رژیم غذایی بعد از فنر گذاشتن قلب

عمل آنژیوپلاستی (فنر گذاشتن قلب) در اولین ساعات پس از حمله قلبی ممکن است خطر عوارض را کاهش دهد. توجه کنید که در این عمل جراحی زمان‌ می‌تواند بسیار مهم باشد. هر چه سریع‌تر اقدام به درمان حمله قلبی کنید، خطر نارسایی قلبی، سایر عوارض و مرگ کاهش می‌یابد.

آنژیوپلاستی

یک روش جراحی برای باز کردن رگ‌های خونی قلب است که خون را به ماهیچه قلب می‌رساند. رگ‌های خونی به عنوان عروق کرونر نیز شناخته می‌شوند. پزشکان قلب اغلب این روش را بلافاصله پس از حمله قلبی انجام می‌دهند. به این روش آنژیوپلاستی عروق کرونر از راه پوست یا مداخله کرونری از راه پوست نیز گفته می‌شود. در بسیاری از موارد، پزشکان پس از آنژیوپلاستی استنت عروق کرونر را در مسیر شریان‌ها قرار می‌دهند. استنت به جریان خون و تنگ شدن مجدد شریان کمک می‌کند. آنژیوپلاستی همچنین می‌تواند علائم بیماری قلبی را در صورتی که دچار حمله قلبی نشده‌اید تسکین دهد.

روش‌ آنژیوپلاستی

استنت‌های عروق کرونر در حال حاضر تقریباً در تمام روش‌های آنژیوپلاستی استفاده می‌شوند. استنت یک سیم پیچ فلزی ریز و قابل انبساط است که برای جلوگیری از باریک شدن یا بسته شدن مجدد شریان، آن را در ناحیه تازه باز شده شریان قرار می‌دهند. پس از قرار دادن استنت، بافت شروع به پوشاندن استنت، مانند لایه‌ای از پوست می‌کند. بسته به اینکه استنت پوشش دارویی داشته باشد یا نه، ظرف ۳ تا ۱۲ ماه به طور کامل با بافت پوشیده می‌شود.

ممکن است داروهایی به نام ضد پلاکت برای کاهش چسبندگی پلاکت‌ها برای شما تجویز شود. پلاکت‌ها سلول‌های خونی خاصی هستند که برای جلوگیری از خونریزی به هم می‌چسبند. این دارو همچنین می‌تواند از تشکیل لخته‌های خون در داخل استنت جلوگیری کند. متخصص قلب و عروق  دستورالعمل‌های خاصی را در مورد نحوه مصرف داروها و نیز مدت زمان مصرف ارائه می‌دهد.

استنت‌های دارویی

بیشتر استنت‌ها با دارو پوشانده می‌شوند تا از تشکیل بافت اسکار در داخل استنت جلوگیری شود. به این استنت ها، استنت‌های دارویی (DES) گفته می‌شود. پزشک دارو را در داخل رگ خونی آزاد می‌کند که رشد بیش از حد بافت داخل استنت را کند کند. این موضوع به جلوگیری از باریک شدن مجدد رگ خونی کمک خواهد کرد. برخی از استنت‌ها فاقد این پوشش دارویی هستند که به آن‌ها استنت فلزی برهنه (BMS) می‌گویند.

این مدل استنت‌ها ممکن است میزان تنگی بیشتری داشته باشند، اما نیازی به استفاده طولانی مدت از داروهای ضد پلاکت ندارند. این استنت ممکن است در افرادی که در معرض خطر بالای خونریزی هستند استفاده شود.

رژیم غذایی پس از فنرگذاری قلب

بلافاصله پس از عمل جراحی فنر گذار قلب، تغذیه از طریق سدم و دارو به بدن شما رسانده می‌شود تا روده شما استراحت داده شده و بیهوشی به طور کامل از بین برود. این روش به عنوان تغذیه تزریقی شناخته می‌شود و توسط متخصص قلب و عروق، تیم جراحی و متخصص تغذیه داخلی بیمارستان برنامه‌ریزی خواهد شد. هنگامی که تیم جراحی شما تأیید کرد که شما برای خوردن آماده هستید، رژیم غذایی سالم مبتنی بر مایعات را شروع خواهید کرد که به راحتی هضم شوند. این غذاها مانند:

  • سوپ
  • خورشت
  • نوشیدنی‌های پروتئینی
  •  سپس غذاهای نیمه جامد مانند فرنی، اسموتی‌ها و…

کمی که این مراحل را پشت سر گذاشتید به آرامی به سمت یک رژیم غذایی جامد پیش خواهید رفت. در این مرحله ممکن است متوجه شوید که اشتهای شما ضعیف است و غذا طعم خود را در اوایل دوره بعد از عمل از دست داده است. حس بویایی شما ممکن است تغییر کند و همچنین ممکن است طعم فلزی عجیبی را در دهان خود احساس کنید. این موارد می‌توانند ناشی از عمل یا داروهای شما باشند که پس از بهبودی کامل که ممکن است مدتی طول بکشد، برطرف خواهد شد. خوردن مقادیر کم غذا در فواصل زمانی مکرر راه خوبی برای تقویت مجدد و تدریجی توانایی‌های گوارشی بیمار است.

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که رژیم غذایی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش داده و به بهبودی بهتر پس از جراحی کمک کند:

  • میوه‌ها
  • سبزیجات
  • غلات کامل
  • آجیل و دانه‌ها

یک رژیم غذایی متعادل سالم (۲ وعده میوه، ۵ وعده سبزیجات و ۴ وعده یا بیشتر غلات کامل در روز، پروتئین بدون چربی و حبوبات، آجیل و دانه‌های روغنی، محصولات لبنی کم چرب) به بهبودی بدن کمک کرده و خطر را کاهش می‌دهد.

پس از فنر گذاشتن قلب

مصرف دارو پس از فنرگذاری قلب با تشخیص متخصص قلب و عروق صورت می‌گیرد و در صورتی که فرد به سایر بیماری‌ها مبتلا باشد با هماهنگی پزشکان داروهای مورد نظر مجددا بررسی شده و در صورت خطرناک بودن حذف شده و یا جایگزینی برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

فواید ورزش پس از آنژیوپلاستی

  • ورزش کردن به کل سیستم قلبی عروقی کمک می‌کند، نه فقط به ناحیه‌ای که تحت درمان قرار گرفته است.
  • ورزش کردن گردش خون را در عروقی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، بهبود می‌بخشد و جذب اکسید نیتریک را افزایش می‌دهد که به گشاد شدن رگ‌های خونی و افزایش جریان خون کمک خواهل کرد. همچنین سلول‌های بدن را بسیج می‌کند که به ترمیم آسیب ناشی از شریان‌هایی که پیش از این سفت شده‌اند بپردازد.

علت درد بعد از گذاشتن فنر در قلب

از آنجایی که استنت‌ها ممکن است مسدود شوند، مهم است که با تیم پزشکی خود و پزشک متخصص قلب و عروق در مورد آنچه که در حال رخ دادن است سریعا صحبت کنید. اگر بعد از قرار دادن استنت دچار درد قفسه سینه شدید هستید این موضوع اهمیت زیادی دارد و باید سریعا بررسی شود.

اگر بافت اسکار در داخل استنت ایجاد شود، ممکن است نیاز به تکرار روش داشته باشید. این مسئله ممکن است با استفاده از آنژیوپلاستی با بالون یا با استنت دوم حل شود. در برخی موارد نیز ممکن است پرتو درمانی از طریق کاتتری که در نزدیکی بافت اسکار قرار داده شده است، انجام شود تا رشد بافت اسکار متوقف شده و رگ باز شود که به آن براکی تراپی می‌گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button