قرص آکسابین (Axabin) چیست؟

قرص آکسابین (Axabin) دارویی است که برای کاهش خطر عوارض قرص آکسابین سکته مغزی و لخته شدن خون تجویزی می شود. افرادی که دارای یک بیماری پزشکی به نام فیبریلاسیون دهلیزی هستند و ناشی از مشکل دریچه قلب نیست از این دارو مصرف می کنند. در فیبریلاسیون دهلیزی، بخشی از قلب آنطور که باید نمی‌زند. این می تواند منجر به تشکیل لخته های خونی شود که می تواند به مغز برود و باعث سکته مغزی یا سایر قسمت های بدن شود.

آکسابین به جلوگیری از لخته شدن خون در پاها و ریه های افرادی که به تازگی جراحی تعویض مفصل ران یا زانو انجام داده اند، کمک می کند. همچنین به جلوگیری از لخته شدن خون در برخی از افراد بستری شده در بیمارستان برای یک بیماری حاد و پس از ترخیص، که در معرض خطر لخته شدن خون به دلیل از دست دادن یا کاهش توانایی حرکت (تحرک) و سایر خطرات برای لخته شدن خون هستند، استفاده می شود.

قرص آکسابین

آکسابین برای کاهش خطر سکته مغزی ناشی از لخته شدن خون در افراد مبتلا به اختلال ریتم قلب به نام فیبریلاسیون دهلیزی استفاده می شود. Apixaban همچنین پس از جراحی تعویض مفصل ران یا زانو برای جلوگیری از نوعی لخته خون به نام ترومبوز ورید عمقی (DVT) استفاده می شود که می تواند منجر به لخته شدن خون در ریه ها (آمبولی ریوی) شود. برای درمان DVT یا آمبولی ریه (PE) و کاهش خطر تکرار DVT یا PE استفاده می شود.

عوارض قرص آکسابین

آپیکسابان خطر خونریزی شدید یا کشنده را افزایش می دهد، به خصوص اگر داروهای خاصی را به طور همزمان مصرف کنید (از جمله برخی از داروهای بدون نسخه). در مورد تمام داروهایی که اخیرا استفاده کرده اید به پزشک خود بگویید.

در صورت داشتن علائم خونریزی مانند:

 • کبودی آسان
 • خونریزی غیرمعمول
 • درد یا تورم غیرمنتظره
 • احساس ضعف یا سرگیجه
 • خونریزی لثه
 • خونریزی بینی
 • خونریزی شدید قاعدگی
 • خون در ادرار یا مدفوع
 • سرفه خونی

با دیدن این علادم بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. یا استفراغی که شبیه تفاله قهوه است یا هر خونریزی که متوقف نمی شود. آپیکسابان می تواند لخته خون بسیار جدی در اطراف نخاع شما ایجاد کند که می تواند منجر به فلج طولانی مدت یا دائمی شود. این نوع لخته خون می تواند در حین ضربه زدن نخاعی یا بی حسی نخاعی (اپیدورال) ایجاد شود، به خصوص اگر نقص ژنتیکی ستون فقرات دارید، اگر از کاتتر نخاعی استفاده می کنید، اگر جراحی ستون فقرات انجام داده اید یا ضربه های نخاعی مکرر انجام داده اید، یا اگر استفاده می کنید. سایر داروهایی که می توانند بر لخته شدن خون تأثیر بگذارند.

اگر علائم لخته خون طناب نخاعی مانند گزگز، بی حسی یا ضعف عضلانی به خصوص در پاها و پاهای خود را دارید، کمک فوری پزشکی دریافت کنید. مصرف اپیکسابان را قطع نکنید مگر اینکه پزشک به شما دستور دهد. توقف ناگهانی می تواند خطر لخته شدن خون یا سکته را افزایش دهد. قرص اکسابین که با نام های ریواروکسابان و نام تجاری زارلتو (XARELTO) عرضه می شود، یک داروی نسخه ای است.

 استفاده از قرص اکسابین

زارلتو یا اکسابین معمولا در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

کاهش سکته مغزی و لخته خون

در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی (نوعی ریتم غیرطبیعی ضربان قلب)، بخشی از قلب عملکرد صحیحی  ندارد. این اتفاق می تواند منجر به تشکیل لخته های خون شود. این لخته ها ممکن است در جریان خون حرکت کرده و به مغز بروند و باعث سکته مغزی شوند.

درمان لخته خون

درمان لخته های ایجاد شده در وریدهای پا (ترومبوز ورید عمقی یا DVT) یا ریه ها (آمبولی ریه یا PE). افرادی که دچار لخته شدن خون می شوند، پس از درمان نیز حداقل به مدت ۶ ماه در معرض خطر ابتلا به ترومبوز ورید عمقی (DVT) یا آمبولی ریه (PE) می باشند. مصرف این دارو، به کاهش احتمال تشکیل مجدد لخته های خون کمک می کند.

پیشگیری از لخته خون

پیشگیری از ایجاد لخته خون در پاها و ریه ها، در افرادی که به تازگی تحت عمل جراحی تعویض مفصل ران یا زانو قرار گرفته اند. برخی از بیماران مبتلا به یک بیماری حاد که در بیمارستان بستری شده اند، به دلیل از دست دادن توانایی حرکت یا کاهش تحرک و همچنین عوامل دیگر، در معرض خطر لخته شدن خون هستند. مصرف این دارو به جلوگیری از ایجاد لخته های خون کمک می کند.

مصرف قرص اکسابین

برای کاهش خطر سکته مغزی ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی (AFib)، این دارو باید یک بار در روز به همراه وعده غذایی شبانه مصرف شود. در صورت فراموش کردن مصرف یک دوز این دارو، به محض یادآوری دوز فراموش شده در همان روز خورده شود و دوز بعدی باید در زمان برنامه ریزی شده مصرف شود.

فیبریلاسیون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی یک بیماری طولانی مدت است که خطر بروز سکته مغزی را افزایش می دهد. دوره مصرف این دارو بر اساس دستور پزشک متخصص تعیین می شود. مصرف دارو نباید بدون مشورت با پزشک قطع شود. قطع ناگهانی مصرف دارو، خطر بروز سکته مغزی را افزایش می دهد. این دارو از طریق مهار انتخابی یکی از فاکتورهای انعقادی خون (آنزیمی به نام فاکتور Xa”10a” ) از تشکیل لخته های خون جلوگیری می کند.

عوارض قرص اکسابین

این دارو مانند تمام داروهای رقیق ‌کننده‌ خون، می ‌تواند باعث خونریزی شود که یک مشکل جدی و خطرناک بوده و در برخی موارد حتی مرگ آور می باشد. قرص زارلتو می بایست دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف شود. همچنین، مصرف دارو بدون مشورت با پزشک متخصصی که آن را تجویز کرده است، نباید قطع شود. مصرف دارو به طور منظم و کامل کردن دوره درمان، اهمیت زیادی دارد. همچنین، همه ی فواید و خطرات احتمالی مصرف دارو باید با پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

تداخل دارویی قرص اکسابین یا زارلتو

اگرچه زارلتو تداخلات دارویی کمتری نسبت به داروهای قدیمی تر مانند وارفارین دارد، اما تمام داروهای دیگر، باید با مشورت پزشک متخصص مصرف شود. از جمله داروهای تجویزی و یا داروهای بدون نسخه:

 • ویتامینها و مکملهای گیاهی
 • داروهای کتوکونازول
 • ریتوناویر
 • کاربامازپین
 • فنیتوئین
 • ریفامپین
 • اریترومایسین

از آنجایی که داروی XARELTO یکی از داروهای رقیق کننده خون می باشد، مصرف آن با داروهای دیگری مانند آسپرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، وارفارین، داروهای حاوی هپارین یا کلوپیدوگرل که احتمال خونریزی را افزایش می دهند، فرد را در معرض خطر بیشتری برای خونریزی قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button