علائم هشدار دهنده حمله قلبی!

قلب، عضله ای است که برای پمپاژ خون در سراسر بدن منقبض می شود. حمله قلبی زمانی اتفاق می افتد که عضله قلب خون کافی دریافت نکند. خون اکسیژن و مواد مغذی را به عضله قلب می رساند. وقتی خون کافی به عضله قلب نرسد، خطرناک و گاهی کشنده است.

حملات قلبی

حملات قلبی به طور ناگهانی اتفاق می افتند، اما در حالت عادی ناشی از بیماری قلبی طولانی مدت است. به طور معمول یک پلاک مومی بر روی دیواره های داخل رگ های خونی شما ایجاد می شود که عضله قلب را تغذیه می کند. گاهی اوقات یک تکه پلاک به نام لخته خون، از بین می رود و از عبور خون از رگ به عضله قلب شما جلوگیری می کند و در نتیجه حمله قلبی اتفاق می افتد.

عوامل زمینه ساز در حمله قلبی

 • سن
 • وراثت
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • چاقی
 • رژیم غذایی نامناسب
 • مصرف بیش از حد الکل
 • فشار
 • بی تحرکی جسمی

علائم حمله قلبی

 1. فشار و ناراحتی در قفسه سینه
 2. تعریق روز و شب
 3. خستگی
 4. تنگی نفس
 5. سبکی سر
 6. تپش قلب
 7. حالت تهوع و استفراغ

فشار در قفسه سینه

بیشتر افراد مبتلا به حملات قلبی نوعی درد یا ناراحتی قفسه سینه را تجربه می کنند. اما مهم است که درک کنیم درد سینه در هر حمله قلبی رخ نمی دهد. درد قفسه سینه یکی از علائم هشدار دهنده حمله قلبی است. بعضی از افراد درد قفسه سینه را به هیچ عنوان درد توصیف نمی کنند.

گاهی ممکن است این ناراحتی برای چند دقیقه بد به نظر برسد و سپس برطرف شود. گاهی اوقات ناراحتی ساعتها یا حتی یک روز بعد برمی گردد. همه اینها می تواند نشانه هایی باشد که عضله قلب شما اکسیژن کافی دریافت نمی کند. درد و گرفتگی می تواند در مناطق دیگر بدن نیز احساس شود. بیشتر افراد حمله قلبی را با درد مرتبط با بازوی چپ مرتبط می دانند.

سایر دردهای نشان دهنده مشکلات قلبی
 • درد بالای شکم
 • درد شانه
 • بازگشت
 • گردن، گلو
 • دندان یا فک

درد هشدار دهنده حمله قلبی ممکن است به هیچ وجه در قفسه سینه متمرکز نشود. این می تواند مانند فشار در قفسه سینه و درد در سایر قسمت های بدن باشد. کمر درد یکی دیگر از علائمی است که زنان بیشتر از مردان به آن اشاره می کنند.

تعریق زیاد

عرق کردن بیش از حد معمول به خصوص اگر ورزش نمی کنید یا فعالیتی ندارید، می تواند نشانه هشدار زودرس مشکلات قلبی باشد. پمپاژ خون از طریق عروق مسدود شده انرژی بیشتری را از قلب می گیرد، بنابراین بدن شما بیشتر عرق می کند تا در هنگام انجام اعمال اضافی. بنابراین سعی کنید دمای بدن را پایین نگه دارید. اگر عرق سرد یا پوست نرم دارید نیاز است که با دکتر قلب تهران یا شهرستان محل سکونت خود در این زمینه مشورت کنید.
عرق کردن شبانه نیز یکی دیگر از علائم هشدار دهنده حمله قلبی می باشد که در خانم ها رایج می باشد. زنان ممکن است این علامت را با اثر یائسگی اشتباه بگیرند. اما اگر بیدار شوید و ملحفه هایتان خیس شده باشد یا به دلیل تعریق نتوانید بخوابید، این می تواند نشانه حمله قلبی باشد.

خستگی

خستگی می تواند یک علامت حمله قلبی باشد که در زنان کمتر شناخته می شود. برخی از خانم ها ممکن است فکر کنند علائم حمله قلبی آنها شبیه آنفولانزا است.

حمله قلبی به دلیل استرس اضافی که بر قلب شما ایجاد می شود ، می تواند باعث خستگی شود در حالیکه منطقه ای از جریان خون مسدود است ، می توانید پمپ کنید. اگر غالباً بدون دلیل احساس خستگی می کنید می تواند نشانه ای از مشکلات قلبی باشد.

خستگی و تنگی نفس در زنان بیشتر از مردان است و ممکن است ماه ها قبل از حمله قلبی شروع شود. به همین دلیل مهم است که با کوچکترین علائم خستگی به متخصص قلب مراجعه کنید.

تنگی نفس

تنفس و قلب شما به طور موثر خون را پمپاژ می کند و بسیار با هم ارتباط دارند. قلب شما خون را پمپاژ می کند بنابراین می تواند به بافت های شما گردش داده و همچنین از ریه ها اکسیژن دریافت کند. اگر قلب نتواند خون را به خوبی پمپاژ کند احساس تنگی نفس می کنید.

سبکی سر

سبکی سر و سرگیجه می تواند با حمله قلبی رخ دهد و اغلب علائمی است که زنان تجربه می کنند.

تپش قلب

قلب و بدن شما به یک ضربان ثابت متکی هستند تا خون را به بهترین وجه در بدن حرکت دهند. اگر ضربان از ریتم خارج شود، این می تواند نشانه ای از حمله قلبی شما باشد.

تپش قلب به دلیل حمله قلبی می تواند احساس ناراحتی یا اضطراب به خصوص در خانم ها ایجاد کند. تغییرات در ریتم قلب شما نباید نادیده گرفته شود ، زیرا وقتی قلب به طور مداوم از ریتم خارج شود، برای بازگشت به ریتم نیاز به مداخله پزشکی دارد. اگر تپش قلب شما با سرگیجه، فشار قفسه سینه، درد قفسه سینه یا غش همراه باشد تأیید وقوع حمله قلبی است.

حالت تهوع و استفراغ

اغلب افراد قبل از حمله قلبی دچار سوءهاضمه خفیف و سایر مشکلات دستگاه گوارش می شوند. از آنجا که حملات قلبی معمولاً در افراد مسن رخ می دهد که معمولاً مشکلات سوءهاضمه بیشتری دارند. این علائم می توانند به دلیل سوزش معده یا عارضه مرتبط با غذا از بین بروند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button