تشخیص و درمان ایسکمی میوکارد

ایسکمی میوکارد، که با نام ایسکمی قلبی (cardiac ischemia) نیز شناخته می‌شود، عارضه‌ای است که به دلیل انسداد جزئی یا کامل بخشی از عروق خون‌رسان قلب، رخ می‌دهد. ایسکمی میوکارد باعث کاهش توانایی قلب در پمپاژ خون به بدن می‌شود. انسداد ناگهانی یکی از شریان‌های خون‌رسان قلب می‌تواند منجر به حمله قلبی ‌شود. که نتیجه آن بر هم خوردن ریتم طبیعی قلب است.

تشخیص ایسکمی میوکارد

پزشک با پرسیدن سوالاتی در مورد سابقه پزشکی، معاینه فیزیکی را شروع می کند و سپس آزمایشاتی را توصیه می کند. از جمله:

الکتروکاردیوگرام (ECG)

الکترودهای متصل به پوست شما فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت می کنند. تغییرات خاصی در فعالیت الکتریکی قلب شما ممکن است نشانه آسیب قلبی باشد.

سنجش استرس

هنگام راه رفتن روی تردمیل یا دوچرخه ثابت، ریتم قلب، فشار خون و تنفس شما کنترل می شود. ورزش باعث می‌شود قلب شما قوی‌تر و سریع‌تر از حد معمول پمپاژ کند، بنابراین تست استرس می‌تواند مشکلات قلبی را که در غیر این صورت قابل توجه نیستند، تشخیص دهد.

اکوکاردیوگرافی

امواج صوتی که از وسیله ای گرز مانندی که روی سینه شما گرفته می شود به قلب هدایت می شود و تصاویر ویدیویی از قلب تولید می کند. اکوکاردیوگرام می تواند به تشخیص اینکه آیا ناحیه ای از قلب شما آسیب دیده است و به طور طبیعی پمپاژ نمی کند کمک می کند.

اکوکاردیوگرافی استرس

اکوکاردیوگرام استرسی مشابه اکوکاردیوگرام معمولی است، با این تفاوت که این آزمایش پس از انجام ورزش در مطب پزشک روی تردمیل یا دوچرخه ثابت انجام می شود.

تست استرس هسته ای

مقدار کمی از مواد رادیواکتیو به جریان خون شما تزریق می شود. در حالی که شما ورزش می کنید، پزشک شما می تواند جریان آن را در قلب و ریه ها مشاهده کند – که اجازه می دهد مشکلات جریان خون شناسایی شوند.

آنژیوگرافی عروق کرونر

یک رنگ به رگ های خونی قلب تزریق می شود. سپس مجموعه ای از تصاویر اشعه ایکس (آنژیوگرافی) گرفته می شود که مسیر رنگ را نشان می دهد. این آزمایش به پزشک یک نگاه دقیق به داخل رگ های خونی شما می دهد.

سی تی اسکن قلب

این آزمایش می‌تواند تعیین کند که آیا کلسیم در شریان‌های کرونر انباشته شده است یا خیر – نشانه‌ای از آترواسکلروز عروق کرونر است. شریان های قلب را می توان با استفاده از سی تی اسکن (سی تی آنژیوگرافی کرونری) نیز مشاهده کرد.

درمان ایسکمی میوکارد

هدف از درمان ایسکمی میوکارد بهبود جریان خون به عضله قلب است. بسته به شدت بیماری، پزشک ممکن است داروها، جراحی یا هر دو را توصیه کند. داروها برای درمان ایسکمی میوکارد عبارتند از:

آسپرین

آسپرین روزانه یا سایر رقیق‌کننده‌های خون می‌تواند خطر لخته شدن خون را کاهش دهد، که ممکن است به جلوگیری از انسداد عروق کرونر کمک کند. قبل از شروع مصرف آسپرین از پزشک خود بپرسید زیرا اگر اختلال خونریزی دارید یا در حال مصرف داروهای رقیق کننده خون دیگری هستید ممکن است مناسب نباشد.

نیترات ها

این داروها شریان ها را گشاد می کنند و جریان خون را به قلب بهبود می بخشند. جریان خون بهتر به این معنی است که قلب مجبور نیست به سختی کار کند.

مسدود کننده های بتا

این داروها به شل شدن عضلات قلب، کاهش ضربان قلب و کاهش فشار خون کمک می کنند تا خون راحت تر به قلب شما برسد.

مسدود کننده های کانال کلسیم

این داروها باعث شل شدن و گشاد شدن رگ های خونی می شوند و جریان خون را در قلب افزایش می دهند. مسدود کننده های کانال کلسیم همچنین نبض شما را کاهش می دهد و بار کاری بر روی قلب را کاهش می دهد.

داروهای کاهش دهنده کلسترول

این داروها مواد اولیه ای را که روی عروق کرونر رسوب می کند کاهش می دهند.

مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE)

این داروها به شل شدن عروق خونی و کاهش فشار خون کمک می کنند. اگر علاوه بر ایسکمی میوکارد، فشار خون بالا یا دیابت دارید، پزشک ممکن است یک مهارکننده ACE را توصیه کند. در صورت نارسایی قلبی یا اگر قلب خون را به طور موثر پمپاژ نمی کند، ممکن است از مهارکننده های ACE نیز استفاده شود.

رانولازین (رانکسا)

این دارو به آرام کردن عروق کرونر برای کاهش آنژین کمک می کند. رانولازین ممکن است همراه با سایر داروهای آنژین مانند مسدود کننده های کانال کلسیم، مسدود کننده های بتا یا نیترات ها تجویز شود.

روش هایی برای بهبود جریان خون

گاهی اوقات برای بهبود جریان خون به درمان تهاجمی تری نیاز است. رویه هایی که ممکن است کمک کند عبارتند از:

آنژیوپلاستی و استنت گذاری

یک لوله بلند و نازک (کاتتر) در قسمت باریک شریان وارد می شود. یک سیم با یک بالون کوچک به ناحیه باریک کشیده شده و برای گشاد شدن شریان باد می شود. معمولاً یک سیم پیچ سیمی کوچک (استنت) برای باز نگه داشتن شریان وارد می شود.

جراحی بای پس عروق کرونر

یک جراح از یک رگ از قسمت دیگری از بدن شما برای ایجاد پیوندی استفاده می کند که اجازه می دهد خون در اطراف شریان کرونری مسدود شده یا باریک جریان یابد. این نوع جراحی قلب باز معمولا فقط برای افرادی استفاده می شود که چندین عروق کرونر باریک دارند.

ضد ضربان خارجی پیشرفته

این درمان سرپایی غیر تهاجمی ممکن است توصیه شود در صورتی که سایر درمان ها مؤثر واقع نشده باشند. سرآستین هایی که دور پاهای شما پیچیده شده اند به آرامی با هوا باد می شوند و سپس تخلیه می شوند. فشار حاصل بر رگ های خونی می تواند جریان خون را به قلب بهبود بخشد.

شیوه زندگی و درمان های خانگی

تغییر سبک زندگی بخش مهمی از درمان است. پیروی از یک سبک زندگی سالم برای قلب:

سیگار کشیدن

در مورد راهکارهای ترک سیگار با پزشک خود صحبت کنید. همچنین سعی کنید از دود دست دوم سیگار خودداری کنید.

مدیریت بیماریهای دیگر

درمان بیماری ها یا شرایطی که می توانند خطر ایسکمی میوکارد را افزایش دهند، مانند دیابت، فشار خون بالا و کلسترول خون بالا.

رژیم غذایی سالم

چربی های اشباع را محدود کنید و مقدار زیادی غلات کامل، میوه ها و سبزیجات مصرف کنید. اعداد کلسترول خود را بدانید و از پزشک خود بپرسید که آیا آنها را تا حد توصیه شده کاهش داده اید.

ورزش

با پزشک خود در مورد شروع یک برنامه ورزشی ایمن برای بهبود جریان خون در قلب خود صحبت کنید.

وزن سالم را حفظ کنید

اگر اضافه وزن دارید، با پزشک خود در مورد گزینه های کاهش وزن صحبت کنید.

استرس را کاهش دهید

تکنیک های سالمی را برای مدیریت استرس تمرین کنید، مانند آرامش عضلانی و تنفس عمیق.

مهم است که معاینات پزشکی منظم داشته باشید. برخی از عوامل خطر اصلی ایسکمی میوکارد – کلسترول بالا، فشار خون بالا و دیابت – در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارند. تشخیص زودهنگام و درمان می تواند زمینه را برای یک عمر سلامت بهتر قلب فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button