تلفن : 02177913120
منوی دسته بندی

بعد از آنژیوپلاستی چه اتفاقی برای قلب می افتد؟

به طور معمول چند هفته طول می کشد تا بعد از آنژیوپلاستی یا استنت گذاری به فعالیت‌های عادی خود بازگردید. پیش از این‌که بیمارستان را ترک کنید، دستورالعمل‌های دقیقی برای ورزش، داروها، ویزیت‌های بعدی، مراقبت مداوم از زخم و از سرگیری فعالیت های عادی، به شما داده می شود.

چه غذایی بعد از آنژیوپلاستی مصرف کنیم؟

پس از آنژیوپلاستی، باید روی تغذیه سالم تمرکز کنید. این کار به بدن شما کمک می کند تا ترمیم یابد، خطر عوارض را کاهش می دهد و به شما کمک می کند تا به خوبی بهبود یابید. یک رژیم غذایی سالم همچنین خطر تشکیل دوباره ی پلاک در شریان های شما را کاهش می دهد.

مطالعات نشان داده اند که رژیم غذایی غنی از میوه‌جات، سبزیجات، غلات کامل، مغز‌ها و دانه‌ها می تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. یک رژیم غذایی سالم مقدار زیادی مواد مغذی محافظ قلب مانند ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و فیبرهای غذایی را برای بدن شما فراهم می‌کند. در حالت ایده آل، رژیم غذایی شما باید شامل موارد زیر باشد:

 

چه داروهایی بعد از آنژیوپلاستی مصرف کنم؟

پس از آنژیوپلاستی داروهایی برای کاهش ریسک عوارض و حوادث قلبی در آینده، داده می شود. داروها زمانی بهتر عمل می کنند که شما در تمامی زمینه های زندگی خود سالم باشید – برای مثال:

  • ورزش کردن
  • ترک سیگار
  • مصرف رژیم غذایی سالم

 به طور کلی، یکی یا بیشتر از داروهای زیر به شما داده می شود:

✅ با مصرف دارو برای جلوگیری از تشکیل لخته داخل استنت، خون شما نسبت به قبل از عمل، رقیق تر خواهد شد. در نتیجه، مواردی وجود دارد که باید از آنها مطلع باشید:

 

کاهش مشکلات قلبی

پس از عمل آنژیوپلاستی، بسیار مهم است که اقداماتی را برای کاهش خطر ابتلا به مشکل قلبی دیگر انجام دهید. برخی از عوامل خطر بیماری قلبی که باید آن‌ها را کنترل کنید عبارتند از:

ممکن است نیاز به آزمایشات چکاپ مثل، آزمایشات خون، اکو قلب و عکس قفسه سینه، در سال اول بعد از استنت گذاری، داشته باشید. گاهی، ممکن است احساس ناراحتی تیز و خفیف در قفسه سینه کنید. این حس ها ممکن است بیایند و بروند.

گمان می شود که این‌ها به علت عمل آنژیوپلاستی ایجاد می شوند و اورژانسی نیستند. این با احساس ناراحتی قفسه سینه که شما را به بیمارستان آورده متفاوت است. شما می توانید درمورد انواع مختلف ناراحتی قفسه سینه، در اینجا بخوانید. اگر این احساسات را تجربه می کنید، با پزشک یا تیم توانبخشی قلبی خود صحبت کنید.

در صورتی که درد قفسه‌ی سینه ای دارید که بیشتر از ۱۰ دقیقه طول می کشد و شبیه به دردی است که قبلا شمارا به بیمارستان آورده، با آمبولانس تماس بگیرید و بلافاصله به اورژانس نزدیکترین بیمارستان بروید.

 

فعالیت مجدد بعد از استنت گذاری

همانطور که درحال بهبودی پس از آنژیوپلاستی یا استنت گذاری هستید، باید به آرامی به فعالیت های عادی خود بازگردید.

 

ورزش بعد از آنژیوپلاستی

ورزش به شما کمک می کند تا سریع‌تر بهبود یابید، و یک مولفه ی اصلی در سبک زندگی سالم است. ورزش سطح آمادگی جسمانی را افزایش داده، به کنترل فشار خون، وزن و کلسترول کمک می کند، و شما را آرام نگه می دارد. با پیاده روی ساده و کوتاه شروع کنید و به تدریج مدت و شدت آن را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button