کم تحرکی عامل اصلی بیماریها

دکتر مهسا برجی: فعالیت بدنی می تواند در حفظ سلامتی کنونی و آینده موثر باشد. افراد در هر سن، نژاد و قومیت، شکل، اندازه و توانایی برای حفظ سلامتی نیاز به فعالیت بدنی دارند. فعالیت بدنی جدا از تقویت عضلات در موارد زیر نیز تاثیر دارد:

  • به جلوگیری از افزایش وزن ناسالم کمک می کند.
  • خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، سرطان و دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد.
  • به کاهش احساس اضطراب و بهبود کیفیت خواب کمک می کند.
  • توانایی شناختی را بهبود می بخشد و خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد.
  • سلامت استخوان و اسکلتی عضلانی را بهبود می بخشد.

همان طور که اشاره شد فعالیت بدنی به کنترل قند خون (گلوکز)، وزن، فشار خون و به افزایش کلسترول “خوب” و کاهش کلسترول “بد” کمک می کند. فعالیت بدنی کافی – حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت متوسط در هفته – همچنین می تواند به کاهش خطر بیماری قلبی و آسیب عصبی کمک کند.

اثرات مضر عدم فعالیت بدنی کافی

بیماری قلبی

نداشتن فعالیت بدنی کافی می تواند منجر به بیماری قلبی شود – حتی برای افرادی که هیچ فاکتور خطر دیگری ندارند. همچنین می تواند احتمال ابتلا به سایر عوامل خطر بیماری قلبی از جمله چاقی، فشار خون بالا، کلسترول خون بالا و دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.

سه عامل عمده بیماری های قلبی عروقی عبارتند از:

سیگار کشیدن، کلسترول بالا و فشار خون بالا.

افراد کم تحرک توجه کمتری به استفاده از انرژی بدن خود دارند که منجر به رسوب چربی های اضافی در بدن می شود. چربیهای ذخیره شده مانع از جریان خون در قلب می شوند و باعث بیماری های قلبی عروقی مانند سکته مغزی می شوند.

دیابت نوع ۲

عدم فعالیت بدنی کافی می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را در فرد افزایش دهد.

انواع سرطان

انجام مقدار توصیه شده فعالیت بدنی می تواند خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان سینه، روده بزرگ و رحم را کاهش دهد. فعالیت بدنی منظم یکی از مهمترین کارهایی است که افراد می توانند برای بهبود سلامت خود انجام دهند. حرکت بیشتر و کمتر نشستن بدون در نظر گرفتن سن، جنس، نژاد، قومیت یا سطح تناسب اندام فعلی، فواید فوق العاده ای برای همه دارد.

 سرطان پستان

هورمون استروژن برای رشد و پیشرفت جنسی در زنان بسیار مهم است. مقادیر زیاد استروژن می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان را افزایش دهد. عدم فعالیت بدنی یکی از دلایل اصلی عدم تعادل در این هورمون جنسی است.
یک مطالعه مرتبط با سرطان پستان نشان می دهد که در زنان فعال، احتمال عدم تعادل هورمونی به دلیل کاهش وزن در مقایسه با زنان کم تحرک بسیار کم است.

افسردگی

فعالیت بدنی به طرز چشمگیری با بهزیستی ذهنی در ارتباط است. از طرف دیگر، بهداشت روانی ضعیف عامل اصلی افسردگی و اضطراب در افراد است که به دنبال آن بیکاری، درآمد پایین و افزایش خطرات سلامتی به وجود می آید.

این امر به این دلیل است که مبتلایان به سلامت روان برای معاینات عادی مانند وزن و فشار خون، کمتر به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه می کنند و بنابراین شرایط جدی آنها ناشناخته می ماند. همچنین به آنها راهنمایی کمتری برای متوقف کردن استعمال دخانیات یا سوء مصرف مواد اعتیاد می شود که از عوامل خطرزای شرایط روحی است.

چاقی

عدم تعادل در انرژی ای که مصرف می کنیم و انرژی ای که می سوزانیم عامل اصلی چاقی در افراد است. غذایی که می خوریم به بدن ما مقداری انرژی می دهد. این انرژی با انجام برخی فعالیت های بدنی نیاز به سوختن دارد. وقتی چنین فعالیت هایی صورت نگیرد و کم تحرکی جای آن را بگیرد، انرژی به چربی تبدیل می شود و در بدن ما رسوب می کند. افزایش چربی ها در بدن ما اغلب باعث سکته مغزی و بیماری های دیگر می شود. یک مطالعه نشان می دهد که عدم فعالیت بدنی مقصر اصلی چاقی شکم و افزایش BMI است.

فشار خون بالا

شیوع فشار خون بالا به دلیل شیوه ناسالم زندگی افراد تا سال ۲۰۲۵ میلادی تا ۶۰٪ افزایش می یابد. فعالیت بدنی روش اصلی پیشگیری و درمان افراد مبتلا به فشار خون بالا است. تحرک بدنی به کاهش فشار خون دیاستولیک و سیستولیک کمک می کند که به کاهش فشار خون منجر می شود. فشار خون بالا خطر حمله قلبی و سکته مغزی را در افراد افزایش می دهد.

بیماریهای کلیوی

ورزش، مقاومت به انسولین، استرس و فشار خون را که با عملکردهای کلیوی مرتبط است بهبود می بخشد و خطر ابتلا به بیماریهای مزمن کلیه را کاهش می دهد. عدم فعالیت بدنی و کم تحرکی می تواند خطر ابتلا به شرایطی مانند دیابت، چاقی و اختلالات متابولیکی را افزایش دهد. بنابراین برای حفظ سلامت کلیه ها فعالیت بدنی یک ضرورت است.

بی خوابی

خواب و ورزش اثرات مثبتی بر روی یکدیگر می گذارد و برای سلامتی ضروری است. افرادی که کمتر از هفت ساعت توصیه شده می خوابند مستعد ابتلا به بیماری های روانی مانند بی خوابی یا کمبود خواب هستند و خود به خود دچار کم تحرکی می شوند. فعالیت بدنی ساعت طبیعی بیولوژیکی بدن را تنظیم می کند و علائم اضطراب یا افسردگی را کاهش می دهد و این باعث بهبود کیفیت خواب در فرد می شود.

پوکی استخوان

بیماری های مرتبط با استخوان مانند پوکی استخوان به دلیل انتخاب سبک زندگی که بر سلامت مردم تأثیر می گذارد باعث مرگ و میر قابل توجهی در سراسر جهان می شود.
پوکی استخوان شرایطی است که استخوان ها شکننده و ضعیف می شوند و خطر شکستگی و سایر اختلالات استخوانی افزایش می یابد. فعالیت بدنی باعث تقویت ستون فقرات و لگن می شود که باعث تحریک تشکیل استخوان خالص به همراه بهبود رشد اسکلت و جلوگیری از خطر ریزش استخوان در اثر پیری و پوکی استخوان می شود.

بیماریهای التهابی

بیماریهای التهابی مزمن مانند دیابت، سکته مغزی و سندرم متابولیک عمدتاً به دلیل عدم فعالیت بدنی ایجاد می شوند. کارشناسان پیشنهاد می کنند حداقل ۲۰ دقیقه ورزش بدنی روزانه سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند تا پاسخ سلولی ضد التهابی در برابر پروتئین هایی که باعث التهاب در بدن می شوند، تولید کند. ورزش بدنی منظم می تواند میزان مرگ و میر ناشی از چنین بیماریهای التهابی را کاهش دهد.

فواید فعالیت بدنی برای سلامتی

فعالیت بدنی یکی از بهترین کارهایی است که افراد می توانند برای سلامتی خود انجام دهند. که عبارتند از:

  • بهبود خواب.
  • افزایش توانایی در انجام فعالیت های روزمره.
  • بهبود توانایی شناختی و کاهش خطر زوال عقل.
  • بهبود سلامت استخوان و اسکلتی عضلانی.

تحقیقات جدید نشان می دهد که فعالیت بدنی به سیستم ایمنی کمک کند تا از بدن در برابر عفونت و بیماری محافظت کند.

 

منبع:

https://www.calculator.net/bmi-calculator.html

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button