ضرر دود دست دوم برای قلب و عروق

دود دست دوم همان چیزی است که به طور تصادفی استنشاق می کنید. به عنوان مثال، در مهمانی ها یا مجالس عمومی، ممکن است با افرادی که سیگار می کشند معاشرت کنید. ممکن است هیچ تغییری احساس نکنید، اما تنفس دود سیگار می تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد.

دود دست دوم چیست؟

دود دست دوم، دودی است که شما قصد تنفس آن را ندارید. قرار گرفتن در معرض دود دست دوم از جریان جانبی یا دود اصلی ناشی می شود. سوزاندن محصولات تنباکو، مانند سیگار، سیگار برگ یا پیپ، دود جریان جانبی را آزاد می کند. فردی که سیگار می کشد، دود اصلی را بازدم می کند. هر دو منبع مواد شیمیایی مضر را در هوا آزاد می کنند که بر افراد غیر سیگاری تأثیر می گذارد.

چه چیزی دود دست دوم را خطرناک می کند؟

تمام دود ناشی از سوختن محصولات نیکوتین حاوی مواد شیمیایی مضر (سموم) است. حتی افراد غیرسیگاری که دود دیگران را استنشاق می کنند نیز در این سموم تنفس می کنند. دود جانبی از انتهای سیگار، سیگار برگ یا پیپ بدون فیلتر است. این ماده سمی مضر بیشتری نسبت به دود اصلی دارد که فرد خارج می کند.

دود دست دوم چگونه بر افراد غیرسیگاری تأثیر می گذارد؟

دود دست دوم به طرق مختلف به بدن آسیب می رساند. بزرگسالانی که در معرض دود سیگار قرار دارند ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

 • بیماری های قلبی عروقی (قلب، وریدها و شریان ها) مانند فشار خون بالا، تصلب شرایین، حمله قلبی یا سکته مغزی.
 • مشکلات ریوی مانند اختلال انسداد مزمن ریه (COPD) و آسم.
 • افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه و سرطان در مغز، مثانه، معده، سینه و غیره.

کودکانی که در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند بیشتر احتمال دارد این موارد را تجربه کنند:

 • سرفه مکرر، عطسه، تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی.
 • عفونت های مکرر گوش.
 • حملات آسم مکرر و شدیدتر.
 • عفونت های تنفسی، مانند برونشیت یا ذات الریه.
 • آسیب به چشم ها (مانند آب مروارید) و دندان ها (مانند پوسیدگی دندان).
 • مشکلات یادگیری و رفتاری
 • SIDS (سندرم مرگ ناگهانی نوزاد).

آسیب دود دست دوم از چه زمانی شروع می شود؟

مطالعات نشان داده است که آسیب ناشی از دود سیگار در کمتر از پنج دقیقه اتفاق می افتد:

 • بعد از پنج دقیقه: عروق کمتر انعطاف پذیر می شوند، درست مانند افرادی که سیگار می کشند.
 • بعد از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه: خون شروع به لخته شدن می کند و رسوب چربی در رگ های خونی خطر حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد.
 • پس از دو ساعت: ضربان قلب نامنظم (آریتمی) می تواند ایجاد شود و باعث حمله قلبی یا سایر مشکلات جدی قلبی شود.

چه کسانی بیشتر در معرض آسیب ناشی از دود سیگار هستند؟

دود دست دوم بر هر کسی که نزدیک به تنباکوی سوخته یا بازدم شده باشد تأثیر می گذارد، اما برخی از گروه ها بیشتر در معرض دود قرار دارند:

 • همه افراد: هرکسی که در نزدیکی گروه های سیگاری کار می کند، ممکن است نتواند از دود دست دوم سیگار اجتناب کند.
 • زنان باردار: دود سیگار بر کودکان متولد نشده و مادران آنها تأثیر می گذارد. مقادیر کمتر اکسیژن موجود برای نوزاد می تواند ضربان قلب جنین را افزایش دهد یا وزن هنگام تولد را کاهش دهد. زنان ممکن است سقط جنین، مرده‌زایی، زایمان زودرس یا حاملگی خارج از رحم را تجربه کنند.
 • نوزادان، کودکان و حیوانات خانگی: کودکان خردسال و حیوانات همیشه نمی توانند اتاقی پر از دود را ترک کنند. قرار گرفتن در معرض مداوم اثرات مضر دود دست دوم را افزایش می دهد.

قرار گرفتن در معرض دود سیگار چگونه تشخیص داده می شود؟

اکثر افرادی که دود دست دوم را استنشاق می کنند از نظر قرار گرفتن در معرض آزمایش قرار نمی گیرند. اگر به طور منظم در دود شخص دیگری تنفس می کنید، پزشک ممکن است بزاق (تفک دهان)، ادرار یا خون شما را برای مقادیر نیکوتین استنشاقی آزمایش کند. پزشک همچنین ممکن است عملکرد ریه (ریوی) شما را برای اندازه گیری آسیب آزمایش کند. تست‌های عملکرد ریوی می‌توانند شرایط مرتبط با خطرات دود سیگار، مانند آسم را شناسایی کنند.

آیا استنشاق دود دست دوم قابل درمان است؟

هیچ درمانی برای تنفس در دود دست دوم وجود ندارد. اما راه هایی برای مدیریت قرار گرفتن در معرض و درمان شرایط مربوط به استنشاق دود دست دوم وجود دارد. اگر به طور منظم نزدیک دود سیگار هستید، می توانید خطر را با موارد زیر کاهش دهید:

 • دور شدن از فرد سیگاری و یافتن مکانی عاری از سیگار.
 • اطمینان حاصل کنید که مهمانان خانه شما می دانند که نمی توانند داخل خانه سیگار بکشند.
 • اجازه ندهید مسافران در ماشین شما سیگار بکشند – حتی با شیشه پایین.
 • پزشک ممکن است علائم خاص یا بیماری های ناشی از قرار گرفتن در معرض دود سیگار را درمان کند. برای مثال، ممکن است به داروهایی برای کنترل فشار خون بالا یا داروهای استنشاقی برای درمان آسم یا COPD نیاز داشته باشید.

آیا می توانم از قرار گرفتن در معرض دود دست دوم جلوگیری کنم؟

بهترین راه برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آن دوری از مناطقی است که افراد سیگار می کشند. این به معنای اجتناب از رستوران ها و مکان هایی است که در آن سیگار کشیدن هنوز مجاز است.

پنجره های باز و فیلترهای هوا همه دودهای دست دوم را از بین نمی برند. اما ممکن است با کاهش برخی از سموم موجود در سوزاندن تنباکو کمی کمک کنند. اشکالی ندارد که از مردم بخواهید در ماشین یا خانه شما سیگار نکشند.

چشم انداز افرادی که در معرض دود سیگار هستند چیست؟

قرار گرفتن منظم در معرض دود سیگار می تواند به قلب و ریه های شما آسیب برساند. بهترین راه برای حفظ سلامتی خودداری از دود سیگار است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر به طور منظم دود دست دوم را استنشاق می کنید، ممکن است بخواهید به پزشک خود مراجعه کنید. می توانید در مورد خطرات دود دست دوم و راه های حفظ سلامتی بپرسید. اگر به دلیل قرار گرفتن مداوم در معرض دود سیگار، دچار بیماری قلبی یا مشکل تنفسی می شوید، با پزشک خود در مورد گزینه های مدیریت صحبت کنید.

اگر یکی از اعضای خانواده من سیگار بکشد چه؟

اغلب، قرار گرفتن در معرض دود سیگار به این دلیل اتفاق می‌افتد که فردی در خانواده یا یکی از دوستان نزدیک سیگار مصرف می‌کند. اگر چنین است، به آنها پیشنهاد دهید برای سلامتی خود و شما سیگار را ترک کنند.

نکته پایانی

اگر سیگار می کشید، به یاد داشته باشید که تنباکوی سوزاننده شما بر اطرافیانتان تأثیر می گذارد. ممکن است اعضای خانواده را بیمار کنید. اگر آمادگی ترک سیگار را ندارید، راه‌هایی برای کاهش قرار گرفتن آن‌ها در معرض دود سیگار بیابید، مانند سیگار کشیدن فقط در بیرون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button