اکوی قلب در نارمک و شرق تهران

برای انجام اکوکاردیوگرافی با پیشرفته ترین تجهیزات و همچنین زیر نظر دکتر مهسا برجی متخصص قلب و عروق که بیش از ۱۵ سال سابقه فعالیت در تشخیص و درمان بیماری های قلب و عروق برخوردار است، می توانید به این کلینیک مراجعه نمایید.

اکوکاردیوگرافی چیست؟

یکی از روش های تست قلب که در آن با استفاده از امواج صوتی تصاویر متحرکی از قلب بوجود می آید اکوکاردیوگرافی می باشد. اکوکاردیوگرافی روشی است که پزشک آن را برای تشخیص بهتر و دقیق تر بیماری های قلبی و عروقی تجویز می کند و پزشک می تواند با دریافت تصاویر بسیار واضح تر از عملکرد قلب تشخیص بسیار بهتری را از بیماری داشته باشد. برای انجام اکوکاردیوگرافی‌ نیازی به بستری وجود ندارد و تمام مراحل آزمایش بصورت سر پایی انجام می شود. به طور خاص، اکوی قلب بهترین روش برای مشاهده حرکت و عملکرد ماهیچه و دریچه های قلب است

کاربرد اکوی قلب

اکوی قلبی به پزشک اجازه می دهد نحوه کار قلب را مشاهده کند تا بتوان مشکلات موجود را شناسایی کرد. برای مثال:

مشکلات مربوط به دریچه های قلب مثل افتادگی دریچه میترال را می توان از طریق این آزمایش تشخیص داد. دلیل این امر این است که این آزمایش نحوه حرکت دریچه های قلب را نشان می دهد.

یک میکروفون مخصوص با نام داپلر را می توان در آزمایش اکو برای اندازه گیری سرعت جریان خون در نواحی مختلف داخل قلب استفاده کرد. این میکروفون برای تعیین مشکلات جریان خون در بیماری هایی مثل تنگی دریچه آئورت (AS) مناسب است.

آزمایش اکو به ارزیابی بیماری های مادرزادی قلب کمک می کند. برای مثال، بیماری تترالوژی فالوت و نقص دیواره بین دهلیزی بیماری های مادرزادی هستند که در آن ها، قلب دارای ساختار آناتومیک مناسب نیست.

اکوی قلب معمولاً برای اندازه گیری کسر جهشی بطن چپ به منظور ارزیابی اثربخشی درمان های قلبی مختلف در بیماری هایی مثل نارسایی قلبی استفاده می شود.

اگر شخص دچار آریتمی قلبی (ضربان نامنظم) باشد، اکوی قلب می تواند حرکت قلب را ارزیابی کند.

نحوه انجام اکوی قلب

اکوکاردیوگرافی هیچگونه روش جراحی محسوب نمی گردد و جزو آزمایش های سر پایی است. آزمایش اکوی قلب با تشخیص پزشک متخصص قلب و عروق انجام می شود. از جمله مواردی که پزشک با توجه به آن نسبت به تجویز اکوکاردیوگرافی اقدام می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شنیده شدن صداهای غیر طبیعی قلب
  • درد قفسه سینه
  • نقص مادرزادی
  • حمله قلبی
  • تب روماتیسمی

مراحل انجام اکوکاردیوگرافی

برای انجام اکوکاردیوگرافی باید مراحلی طی شود که عبارتند از:

  • در اکوکاردیوگرافی ابتدا شما باید به پهلو  و یا همچنین پشت بخوابید. بعد از اینکه بر روی تخت به پهلو دراز کشیدید پزشک ژل مخصوصی را بر روی یک پروب ریخته و سپس آنرا بر روی ناحیه سینه ای و به خوبی حرکت می دهد. امواج ماورای صوت که از سوی دستگاه ایجاد می شود تصاویری را از قلب و همچنین دریچه های آن به خوبی و با وضوح ایجاد خواهد کرد. کلیه حرکات قلبی شما بر روی یک صفحه ویدیویی و به خوبی قابل مشاهده خواهد بود. پزشک می تواند از این تحرکات قلب نوار و یا عکسی را تهیه کند. حتی در طول تست شما قادر خواهید بود تا تصاویر را بخوبی مشاهده کنید.

زمان این تست به ۱۰ الی ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد. کلیه مراحل این تست هیچگونه درد و یا خونریزی را نیز به همراه نخواهد داشت. بعد از انجام تست پزشک با شما در مورد نتایج آن صحبت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button