چه زمانی اکو قلب لازم است؟

اکوکاردیوگرام از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر قلب استفاده می کند. این آزمایش رایج می تواند جریان خون را از طریق قلب و دریچه های قلب نشان دهد. پزشک می تواند از تصاویر این آزمایش برای یافتن بیماری قلبی و سایر بیماری های قلبی استفاده کند. دیگر نام این آزمایش سونوگرافی قلب است.

انواع اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام انواع مختلفی دارد. نوع شما بستگی به دلیل آزمایش و سلامت کلی شما دارد. برخی از انواع اکوکاردیوگرام در حین ورزش یا بارداری انجام می شود. اکوکاردیوگرافی برای بررسی مشکلات قلبی انجام می شود. این آزمایش نشان می دهد که چگونه خون در حفره های قلب و دریچه های قلب حرکت می کند. اگر درد قفسه سینه یا تنگی نفس دارید، پزشک ممکن است این آزمایش را تجویز کند.

اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک که TTE نیز نامیده می شود:

این یک اکوکاردیوگرافی استاندارد است. به آن سونوگرافی قلب نیز می گویند. این یک روش غیرتهاجمی برای بررسی جریان خون از طریق قلب و دریچه های قلب است. TTE تصاویری از قلب را از خارج از بدن ایجاد می کند. رنگ، به نام کنتراست، ممکن است توسط IV داده شود. این کمک می کند که ساختارهای قلب در تصاویر بهتر نشان داده شوند.

اکوکاردیوگرافی ترانس مری که TEE نیز نامیده می شود:

اگر اکوکاردیوگرافی استاندارد جزئیات مورد نیاز را ارائه نکند، ممکن است پزشک این آزمایش را انجام دهد. این یک نگاه دقیق به قلب و شریان اصلی بدن به نام آئورت می دهد. TEE تصاویری از قلب را از داخل بدن ایجاد می کند. اغلب برای بررسی دریچه آئورت انجام می شود. اگر خونریزی در قسمت فوقانی دستگاه گوارش یا تومور یا پارگی در مری دارید، این آزمایش نباید انجام شود.

اکوکاردیوگرافی جنین:

این نوع اکوکاردیوگرافی در دوران بارداری برای بررسی قلب نوزاد انجام می شود. این یک آزمایش غیر تهاجمی است که شامل حرکت دادن گره اولتراسوند بر روی شکم فرد باردار است. این به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا قلب نوزاد متولد نشده را بدون استفاده از جراحی یا اشعه ایکس ببیند.

روش های اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی دو بعدی (۲ بعدی) یا سه بعدی (۳ بعدی)

این روش تصاویری از دیواره ها و دریچه های قلب و عروق بزرگ متصل به قلب را ارائه می دهد. یک اکوکاردیوگرافی استاندارد با مطالعه دو بعدی قلب شروع می شود. اکوکاردیوگرافی سه بعدی در برخی از مراکز درمانی و بیمارستان ها موجود است. اغلب برای دریافت جزئیات بیشتر در مورد اتاقک پایین سمت چپ قلب انجام می شود. این محفظه محل اصلی پمپاژ قلب است.

اکوکاردیوگرافی داپلر

امواج صوتی هنگامی که از سلول های خونی که در قلب و رگ های خونی حرکت می کنند، جهش می کنند تغییر می کنند. به این تغییرات سیگنال های داپلر می گویند. این بخش از آزمایش سرعت و جهت جریان خون در قلب و عروق را اندازه گیری می کند. می تواند به نشان دادن دریچه های مسدود شده یا نشتی کمک کند و فشار خون را در شریان های قلب بررسی کند.
تصویربرداری جریان رنگ این جریان خون در قلب را رنگی نشان می دهد. به شناسایی نشتی دریچه های قلب و سایر تغییرات در جریان خون کمک می کند.

آیا اکوی قلب خطر دارد؟

در اکوکاردیوگرافی از امواج صوتی بی ضرر استفاده می شود که سونوگرافی نامیده می شود. امواج صوتی هیچ خطر شناخته شده ای برای بدن ندارند. قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس وجود ندارد. سایر خطرات اکوکاردیوگرافی به نوع آزمایشی که انجام می شود بستگی دارد. اگر یک اکوکاردیوگرام استاندارد از طریق قفسه سینه داشته باشید، ممکن است زمانی که میله اولتراسوند به قفسه سینه شما فشار می آورد کمی احساس ناراحتی کنید. استحکام برای ایجاد بهترین تصاویر از قلب مورد نیاز است.

ممکن است خطر کمی برای واکنش به رنگ کنتراست وجود داشته باشد. برخی افراد دچار کمردرد، سردرد یا بثورات پوستی می شوند. اگر واکنشی رخ دهد، معمولاً بلافاصله، در حالی که هنوز در اتاق آزمایش هستید، رخ می دهد. واکنش های آلرژیک شدید بسیار نادر است.

اگر اکوکاردیوگرام از طریق مری انجام دهید، ممکن است گلوی شما برای چند ساعت بعد از آن درد داشته باشد. به ندرت، لوله مورد استفاده برای این آزمایش ممکن است داخل گلو را خراش دهد. سایر خطرات TEE عبارتند از:

  • مشکل در بلع.
  • صدای ضعیف یا خش دار.
  • اسپاسم عضلات در گلو یا ریه ها.
  • خونریزی جزئی در ناحیه گلو.
  • آسیب به دندان، لثه یا لب.
  •  سوراخ مری.
  • ریتم قلب یا مشکلاتی که به آنها آریتمی می گویند.
  • حالت تهوع ناشی از داروهای مورد استفاده در طول آزمایش.

دارویی که در طول اکوکاردیوگرام استرسی داده می شود ممکن است به طور موقت باعث ضربان قلب سریع یا نامنظم، احساس گرگرفتگی، فشار خون پایین یا واکنش های آلرژیک شود. عوارض جدی، مانند حمله قلبی، نادر است.

قبل از گرفتن اکو قلب

نحوه آماده شدن برای اکوکاردیوگرافی به نوع انجام شده بستگی دارد. اگر در حال انجام اکوکاردیوگرافی ترانس مری هستید، سفری به خانه ترتیب دهید. شما نمی توانید بعد از آزمایش رانندگی کنید زیرا معمولاً دارویی برای آرامش شما دریافت می کنید.

قبل از گرفتن اکوی قلب از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید داروهای خود را طبق معمول مصرف کنید. اطمینان حاصل کنید که ارائه دهنده شما از تمام داروهایی که مصرف می کنید، از جمله داروهایی که بدون نسخه خریداری می شوند، اطلاع دارد. شما معمولاً می توانید قبل از انجام اکوکاردیوگرام استاندارد ترانس قفسه سینه، طبق معمول غذا بخورید یا بنوشید.

اگر اکوکاردیوگرام ترانس مری انجام می دهید، ممکن است لازم باشد چند ساعت قبل از آزمایش از خوردن و نوشیدن خودداری کنید. پزشک جزئیاتی را در مورد نحوه آماده شدن برای این آزمایش به شما می دهد.

آنچه می توانید انتظار داشته باشید؟

اکوکاردیوگرام در یک مرکز پزشکی یا بیمارستان انجام می شود. معمولاً از شما خواسته می شود که لباس را از روی تن خود درآورید و لباس بیمارستان را بپوشید. وقتی وارد اتاق آزمایش می‌شوید، یپزشک تکه‌های چسبنده را به سینه‌تان می‌چسبد. گاهی اوقات روی پاها نیز قرار می گیرند. حسگرهایی که الکترود نامیده می شوند، ریتم قلب شما را بررسی می کنند. این آزمایش الکتروکاردیوگرام نامیده می شود. معمولاً ECG یا EKG نامیده می شود. آنچه در طول آزمایش اکوکاردیوگرام باید انتظار داشت بستگی به نوع خاصی از اکوکاردیوگرافی دارد.

اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک

این نوع استاندارد اکوکاردیوگرافی است. از قلب خارج از بدن عکس می گیرد.

اکوکاردیوگرافی ترانس مری

این نوع اکوکاردیوگرافی تصاویر دقیق تری از قلب و دریچه های قلب ارائه می دهد. برخلاف اکوکاردیوگرافی استاندارد، این آزمایش از داخل بدن عکس می گیرد. این آزمایش به داروهایی به نام آرام بخش نیاز دارد تا شما را آرام کند. قبل از شروع آزمایش، یک ارائه دهنده مراقبت یک IV را در ساعد یا دست شما قرار می دهد. آرام بخش ها و سایر داروها از این IV عبور می کنند. ارائه دهنده همچنین گلوی شما را با اسپری یا ژل بی حس می کند. شما همچنین اکسیژن دریافت می کنید. از طریق یک ماسک صورت یا یک لوله کوچک با دو سوراخ که در سوراخ های بینی شما قرار می گیرد، جریان می یابد.

در حین اکوکاردیوگرام ترانس مری:

ارائه دهنده یک لوله نازک به نام کاتتر را به داخل دهان شما هدایت می کند. لوله از گلوی شما پایین می رود و وارد مری شما می شود. نزدیک قلب شما قرار داده شده است.

اکوکاردیوگرافی استرس

اکوکاردیوگرام استرسی مانند اکوکاردیوگرام استاندارد ترانس قفسه سینه انجام می شود، به جز اینکه تصاویر قبل و بعد از ورزش گرفته شده است. برخی از مشکلات قلبی تنها در حین فعالیت بدنی رخ می دهد.

اکوکاردیوگرافی استرس اغلب شامل راه رفتن روی تردمیل یا دوچرخه ثابت در حین انجام نوار قلب است.

ارائه دهنده عکس های اکوکاردیوگرام قلب شما را قبل و بعد از تمرین می گیرد. اگر نمی توانید ورزش کنید، ممکن است به شما دارو داده شود. این داروها به قلب کمک می‌کنند مانند هنگام ورزش پمپاژ کند. تصاویر قبل و بعد از دریافت داروها گرفته شده است.

بعد از آزمایش اکوی قلب

اکثر اکوکاردیوگرافی ها کمتر از یک ساعت طول می کشد. اگر اکوکاردیوگرام ترانس مری دارید، ممکن است چند ساعت بعد از آزمایش تحت نظر باشید. پس از انجام تصویربرداری، تصاویر توسط یک پزشک بررسی می شود. ممکن است از شما خواسته شود در صورت نیاز به تصویربرداری بیشتر صبر کنید. اکثر افراد می توانند پس از انجام اکوکاردیوگرافی به فعالیت های معمول روزانه خود برگردند.

اگر اکوکاردیوگرام شما خوب به نظر برسد، ممکن است نیازی به آزمایش بیشتری نباشد. اگر نتایج نگران کننده هستند، ممکن است به آزمایشات بیشتری نیاز داشته باشید. اگر قبلاً به متخصص قلب مراجعه نکرده‌اید، ممکن است به یک متخصص قلب ارجاع داده شوید.

در اکوکاردیوگرام ممکن است موارد زیر نشان دهد:

تغییرات در اندازه قلب:

دریچه های قلب ضعیف یا آسیب دیده، فشار خون بالا یا سایر بیماری ها می توانند باعث ضخیم شدن دیواره های قلب یا بزرگ شدن حفره های قلب شوند.
قدرت پمپاژ. اکوکاردیوگرام می تواند نشان دهد که با هر ضربان قلب چه مقدار خون از یک محفظه پر شده قلب پمپاژ می شود. به این کسر جهشی می گویند. این آزمایش همچنین نشان می دهد که قلب در یک دقیقه چقدر خون پمپاژ می کند. این برون ده قلبی نامیده می شود. اگر قلب خون کافی برای نیازهای بدن پمپاژ نکند، علائم نارسایی قلبی رخ می دهد.

آسیب عضله قلب

این آزمایش می تواند نشان دهد که چگونه دیواره قلب به پمپاژ خون به قلب کمک می کند. مناطقی از دیواره قلب که ضعیف حرکت می کنند ممکن است آسیب ببینند. چنین آسیبی ممکن است به دلیل کمبود اکسیژن یا حمله قلبی باشد.

اختلالات دریچه قلب

اکوکاردیوگرام می تواند نحوه باز و بسته شدن دریچه های قلب را نشان دهد. این آزمایش اغلب برای بررسی نشتی دریچه های قلب استفاده می شود. می تواند به تشخیص اختلالات دریچه مانند نارسایی دریچه قلب و تنگی دریچه کمک کند.

نقایص مادرزادی قلب

مشکلات قلبی در بدو تولد وجود دارد که به آن نقایص مادرزادی قلب می گویند. اکوکاردیوگرام می تواند تغییرات در ساختار قلب و دریچه های قلب را نشان دهد. این آزمایش همچنین برای بررسی تغییرات در اتصالات بین قلب و عروق خونی اصلی استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button