قرص تپش قلب «پوکساکیم»

قرص پوکساکیم برای تسکین تنش روحی و برای کنترل تپش قلب ناشی از اضطراب استفاده می شود. همچنین این دارو برای درمان علائم ترک الکل نیز استفاده می شود. پوکساکیم، یک بنزودیازپین است که سیستم عصبی مرکزی را آرام می کنند. این دارو را فقط با تجویز پزشک می توان تهیه کرد. پوکساکیم، دارای خواص ضد اضطراب، تحریک کننده ی اشتها و ضد درد ضعیف می باشد.

مکانیزم دقیق عملکرد این دارو مشخص نیست. این دارو، مانع از برانگیختگی EEG و تحریک تشکیل شبکه ای ساقه مغز می شود. پس از مصرف دارو، چند ساعت طول می کشد تا میزان آن در خون به اوج برسد و نیمه عمر دارو بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت است. پس از قطع مصرف دارو، در یک دوره چند روزه سطوح پلاسما به آهستگی افت پیدا می کند. پوکساکیم از طریق ادرار دفع می شود.

عوارض قرص پوکساکیم

پوکساکیم ممکن است موجب عوارض جانبی جدی از قبیل موارد زیر شود:

مصرف قرص پوکساکیم در دوران شیر دهی

تاکنون در مورد تأثیر این دارو روی نوزادان مادران شیردهی که در حال مصرف این دارو هستند، تحقیق کافی صورت نگرفته است. قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی، مزایای بالقوه این دارو را نسبت به خطرات احتمالی آن بسنجید.

مصرف پوکساسیم برای کودکان و سالمندان

در مورد رابطه بین سن و تأثیر قرص پوکساکیم روی کودکان زیر ۶ سال، تحقیقات زیادی انجام نشده است. ایمنی و اثربخشی این دارو برای کودکان هنوز اثبات نشده است. تا به امروز تحقیقات انجام شده، مشکلاتی را در رابطه با اثربخشی این دارو برای سالمندان نشان نداده اند.
گرچه خواب آلودگی شدید، سرگیجه، گیجی، بی دقتی یا لرزش در سالمندان شایع تر است، زیرا سالمندان نسبت به افراد جوانتر به اثرات پوکساکیم حساس تر هستند. بیماران مسن، برای کاهش تأثیرات ناخواسته ممکن است به دوز کمتری از این دارو نیاز داشته باشند.

اعتیاد آوری مصرف پوکساسیم

بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند، از خطر اعتیاد به این دارو مطلع نیستند. دلایل زیادی وجود دارد که افراد سوء مصرف پوکساکیم را شروع می کنند. مصرف کننده ای که پوکساکیم برای او تجویز شده است، به این دارو مقاومت پیدا می کند، یعنی زمانی که مقدار دوز تجویز شده را مصرف می کند، دیگر تأثیرات کامل دارو را احساس نمی کند. مصرف کننده در تلاش برای مؤثرتر کردن دارو، ممکن است بدون مشورت با پزشک، دوباره دوز مصرفی خود را افزایش دهد.

دیگر مصرف کنندگان ممکن است برای افزایش یا تقویت تأثیر سایر داروهای مصرفی خود مانند مسکن های اپیوئیدی یا الکل، سوء مصرف پوکساکیم را شروع کند. سوء مصرف پوکساکیم مانند دیگر داروهای بنزودیازپین، به طور قابل توجهی سیستم عصبی مرکزی را سرکوب می کند. این امر موجب نوعی مسمومیت دارویی شبیه به مسمومیت ناشی از الکل و به دنبال آن آرامبخشی طولانی مدت می شود.

علائم سو مصرف پوکساسیم

علائم رایج سوء مصرف پوکساکیم عبارتند از:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button