ضرر سیگارهای الکترونیکی برای قلب!

نشانه‌هایی وجود دارد که ثابت می کند مصرف سیگارهای الکترونیکی در ایجاد و بروز بیماری‌های قلبی نقش زیادی دارند.

طبق تحقیقات جدیدی که به تازگی منتشر شده است، استعمال و استفاده از سیگارهای الکترونیکی (E-Cigarette) ممکن است برای قلب مضر باشد. طبق نتایج این تحقیقات، نشانه‌های وجود و بروز بیماری‌های قلبی در استفاده‌کنندگان سیگارهای الکترونیکی از افراد عادی بالاتر است و به طور مثال این دسته از افراد داری سطوح بالاتری از آدرنالین در قلب خود نسبت به افراد عادی بوده‌اند.

بالا رفتن سطح استرس

همچین میزان سطح استرس اکسیداتیو و التهاباتی که باعث آزاد شدن رادیکال‌های آزاد و آسیب به سلول‌ها می‌شوند نیز در این افراد نسبت به آنهایی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده نمی‌کنند، بسیار بالاتر بوده است.
تحقیقات نشان داده است که سیگار الکترونیکی تاثیر به مراتب بالاتری از تاثیر ساده و دارویی نیکوتین بر روی بدن فرد استفاده‌کننده می‌گذارد. این موضوع به دلیل آثار فیزیولوژیک ثابتی است که نیکوتین و دیگر مواد تشکیل‌دهنده‌ی سیگار الکترونیکی حتی بعد از خروج نیکوتین از بدن، بر روی آن فرد بر جای می‌گذارند.

آسیب سیگار الکترونیکی به قلب

متاسفانه سیگارهای الکترونیکی به دلیل برخورداری از مزایایی نظیر عدم نیاز به تنباکو و سوختن، قادر به رساندن نیکوتین و دیگر مواد دارای طعم‌های مختلف به دهان و ریه‌ی فرد هستند، این روزها از محبوبیت بالایی در میان جوانان برخودارند. البته واکنش جوامع علمی و محققان نسبت به این پدیده‌ی جدید، کاملا متفاوت بوده است و با این حال، اکثریت آنها معتقدند که استفاده از سیگارهای الکترونیکی، گزینه‌ی «امن‌تری» نسبت به سیگارهای معمولیِ دارای تنباکو محسوب می‌شود که البته این به معنی «بی‌ضرر بودن» آنها نخواهد بود.
به دلیل این که این دسته از سیگارها نیازی به سوختن تنباکو ندارند، ترکیبات سمی کمتری نسبت به سیگارهای معمولی تولید می‌کنند و در ضمن، تولید قطران و کربن مونوکسید نیز در آنها پایین‌تر است. به همین سبب طرفداران سیگارهای الکترونیکی باور دارند که استفاده از آنها ضرر کمتری نسبت به استفاده از گزینه‌های دیگر دارد.

رابطه سیگار الکترونیکی و بیماری‌های قلبی و عروقی

نتایج این آزمایش‌ها نشان داد که افراد استفاده‌کننده‌ از سیگارهای الکترونیکی سطوح بالاتری از انگیختگی سمپاتیک (Sympathetic arousal) را نشان می‌دهند که این موضوع نشانه‌ای از افزایش سطح آدرنالین در قلب است. علاوه بر این فاکتور، سطح استرس اکسیداتیو در این افراد نیز افزایش یافته است که به گفته‌ی محققین، در سیگارهای تنباکویی معمولی نیز این دو عامل، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مختلف را افزایش می‌دهند.

در نهایت باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که به دلیل فاکتورهایی نظیر وجود افرادی که قبلا سابقه‌ی مصرف سیگارهای معمولی داشته‌اند در این دو گروه، عدم اطلاع دقیق از میزان و ترکیبات سمی موجود در بدن افراد حاضر در آزمایش و البته فاکتورهای نه چندان دقیق دیگر که اندازه‌گیری آنها در این بازه‌ی زمانی محدود کار دشواری است، محققان خاطرنشان کرده‌اند که امکان ربط دادن افزایش درصد احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی در استفاده‌کنندگان سیگارهای الکترونیکی بر اساس نتایج این تحقیقات، به طور قطعی و صد در صدی وجود ندارد.

پرهیز از انواع سیگار

امکان بررسی تفاوت اثری که سیگارهای معمولی بر قلب می‌گذارند با اثرات ناشی از سیگارهای الکترونیکی به طور دقیق وجود ندارد و برای اطلاع از این موضوع نیاز به تحقیقات گسترده‌تری در آینده خواهد بود.
اگر تا به حال از سیگارهای معمولی حاوی تنباکو استفاده نکرده‌اید، بهتر است به سراغ استعمال سیگارهای الکترونیکی نیز نروید؛ زیرا این محصولات نیز مشابه سیگارهای معمولی، ترکیبات شیمیایی سمی مضری را وارد بدن افراد می‌کنند که همانطور که در این تحقیق مشخص شد، ممکن است این ترکیبات خطر ابتلا به بیماری‌‌های قلبی و عروقی را بالاتر ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button