چگونه قلب سالمی داشته باشیم؟

برای یک زندگی طولانی به یک قلب سالم دارید. به همین دلیل باید از سلامت بسیار خوبی هم برخوردار باشید. یکی از مهم ترین کارهایی که باید برای اطمینان از سلامت قلب خود انجام دهید این است که به متخصص قلب مراجعه کنید. متخصص قلب و عروق با انجام و بررسی چند نشانه سلامت قلب در شما به این مسئله پی خواهد برد که آیا شما دارای قلب مریض می باشید یا اینکه قلبی سالم دارید.

بررسی سلامت قلب

نشانه های اصلی که به سلامت قلب شما اشاره دارند به شرح زیر می باشند.

  • ضربان قلب
  • فشار خون
  • سطح انرژی
  • کلسترول
  • سلامت دهان و دندان
  • تنفس سالم

ضربان قلب

ضربان قلب شما زمانی نرمال خواهد بود که به طور معمول بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه باشد. اگر از آن دسته افرادی هستید که مدام در حال ورزش کردن و تمرین می باشید ضربان قلب شما ممکن اسن در هر دقیقه ۴۰ ضربه باشد که وضعیت جسمی عالی را نشان می دهد.

فشار خون

مسئله بعدی برای تشخیص سلامت قلب میزان فشار خون شما است. نرمال ترین و معمول ترین فشار خونی که شما باید داشته باشید زیر ۱۲۰/۸۰ است. عددد ۱۲۰ نشان دهنده فشار شریانی شما می باشد و عدد ۸۰ فشار عضله ای شما را نشان می دهد. اگر فشار خون شما از این رنج اعلام شده بالاتر باشد این امکان وجود دارد که دچار حمله قلبی و یا سکته شوید.

بنابراین برای پیشگیری از این مسئله بهترین کار این است که در طول زندگی روزمره خود هر دو ماه یک بار هم که شده به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا با چکاپ کاملی که انجام داده می شود از سلامت قلب خود اطمینان کامل بدست آورید.

سطح انرژی

زمانیکه قلب به طور موثر کار می کند بدن اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کند. خستگی های مداوم در طول روز با توجه به فعالیت هایی که شما انجام می دهید خبر از مشکلات قلبی می دهند که متاسفانه افراد زیادی هستند که این مسئله را نادیده می گیرند. اگر مدام خسته می شوید تا جایی که توان انجام کارهای ساده را هم ندارید نیاز است که برای بررسی سلامت قلب خود به بهترین متخصص قلب مراجعه کنید.

کلسترول

سطح سالم کلسترول در خون برای عملکردهای مهمی مانند تولید سلول بسیار حیاتی است اما وجود کلسترول زیاد در خون نیز باعث ایجاد انسداد شده که این امر مانع از جریان خون در بدن می شود و می تواندخطر سکته مغزی و بیماری های قلبی و عروقی را در شما افزایش دهد. بنابراین بررسی کردن سطح کلسترول برای پی بردن به سلامت قلب از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید.

سلامت دهان و دندان

بیماری های عفونت لثه با خونریزی همراه است که می تواند هشداری برای بیماران قلبی به حساب آیند. باکتری های موجود در دهان می توانند وارد جریان خون شده و باعث التهاب شریانی و تجمع پلاک ها شوند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را دو برابر کنند.

تنفس سالم

توانایی شما در بازیابی تنفس عادی بعد از پیاده روی و بیرون آمدن به موقع از نفس نفس زدن پس از دویدن نشاندهنده  تنفس سالم و نشانه مثبت سلامت قلب است.

مراجعه به متخصص قلب و عروق

تنها چند نشانه ابتدایی است که کافی نیستند و شما حتما برای اطمینان پیدا کردن از سلامت قلب خود باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا با دقت مورد معاینه قرار بگیرید. این احتمال وجود دارد که شما احساس کنید دارای قلب سالمی می باشید اما به بیماری قلبی دچار شده باشید که علائم آن در شما ظاهر نشده اند و در حقیقت هیچ علائمی از خود را بروز نداده اند. بنابراین تا زمانی که به یک متخصص قلب مراجعه نکنید نمی توانید نسبت به این موضوع اطمینان کامل داشته باشید. متخصص قلب با انجام تست های زیر تشخیص می دهد که آیا دچار مشکل قلبی می باشید یا اینکه قلب سالمی دارید.

  • نوار قلب
  • اکوکاردیوگرام
  • دیگر تست های تشخیص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button