – می تواند یک علامت هشدار اولیه از مشکلات قلبی باشد. پمپاژ خون از طریق شریان‌های مسدود شده، تلاش بیشتری از قلب شما می‌گیرد، بنابراین بدن شما بیشتر عرق می‌کند تا در طول فعالیت اضافی، دمای بدنتان را پایین نگه دارد. اگر احساس عرق سرد یا پوست لطیف دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید.

تعریق شبانه نیز یک علامت رایج برای زنانی است که مشکلات قلبی را تجربه می کنند. زنان ممکن است این علامت را با اثر یائسگی اشتباه بگیرند. با این حال، اگر از خواب بیدار می شوید و ملحفه هایتان خیس شده است یا به دلیل تعریق نمی توانید بخوابید، این می تواند نشانه ای از حمله قلبی باشد، به خصوص در زنان.

خستگی

خستگی می تواند یک علامت حمله قلبی کمتر شناخته شده در زنان باشد. براساس منابع معتبر برخی از زنان حتی ممکن است فکر کنند علائم حمله قلبی آنها علائمی شبیه آنفولانزا است.

حمله قلبی می تواند به دلیل فشار اضافی روی قلب شما برای پمپاژ کردن در حالی که ناحیه ای از جریان خون مسدود شده است باعث خستگی شود. اگر اغلب بدون دلیل احساس خستگی یا فرسودگی می کنید، می تواند نشانه ای از اشتباه باشد.

خستگی و تنگی نفس در زنان شایع‌تر از مردان است و ممکن است ماه‌ها قبل از حمله قلبی شروع شود. به همین دلیل است که وقتی علائم اولیه خستگی را تجربه کردید، مهم است که هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

تنگی نفس

تنفس شما و قلب شما که خون را به طور موثر پمپاژ می کند بسیار نزدیک به هم مرتبط هستند. قلب شما خون را پمپاژ می کند تا بتواند به بافت های شما گردش کند و همچنین اکسیژن را از ریه های شما دریافت کند. اگر قلب شما نتواند خون را به خوبی پمپاژ کند (مانند حمله قلبی)، ممکن است احساس تنگی نفس کنید.

تنگی نفس می تواند برخی از بارها یک علامت همراه برای خستگی غیرعادی در زنان باشد. به عنوان مثال، برخی از زنان گزارش می دهند که به دلیل فعالیتی که انجام می دهند به طور غیرعادی دچار تنگی نفس و خستگی می شوند. رفتن به صندوق پست می تواند آنها را خسته کند و نتوانند نفس بکشند. این می تواند نشانه شایع حمله قلبی در زنان باشد.

سبکی سر

سبکی سر و سرگیجه می تواند با حمله قلبی رخ دهد و اغلب علائمی هستند که زنان توصیف می کنند. برخی از زنان گزارش می‌دهند که اگر بخواهند بایستند یا بیش از حد تلاش کنند، احساس می‌کنند که ممکن است از هوش بروند. این احساس مطمئناً یک احساس عادی نیست و اگر آن را تجربه کردید نباید نادیده گرفته شود.

تپش قلب

تپش قلب می تواند از احساس تپش قلب تا تغییراتی در ریتم قلب که می تواند احساس تپش یا تپش قلب شما را داشته باشد، متغیر باشد. قلب و بدن شما به یک ضربان ثابت و ثابت تکیه می کنند تا خون را به بهترین نحو در بدن شما حرکت دهند. اگر ضربان از ریتم خارج شود، این می تواند نشانه ای از حمله قلبی باشد.

تپش قلب ناشی از حمله قلبی می تواند باعث ایجاد حس ناراحتی یا اضطراب به خصوص در زنان شود. برخی از افراد ممکن است تپش قلب را به عنوان احساسی توصیف کنند که قلبشان در گردنشان می تپد، نه فقط قفسه سینه.

تغییرات در ریتم قلب را نباید نادیده گرفت، زیرا هنگامی که قلب به طور مداوم از ریتم خارج شد، برای بازگشت به ریتم نیاز به مداخله پزشکی دارد. اگر تپش قلب شما با سرگیجه، فشار قفسه سینه، درد قفسه سینه یا غش همراه باشد، می تواند تاییدی بر وقوع حمله قلبی باشد.

سوء هاضمه، حالت تهوع و استفراغ

اغلب افراد قبل از حمله قلبی دچار سوء هاضمه خفیف و سایر مشکلات گوارشی می شوند. از آنجایی که حملات قلبی معمولاً در افراد مسن‌تری اتفاق می‌افتد که معمولاً مشکلات سوء هاضمه بیشتری دارند، این علائم می‌توانند به عنوان سوزش سر دل یا سایر عوارض مرتبط با غذا نادیده گرفته شوند.

اگر به طور معمول معده آهنی دارید، سوء هاضمه یا سوزش سر دل می تواند علامتی باشد که اتفاق دیگری در حال وقوع است.

کارهایی که باید در هنگام حمله قلبی انجام دهید

اگر فکر می‌کنید دچار حمله قلبی شده‌اید، شما یا یکی از اطرافیان باید فوراً با اورژانس تماس بگیرید. رانندگی به بیمارستان در هنگام حمله قلبی ناامن است، بنابراین با آمبولانس تماس بگیرید. در حالی که ممکن است احساس بیداری و هوشیاری کافی برای رانندگی کنید، درد قفسه سینه ممکن است آنقدر شدید شود که ممکن است در تنفس مشکل داشته باشید یا در فکر کردن به وضوح مشکل داشته باشید.

پس از تماس با اورژانس

هنگامی که با خدمات اورژانس تماس می گیرید، اعزام کننده ممکن است از شما در مورد داروهایی که مصرف می کنید و آلرژی شما سوال کند. اگر در حال حاضر رقیق کننده خون مصرف نمی کنید و به آسپرین حساسیت ندارید، ممکن است اعزام کننده به شما توصیه کند تا زمانی که منتظر مراقبت های پزشکی هستید، آسپرین را بجوید. اگر قرص‌های نیتروگلیسیرین دارید، ممکن است بخواهید طبق دستور پزشک از آنها برای کاهش درد قفسه سینه استفاده کنید.

اگر فهرستی از داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید یا اطلاعاتی در مورد سابقه پزشکی خود دارید، ممکن است بخواهید این اطلاعات را با خود ببرید. می تواند مراقبت های پزشکی شما را سرعت بخشد.

در بیمارستان

هنگامی که به بیمارستان می رسید، می توانید انتظار داشته باشید که پرسنل فوریت های پزشکی یک نوار قلب (EKG) بگیرند. این یک روش بدون درد برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی قلب شما است.

اگر دچار حمله قلبی شده اید، EKG برای بررسی الگوهای الکتریکی غیرعادی در قلب شما انجام می شود. EKG می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد که آیا عضله قلب آسیب دیده است یا خیر و چه بخشی از قلب شما آسیب دیده است. پزشک همچنین احتمالاً خونگیری را تجویز می کند. اگر دچار حمله قلبی شده اید، بدن شما معمولا پروتئین ها و آنزیم های خاصی را در نتیجه استرس وارده به قلب شما آزاد می کند.

اگر دچار حمله قلبی شده اید، پزشک گزینه های درمانی را با شما در میان می گذارد. در صورت شروع درمان در عرض چند ساعت پس از بروز علائم، خطر آسیب شدید قلبی شما کاهش می یابد.

چگونه از مشکلات قلبی در آینده جلوگیری کنیم

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری منبع مورد اعتماد، تخمین زده می شود که ۲۰۰۰۰۰ مرگ ناشی از بیماری قلبی و سکته قابل پیشگیری است. حتی اگر فاکتورهای خطر ابتلا به بیماری قلبی را داشته باشید یا قبلاً دچار حمله قلبی شده اید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی در آینده انجام دهید.

افرادی که قبلاً دچار حمله قلبی شده اند باید مطمئن شوند که تمام داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنند. اگر پزشک شما برای باز نگه داشتن رگ های قلب شما استنت های قلبی قرار داده است یا مجبور به انجام عمل جراحی بای پس برای قلب خود شده اید، مصرف داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده برای جلوگیری از حمله قلبی در آینده حیاتی است.

گاهی اوقات اگر برای بیماری دیگری نیاز به جراحی داشته باشید، ممکن است پزشک قطع برخی از داروهایی را که برای قلب خود مصرف می کنید توصیه کند. یک مثال ممکن است یک داروی ضد پلاکت (ضد لخته) مانند کلوپیدوگرل (Plavix)، پراسوگرل (Effient)، یا تیکاگرلور (Brilinta) باشد. همیشه قبل از قطع مصرف هر یک از داروهای خود با دکتری که به آن مراجعه می کنید برای قلب خود مشورت کنید. قطع ناگهانی بسیاری از داروها بی خطر است و قطع ناگهانی آن می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button