داروی درمان قطعی فشارخون!

مصرف به موقع قرص‌های روزانه فشار خون همیشه یکی از نگرانی‌های بیماران فشارخون است. حالا محققان از ابداع تزریق شش ماهه ای برای فشار خون خبر می دهند که خیال خیلی‌ها را از این بابت آسوده خواهد کرد. دارویی که برای درمان فشارخون کشف شده است، آنژیوتانسینوژن نام دارد که با تزریق هر شش ماه یکبار از مصرف روزانه قرص فشارخون بی نیاز شد. 

فشارخون بیماری اصلبی سالمندی

بدن انسان پس از قدم گذاشتن در مرحله پیری دچار بیماری های متعددی می شود که فشار خون در سالمندان از مهم ترین آن ها است به دلیل اینکه بالا رفتن فشار خون خطر سکته قلب را به همراه دارد. هر چه بالا رفتن فشار خون خطرناک باشد به همان اندازه پایین بودن فشار خون نیز خطرناک است.

اطرافیان افراد سالمند یا شرکت خدمات پرستاری سالمند باید میزان فشار خود فرد را به طور مرتب چک کنند و مصرف قرص روزانه فشار خون را به سالمند متذکر شوند تا از هرگونه خطر احتمالی ناشی از فشار خون بالا و پایین پیشگیری شود.

افرادی که فشار خون بالا دارند، معمولا یک بار در روز برای کنترل این بیماری قرص مصرف می‌کنند. فشار خون با دو عدد ثبت می‌شود:

  • فشار سیستولیک (عدد بالاتر) نیرویی است که در آن قلب خون را به اطراف بدن پمپاژ می‌کند
  • فشار دیاستولیک (عدد پایین‌تر) که مقاومت در برابر جریان خون در رگ‌های خونی است.

کشف درمان فشارخون

محققان اکنون سرگرم آزمایش این رویکرد هستند که به گفته آنها برای اولین بار در جهان است که می توان فشار خون بالا را درمان کرد. طبق اعلام سرویس همگانی سلامت انگلیس، حدود یک سوم بزرگسالان در این کشور فشار خون بالا دارند، اما ممکن است بسیاری آن را ندانند. در حالی که اغلب این افراد علائم قابل توجهی ندارد اما  اگر فشار خون بالا درمان نشود، می تواند خطر ابتلا به حملات قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

در این کارآزمایی جدید که توسط محققان دانشگاه «کوئین مری لندن» (QMUL) انجام شد ، ۶۳۰ بیمار از سراسر جهان شرکت دارند که ۱۰۰ نفر از آنها از انگلیس خواهند بود. به گفته محققان، افرادی که فشار خون بالا در آنها تشخیص داده می شود، معمولا یک بار در روز برای کنترل این بیماری قرص مصرف می کنند.

علت فشارخون بالا

اگرچه همیشه توضیحی برای علت فشار خون بالا وجود ندارد، اما بیشتر افراد به دلیل رژیم غذایی، سبک زندگی یا شرایط پزشکی به آن مبتلا می شوند. این مطالعه که توسط Alnylam Pharmaceuticals تأمین مالی شده و توسط مؤسسه ملی تحقیقات بهداشت و مراقبت (NIHR) حمایت می شود، قرار است به مدت سه سال اجرا شود.

داروی فشارخون آنژیوتانسینوژن

داروی جدید، پروتئینی به نام آنژیوتانسینوژن را هدف قرار می‌دهد که توسط کبد تولید می‌شود و در تنظیم فشار خون نقش دارد. آزمایشات فاز نخست بر روی ۸۴ بیمار نشان داد که یک دُز از این داروی جدید، پس از سه هفته، غلظت هورمون را در خون افراد حداقل ۹۰ درصد کاهش می‌دهد.

این اثر پس از ۱۲ هفته نیز پابرجا خواهد بود و محققان امیدوارند بتواند سطح فشار خون را برای مدت طولانی کنترل کند. سازندگان این دارو می‌گویند که این می‌تواند یک راه‌حل «قابل کنترل‌تر و عملی‌تر» برای بیماران باشد و خطر فراموشی مصرف قرص‌های فشار خون روزانه را از بین ببرد.

این کارآزمایی در روزهای اولیه خود بسر می برد، اما امید نهایی ما این است که ثابت شود این درمان یک راه‌حل عملی و ایمن‌تر و قابل کنترل‌تر برای مقابله با فشار خون بالا است. درمان دو بار در سال با تزریق زیر پوست جایگزین بهتری برای مصرف داروهای روزانه است. ما معتقدیم که این تزریق خبر خوشایندی برای بیماران خواهد بود و درمان فشار خون را راحت‌تر می‌کند.

جایگزین قرص فشارخون

این تزریق می تواند به «خبر خوبی برای میلیون ها نفر در سراسر جهان منجر شود که بسیاری از آنها نیاز به مصرف روزانه دارو برای کاهش خطر حملات قلبی و سکته مغزی دارند.

این مطالعه تعیین خواهد کرد که آیا تزریق دو بار در سال فشار خون را به اندازه کافی در یک دوره طولانی کاهش می دهد یا خیر. اگر این مورد ثابت شود، ممکن است جایگزینی برای مصرف قرص های روزانه برای برخی از بیماران باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button