درمان درد قلب ناشی از استرس!

استرس و درد قلب دو همراه همیشگی هستند، به این معنا که فشارهای عصبی شایعترین علت درد قفسه سینه است. با وجود اینکه درد یکی از مهمترین علامتهای اکثر بیماری ها به حساب می آید ولی گاهی پیش می آید که مردم بین انواع درد تمایز قائل نمی شوند که از مرسوم ترین آنها درد تفاوت درد قلب و درد اضطراب است.

اضطراب و درد استرس

اضطراب معمولا از سنین کودکی شروع می شود و در نوجوانی و جوانی هم وجود دارد ولی در سنین میانسالی و سالخوردگی شدت آن کاسته می شود. استرس از شایعترین ناهنجاری های روان به حساب می آید که با توجه به شیوه نادرست زندگی امروزه انسانها به یکی از اختلالات زمینه ساز انواع بیماری ها تبدیل شده است. اضطراب از نظر روحی و روانی می تواند مساعد کننده ی شروع افسردگی و وسواس باشد.

تنفس و درد قفسه سینه

درد در قفسه سینه ناشی از استرس، هم می‌تواند در مردان و هم زنان مشاهده شود.ماهیت درد قفسه سینه ناشی از استرس و حمله قلبی بسیار به هم شبیه هم هستند.

درد قفسه سینه، بدون هیچ گونه علت پزشکی شناخته شده، معمولاً به عنوان نشانه‌ای از اضطراب یا استرس در نظر گرفته می‌شود.

دیگر اثرات مضر استرس عبارتند از: سردرد شدید، کمردرد، اختلالات قلبی، درد در شانه‌ها، و مانند آن است. اگر چه استرس علت فرعی درد قفسه سینه است، که معمولاً به هیچگونه عوارض طولانی مدت منجر نمی‌شود، اما نبایستی نادیده گرفته شود. توصیه میشود فوراً با پزشک متخصص خود مشورت کرده و تحت معاینه قرار گیرید.

نشانه درد سکته قلبی

 درد قلبی معمولا احساس گنگی است که بیمار این طور تشریح می‌کند که گویی باری سنگین روی سینه ‌اش قرار دارد و ممکن است دستش را جمع کند و روی سینه‌اش قرار دهد. ناخوداگاه می‌گوید قلبم را چنگ می‌زنند.

اگر بیمار ۵۰ تا ۶۰ سال دارد، سیگار می‌کشد و دیابت دارد این جور دردها را نباید عصبی تلقی کنیم. دردهای سوزشی بیشتر دردهای عصبی ـ عضلانی است.

تست استرس

تست استرس به تعیین عملکرد قلب تحت شرایط پُر تنش کمک می‌کند. در این تست، از بیمار خواسته می شود تا بر روی تردمیل راه برود، در حالی که عملکرد ضربان قلب و تنفس با دستگاه کنترل می‌شود. این آزمایش همچنین به متخصص در تشخیص علت درد قفسه سینه کمک می کند که آیا این درد مرتبط با قلب می باشد و یا ناشی از استرس و اضطراب است.

چنانچه علت درد قفسه سینه چیزی غیر از استرس باشد، متخصص روش درمان مربوطه را تجویز می کند. اختلالات اضطراب را می‌توان با درمان و رسیدگی تخصصی مداوا کرد. از سوی دیگر، چنانچه علت آن ناشی از استرس باشد، باید آن را شناسایی و آنرا کنترل کرد.

درد معده و درد قلبی

درد ناحیه معده در همه موارد به بیماری‌های گوارشی مربوط نمی‌شود، اگر درد معده هنگام پله بالا رفتن، فعالیت بدنی و عصبانیت تشدید شود، می تواند علل غیرگوارشی (قلبی) داشته باشد. افراد باید درد قفسه سینه را که با خوردن غذای سنگین مثل کله پاچه تشدید می شود را، جدی بگیرند.افراد باید بدانند که دردی که با فعالیت ایجاد شود و با قطع فعالیت تمام شود به بیماری قلب مربوط میشود ،و هم چنین  هر دردی که از ناف به بالا از فک تحتانی به پایین چه جلوی بدن، چه پشت بدن در مردان بالای چهل سال هنگام فعالیت و غذا خوردن ایجاد شود بایدبه آن توجه داشت در زنان تا پنجاه  سالگی انتظار نمی رود که درد قلبی یا درد کرونری وجود داشته باشد، چرا که هورمونهای استروژن و پروژسترون عامل حفاظتی دارند.

کنترل تپش قلب هنگام استرس

پیاده‌روی

گاهی وقتها تپش قلب آنقدر شدید میشود که احساس سرگیجه یا گیجی به فرد دست میٰدهد. چنین فردی فکر می‌ کند نمیتواند راه برود . در این حالت اگر میتوانید، بلند شوید و چند قدم راه بروید. پیاده‌ روی به جریان خون کمک میکند و ظاهرا برای تپش قلب مانند آرامبخشی طبیعی عمل می کند.

نفس‌ کشید‌ن عمیق

تپش قلب به‌ تنهایی نمی‌ تواند موجب استرس شود. در واقع چون افراد تپش قلب را نشانه‌ ی بیماری قلب می دانند، دچار استرس می شوند. به همین دلیل تنفس صحیح بسیار اهمیت دارد. آرام و کنترل‌ شده نفس بکشید تا از تنفس سریع جلوگیری کنید.

خمیازه یا نفس‌ های عمیق بکشید، زیرا اگر چه ممکن است بدن تان به اکسیژن بیشتری احتیاج نداشته باشد، اما گاهی این احساس به انسان دست می دهد که به‌اندازه‌ی‌ کافی اکسیژن وارد بدنش نشده است.

بی توجهی به تپش قلب

یادتان باشد که توجه بیش‌ از حد به ضربان قلب می تواند تپش قلب را بدتر کند. وقتی دائما درمورد ضربان قلب تان فکر کنید، فکر کردن درمورد چیز های دیگر سخت است. اما می توانید با انجام فعالیتهایی که ذهن تان را منحرف میکنند حواس تان را از ضربان قلبتان پرت کنید، مثلا به یکی از دوستان تان زنگ بزنید چون صحبت‌ کردن با کسی که دوستش دارید، آرامش بخش است و میتواند از فکر کردن زیاد درمورد ضربان قلب جلوگیری کند.

پرهیز از مصرف کافئین

کافئین آن‌ قدر ها هم بد نیست که بیشتر کارشناسان ادعا می کنند، اما هیچ شکی در این نیست که میتواند اکثر افراد مبتلا به استرس را دچار ترس کند. روزی یک فنجان قهوه اشکالی ندارد، اما هرچه بیشتر شود، خطر تپش قلب و استرس هم بیشتر خواهد شد.

نوشیدن آب

نوشیدن آب، نوعی تسکین‌ دهنده‌ طبیعی است. ظاهرا آب خنک اثر آرامشبخشی بر بدن دارد. ازآنجا که کمبود آب هم ممکن است یکی دیگر از علل تپش قلب باشد، این امکان وجود دارد که با نوشیدن آب، ضربان قلب نیز کاهش پیدا کند.

با این‌ حال نکته‌ ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که درصورتی‌ که از قبل ، استرس داشته باشید ، هیچ‌کدام از این ها نمی‌ توانند تپش قلب را به‌ کلی قطع کنند. فراموش نکنید تمرکز بیش‌ازحد روی ضربان قلب می‌تواند موجب تپش قلب شود. همچنین افرادی که سابقه‌ی حملات هراس داشته‌اند، به‌طورکلی بیشتر مستعد ابتلا به تپش قلب هستند. حتما فعالیتهای کاهنده‌ ی استرس را هم دنبال کنید.

افسردگی و بیماری قلبی

کسانیکه حالات خصمانه و افسردگی دارند، بیشتر از دیگران موقعیت‌ها را تنش‌زا تلقی می‌کنند و از این رو میزان ترشح هورمونهای استرس در این افراد بیشتر است.

سیستم ایمنی با تشدید التهاب که در هر مرحله از بیماری قلبی بر شدت عوارض آن می‌افزاید، این وضعیت مانع می‌گردد کسانی که دچار افسردگی و یا عصبانیت هستند، کمتر تمرینات ورزشی و رژیم‌های غذایی مناسب را رعایت می‌کنند و بیشتر سیگار می‌کشند.

در این افراد هورمونهای استرس کورتیزول و اپی‌ نفرین بیشتر ترشح می‌ شود و فشار خون و سطح قند خون افزایش می یابد.

در عین حال تغییرات شیمیایی خون باعث تشدید واکنشهای انعقادی می‌ شود و این ها در کوتاه مدت نقش مکانیسمهای دفاع را ایفا میکنند و در دراز مدت باعث بالا رفتن فشار خون و قند خون می‌ شوند و در نهایت به عروق آسیب می‌ رسانند.

تپش نامنظم قلب و اضطراب

ضربان نامنظم قلب یا همان آریتمی که بیش از صد بار در دقیقه است، ضربان شدید قلب یا S V T s نامیده می شود. ضربان شدید قلب در افرادی که درگذشته دچار آسیبها و مشکلات قلبی بوده‌ اند و هم چنین افرادی که دارای قلب سالم نیز هستند میتواند اتفاق افتد.

در بسیاری از افراد مبتلا، ضربان شدید قلب به‌ صورت خودبخودی است و بدون دلیل ورزش و فعالیت‌ های فیزیکی است. SVTs باعث ضربان شدید قلب، سرگیجه، درد در قفسه سینه، تنگی نفس و گاهی موجب مرگ فرد نیز می شود.

ذهن در این مواقع به این اتفاق پاسخ می دهد و موجب افزایش استرس و اضطراب می شود. به همین علت است که خیلی از مواقع بسیاری از بیماران برای مدت طولانی دچار استرس و اضطراب هستند و دارو هیچ تأثیری بر ایشان نداشته است.

تشخیص تپش قلب استرس

بهترین راه برای تشخیص رابطه بیماریهای قلبی و استرس ، کنترل و نظارت قلب است. کنترل قلبی، میزان ضربان قلب طی شبانه‌_ روز را ثبت می‌کند. در صورت عدم داشتن علائم، کنترل قلبی اطلاعاتی که برای تشخیص نیاز باشد را ارائه نمی دهد. به همین دلیل باید طی چند جلسه این عمل برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز تکرار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button