مراقبتهای بعد از سی تی آنژیوگرافی قلب

دکتر مهسا برجی: توموگرافی کامپیوتری (CT) آنژیوگرافی کرونری یک آزمایش تصویربرداری است که به بررسی شریان‌هایی می‌پردازد که خون را به قلب می‌رسانند. سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر از یک دستگاه اشعه ایکس قدرتمند برای تولید تصاویری از قلب و عروق خونی آن استفاده می کند. این آزمایش برای تشخیص انواع بیماری های قلبی استفاده می شود. سی تی آنژیوگرافی قلب یک روش غیر تهاجمی است و نیازی به زمان بهبودی ندارد.

هدف از سی تی آنژیوگرافی قلب

سی تی آنژیوگرافی کرونر عمدتاً برای بررسی تنگی یا انسداد عروق در قلب (بیماری عروق کرونر) استفاده می شود. با این حال، می تواند سایر بیماری های قلبی را بررسی کند.

سی تی آنژیوگرافی کرونری با آنژیوگرافی استاندارد کرونری متفاوت است. در روش سنتی (آنژیوگرافی غیر CT) از یک لوله انعطاف پذیر (کاتتر) استفاده می شود که از طریق کشاله ران یا بازو به قلب یا شریان های کرونر کشیده می شود. برای کسانی که بیماری عروق کرونر شناخته شده دارند، روش سنتی نیز می تواند به عنوان درمان استفاده شود.

خطرات سی تی آنژیوگرافی قلب

سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر شامل قرار گرفتن در معرض اشعه است. مقدار بسته به نوع دستگاه مورد استفاده متفاوت است. زنان باردار نباید سی تی آنژیوگرافی انجام دهند زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند.

آزمایش ممکن است با استفاده از رنگ (کنتراست) انجام شود تا به رگ‌های خونی کمک کند تا واضح‌تر روی تصاویر نشان داده شوند. برخی افراد نسبت به رنگ کنتراست واکنش آلرژیک دارند. اگر در مورد داشتن یک واکنش آلرژیک نگران هستید، با پزشک خود صحبت کنید. اگر حساسیت به رنگ کنتراست دارید، ممکن است از شما خواسته شود که ۱۲ ساعت قبل از عمل از داروهای استروئیدی استفاده کنید تا خطر واکنش را کاهش دهید.

نحوه انجام سی تی آنژیوگرافی قلب

پزشک احتمالاً دستورالعمل هایی در مورد چگونگی آماده شدن برای سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر ارائه می دهد. رانندگی به سمت آزمون و برگشتن از آن باید مشکلی نداشته باشد.

قبل از سی تی آنژیوگرافی قلب

معمولاً برای انجام آزمایش حدود چهار ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورید. آب آشامیدنی مشکلی ندارد. ۱۲ ساعت قبل از آزمایش نوشیدنی های کافئین دار ننوشید زیرا می توانند ضربان قلب را افزایش دهند و گرفتن عکس واضح از قلب را دشوار می کنند.

در مورد داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. ممکن است از بیمار خواسته شود که قبل از آزمایش داروی خاصی مصرف نکند.

این روش مستلزم برداشتن جواهرات، عینک و لباس های بالای کمر است. از فرد خواسته می شود که لباس بیمارستان بپوشد.

سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر معمولاً در بخش رادیولوژی بیمارستان یا مرکز تصویربرداری سرپایی انجام می شود.

قبل از عمل سی تی آنژیوگرافی قلب

قبل از سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر، ممکن است دارویی به نام مسدودکننده بتا برای کاهش ضربان قلب دریافت کنید. با انجام این کار تصاویر واضح تری در سی تی اسکن ارائه می شود. اگر در گذشته عوارض جانبی مسدودکننده های بتا داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین ممکن است به شما نیتروگلیسیرین داده شود تا شریان‌های کرونری خود را گشاد کند.

در طول سی تی آنژیوگرافی قلب

بیمار داروهای بی‌حس‌کننده دریافت می‌کند، و سپس یک تکنسین یک IV را در دست یا بازو قرار می‌دهد. یک رنگ (کنتراست) از طریق این IV جریان می یابد. این رنگ به رگ های خونی کمک می کند تا در تصاویر سی تی بهتر نشان داده شوند. همچنین تکه های چسبنده ای به نام الکترود روی قفسه سینه خود قرار می دهید تا ضربان قلب شما را ثبت کند.

بیمار روی یک میز بلند دراز می کشد که از طریق یک دستگاه کوتاه و تونل مانند (سی تی اسکنر) می لغزد. اگر در فضاهای بسته احساس ناراحتی می کنید، از پزشک خود در مورد داروهایی که به بیمار در آرامش کمک می کند بپرسید.

در طول اسکن بیمار باید ثابت بماند و نفس خود را طبق دستور نگه دارید. حرکت می تواند باعث تار شدن تصاویر شود.

پزشک، دستگاه سی تی را از اتاقی که با یک پنجره شیشه ای از اتاق معاینه بیمار جدا شده است، کار می کند. یک سیستم اینترکام به بیمار و پزشک اجازه می دهد تا با یکدیگر صحبت کنید.

اگر چه بخش اسکن واقعی آزمایش کمتر از پنج ثانیه طول می کشد، ممکن است تا یک ساعت طول بکشد تا فرآیند تکمیل شود.

بعد از عمل سی تی آنژیوگرافی قلب

پس از اتمام سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر، می توانید به فعالیت های عادی روزانه خود بازگردید. بیمار باید بتوانید خود را به خانه یا محل کار برساند. مقدار زیادی آب بنوشد تا رنگ را از بدن پاک کند.

نتایج سی تی آنژیوگرافی قلب

تصاویر سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر باید به زودی پس از آزمایش آماده شوند. پزشکی که خواسته آزمایش را انجام دهید احتمالاً نتایج آزمایش را با بیمار در میان می‌گذارد. اگر آزمایش نشان می دهد که  مبتلا به بیماری قلبی هستید یا در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستید، بیمار و پزشک می توانند درباره گزینه های درمانی صحبت کنید.

صرف نظر از نتایج سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر، همیشه ایده خوبی است که تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید تا از قلب محافظت کنید. تغییرات سبک زندگی سالم برای قلب عبارتند از:

به طور منظم تمرین کنید. ورزش به مدیریت وزن کمک می کند. همچنین به کنترل دیابت، کلسترول بالا و فشار خون بالا کمک می کند. با تأیید پزشک، حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیت هوازی شدید در هفته یا ترکیبی از فعالیت متوسط و شدید داشته باشید. اگر لازم است، فعالیت را به چند جلسه ۱۰ دقیقه ای در روز تقسیم کنید.

غذاهای سالم بخورید. یک رژیم غذایی سالم برای قلب سرشار از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل – و چربی اشباع شده، کلسترول و سدیم کم – می تواند به کنترل وزن، فشار خون و کلسترول کمک کند.

سیگار نکشید. سیگار یک عامل خطر اصلی برای بیماری های قلبی، به ویژه تصلب شرایین است. اگر سیگار می کشید، ترک بهترین راه برای کاهش خطر بیماری قلبی و عوارض آن است. اگر به کمک نیاز به ترک سیگار دارید، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد روش های ترک سیگار سوال کنید.

شرایط سلامتی را مدیریت کنید. برای فشار خون بالا، کلسترول بالا یا دیابت، داروها را طبق دستور مصرف کنید. از ارائه دهنده خود بپرسید که چند وقت یکبار نیاز به بازدیدهای بعدی دارید.

استرس را کاهش دهید. استرس می تواند باعث سفت شدن (انقباض) عروق خونی شود و خطر حمله قلبی را افزایش دهد. ورزش بیشتر، تمرین تمرکز حواس و برقراری ارتباط با دیگران در گروه‌های حمایتی، راه‌هایی برای مهار استرس هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button