پیشگیری از سرایت کروناویروس به قلب

کروناویروس می‌تواند به عضله قلب یا عروق آسیب جدی وارد کند، به عبارتی این بیماری با رفتاری ناشناخته در کمین بیماری‌های قلبی و عروقی است. به همین دلیل خطر کرونا برای بیماران قلبی بیشتر از سایر بیماری‌هاست.

بر اساس مشاهدات انجام شده تقریبا حدود یک الی دو درصد بیمارانی که مبتلا به بیماری کووید ۱۹ هستند، دچار حمله‌های قلبی شده اند و از طرفی حدود ۲۵ الی ۳۰ درصد بیمارانی که ناراحتی قلبی زمینه‌ای دارند مبتلا به کروناویروس می‌شوند.

التهاب قلب و ریه

مکانیسم کروناویروس و حمله به بیمار از راه فعال کردن سیستم ایمنی و انعقادی است. به این صورت که سیستم ایمنی بیش از حد فعال می‌شود و در واقع با التهاب و طوفان سایتوکینی باعث التهاب در تمام بافت‌های بدن از جمله قلب و ریه می‌شود. این التهاب باعث آسیب جدی به قلب و عروق می شود و این دقیقا همان فرآیندی است که هر سال باعث مرگ تعداد قابل توجهی از بیماران مبتلا به آنفلوآنزا نیز می‌شود.

افرادی که ریسک فاکتورهای زمینه‌ای و مشکلات قلبی دارند بیشتر در معرض کووید ۱۹ هستند و البته خود این ویروس در افرادی که بیماری قلبی ندارند هم می‌تواند بیماری قلبی ایجاد کند.

 درگیری کرونا با قلب

تعداد قابل توجهی از بیماران کرونایی بستری شده دچار آسیب میوکارد می‌شوند که با بالا رفتن خطر مرگ در این افراد مرتبط است. آسیب میوکارد می‌تواند به دو صورت میوکاردیت یا نارسایی قلبی ایجاد شود که می‌توان با اکوکاردیوگرافی یا مارکرهای خونی آنرا اندازه گیری کرد. آسیب دیگری که کروناویروس به قلب وارد می‌کند، گرفتگی عروق کرونر به صورت MI یا سکته‌های قلبی حاد است.

آسیب دیگر، آریتمی‌های قلبی یا اختلال در نظم طبیعی ضربان قلبی با مکانیسم حمله ویروس به سیستم هدایتی قلب است که فرد دچار افزایش یا کاهش ضربان قلبی می‌شود. از دیگر عارضه‌های این ویروس ایجاد ترومبوز یا لخته‌های خونی در اندام یا آمبولی ریه یا همچنین سکته‌های مغزی است.

سرایت ویروس به قلب

یکی از علائمی که این روزها بیماران در مراجعه به پزشکان یا مراکز درمانی اعلام می‌کنند، احساس درد در هنگام دراز کشیدن است و در واقع به احتمال قوی همان التهاب پرده قلبی یا پریکاردیت است که در اثر درگیری و حمله ویروس کرونا به قلب، پرده قلبی فرد ملتهب می‌شود و از جمله علائم شایع این بیماری است.

علائم کرونا

نخستین علامت ظاهری و عارضه قلبی برای بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را تنگی نفس و احساس درد در قفسه سینه است. افت پمپاژ قلبی نتیجه حمله کروناویروس به قلب است که منجر به تنگی نفس و احساس درد می‌شود و در چنین مواقعی نارسایی قلبی را می‌تواند از خود نشان دهد.

عوامل خطر در کروناویروس

به غیر از سن بیمار(سالمندان)، چاقی و بیماری‌های زمینه‌ای نظیر دیابت، گرفتاری قلبی در ویروس کووید ۱۹ و عوارض قلبی به صورت فردی نقش مهمی در مرگ و میر این افراد دارد. طبق تحقیقاتی که در این بازه زمانی انجام شده است، تقریبا ۳۰ درصد بیماران کرونایی که دچار آسیب قلبی جدی شدند افرادی بودند که از قبل درگیری عروق کرونر قلبی داشتند و حدود ۶۰ درصد آنان مبتلا به فشار خون بودند. کرونا ویروس به تمام بخش های بدن حمله می کند که مهمترین آنها:

  • سیستم‌ تنفسی
  • قلب و عروق
  • دستگاه گوارشی
  • حس چشایی
  • حس بویایی

پیشگیری از سرایت کرونا به قلب

در بحران کرونا بیماران قلبی و عروقی باید بیشتر از سایرین موازین بهداشتی را رعایت کنند و فاصله‌گذاری اجتماعی و ماسک زدن برای آنها در اولویت باشد و در صورت امکان از منزل خارج نشوند. افرادی که با این بیماری سروکار دارند نیز بهتر است در صورت داشتن کوچکترین علامتی از بیماری کرونا از تماس با افراد دارای بیماری قلبی زمینه‌ای خودداری کنند چون شاید همین علائم ساده که برای دیگران مشکلی ایجاد نمی کند به قیمت جان بیماران قلبی و عروقی تمام شود.

خطر عوارض کرونا برای چه کسانی بیشتر است؟

به طور کلی افراد بالای ۶۵ سال که قبلا به درگیری عروق کرونر مبتلا بوده یا فشار خون بالا دارند یا افراد با سابقه سکته قلبی، افراد مبتلا به بیماری‌های مادرزادی قلبی بویژه کسانی که نقایص مادرزادی آنها با جراحی هنوز اصلاح نشده است، اگر به کووید ۱۹ آلوده شوند شاید در معرض خطر بیشتری باشند، لذا افراد ذکر شده باید اقدامات پیشگیرانه را بیشتر رعایت کنند و فاصله‌گذاری اجتماعی را جدی بگیرند.

عارضه‌های قلبی بعد از بهبودی از کرونا

بیماران قلبی بهبود یافته از کرونا همواره در معرض تهدید لخته‌های خونی و عروقی هستند که اگر در اندام فرد باشد منجر به سیاه شدن آن عضو از بدن می‌شود یا در ریه به صورت آمبولی ریه، در عروق قلبی به صورت سکته قلبی و در عروق مغزی به صورت سکته مغزی تاخیری بروز می‌کند.
به عنوان مثال بیمارانی هستند که پس از بهبودی از کرونا با گذشت یک ماه از ترخیص با سکته قلبی مجددا به بیمارستان برگشتند که علت آن لخته شدن خون در عروق کرونر بوده است.

نکته پایانی

پس از بهبودی و به طور مستمر و حداقل برای مدت یک ماه از داروهای رقیق کننده خون نظیر قرص آسپرین زیر نظر پزشک متخصص قلب استفاده کنند تا از لخته شدن احتمالی عروق پیشگیری شود. به بیماران قلبی و عروقی که مبتلا به کرونا شدند توصیه می‌شود پس از ترخیص مرتبا تحت نظر پزشک متخصص قلب باشند چرا که هر لحظه احتمال تهدید برای سلامت آنان به دلیل بیماری زمینه‌ای که دارند وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button