تاثیر فشار خون در قلب و عروق

فشار خون مقدار نیرویی است که خون شما برای عبور از شریان ها استفاده می کند. هنگامی که قلب شما پمپاژ می کند، از نیرو استفاده می کند تا خون غنی از اکسیژن را به سمت شریان های شما براند. آنها آن را به سلول ها و بافت های بدن شما می آورند. اگر فشار خون شما بیش از حد بالا باشد، می تواند باعث مشکلات سلامتی شود. تنها راه تشخیص فشار خون اندازه گیری آن است.

فشارخون

فشار خون اندازه گیری فشار یا نیروی خون در داخل شریان های است. هر بار که قلب شما می تپد، خون را به شریان هایی پمپ می کند که خون را در سراسر بدن شما حمل می کنند. این ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه و در ۲۴ ساعت شبانه روز اتفاق می افتد. شریان ها اکسیژن و مواد مغذی را به کل بدن شما می رسانند تا بتواند کار کند.

فشار خون در مقابل ضربان قلب

هر دوی اینها به قلب شما مربوط است، اما آنها دو چیز متفاوت هستند. فشار خون میزان قدرتی است که خون شما در رگ های خونی شما حرکت می کند. ضربان قلب تعداد دفعاتی است که قلب شما در یک دقیقه می‌زند.

افزایش ضربان قلب به این معنی نیست که فشار خون شما نیز بالا می رود. تنها راه تشخیص فشار خون اندازه گیری آن با کاف و فشارسنج است.

چرا فشار خون در نوسان است

فشار خون شما همیشه ثابت نمی ماند. بر اساس کاری که انجام می دهید تغییر می کند. وقتی در حال ورزش یا هیجان هستید، فشار خون شما بالا می رود. وقتی در حال استراحت هستید، فشار خون شما پایین تر است.

فشار خون شما همچنین می تواند به دلیل موارد زیر تغییر کند:

 • سن.
 • داروهایی که مصرف می کنید
 • تغییرات در موقعیت.

چرا فشار خون مهم است

فشار خون بالا – “قاتل خاموش” – معمولاً هیچ علامتی ندارد. قبل از اینکه متوجه شوید مشکلی وجود دارد، می تواند به قلب، کلیه ها و مغز شما آسیب برساند.

فشار خون بالا یک عامل خطر اصلی برای بیماری های قلبی عروقی است. بدون درمان، فشار خون بالا می تواند باعث شود:

 • حمله ایسکمیک گذرا (TIA).
 • سکته.
 • حمله قلبی.
 • قلب بزرگ شده.
 • نارسایی قلبی.
 • بیماری شریان محیطی.
 • آنوریسم ها
 • بیماری کلیوی.
 • رگ های خونی در چشمان شکسته است.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به فشار خون هستند؟

خطر ابتلا به فشار خون بالا در صورتی که:

 • سابقه خانوادگی فشار خون بالا، بیماری قلبی عروقی یا دیابت داشته باشید.
 • سیاه هستند.
 • ۶۰ سال یا بیشتر هستند.
 • کلسترول بالا داشته باشید.
 • از داروهای ضد بارداری خوراکی (قرص های ضد بارداری) استفاده کنید.
 • چاقی داشته باشند.
 • دیابت داشته باشند.
 • از محصولات تنباکو استفاده کنید.
 • نداشتن تحرک کافی
 • استفاده از رژیم غذایی پر نمک

چه زمانی فشار خون چک می شود؟

اگر فشار خون شما نرمال است، پزشک باید در هر چکاپ سالانه فشار خون شما را بررسی کند. اگر فشار خون شما در قرار ملاقات شما بالا باشد، ممکن است پزشک از شما بخواهد که فشار خون خود را از چند بار در روز تا یک بار در هفته در خانه چک کنید.

شما باید هر بار در زمان مشخصی از روز فشار خون را اندازه گیری کنید. می توانید دو یا سه مطالعه را یکی پس از دیگری انجام دهید، به شرطی که یک دقیقه قبل از مطالعه بعدی صبر کنید. وقتی کارتان تمام شد، میانگین دو یا سه خواندنی را که انجام دادید، محاسبه کنید.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که به مدت ۲۴ ساعت از فشارسنج استفاده کنید. مانیتور معمولاً طوری تنظیم می شود که فشار خون را هر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در حین انجام فعالیت های عادی خود اندازه گیری کند.

چه درمان هایی برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا وجود دارد؟
فشار خون بالا یک عامل خطر اصلی برای بیماری های قلبی عروقی است. بدون درمان، شما می توانید یک حمله ایسکمیک گذرا (TIA) یا سکته مغزی، حمله قلبی، بزرگ شدن قلب، نارسایی قلبی، بیماری عروق محیطی (مانند گردش خون ضعیف و درد در پاها)، آنوریسم، بیماری کلیوی، و شکستگی عروق خونی در چشمانت. درمان شامل ایجاد تغییراتی است که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما توصیه می کند.

تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی:

 • به وزن ایده آل بدن خود برسید و بمانید
 • ورزش منظم داشته باشید
 • یک رژیم غذایی متعادل و سالم برای قلب داشته باشید که نمک، چربی و کلسترول پایینی داشته باشد و حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه باشد. رژیم غذایی شما بخش مهمی از مدیریت فشار خون شما است. برنامه غذایی رویکردهای غذایی برای توقف فشار خون بالا (DASH) و محدود کردن سدیم (نمک) به مدیریت فشار خون کمک می کند. از پزشک خود بخواهید که شما را به یک متخصص تغذیه برای برنامه غذایی شخصی تر ارجاع دهد.
 • مصرف بیش از دو نوشیدنی حاوی الکل در روز (برای اکثر مردان) و بیش از یک نوشیدنی در روز برای زنان و مردان با وزن سبک تر. یک نوشیدنی ۱۲ اونس آبجو یا خنک کننده شراب، ۵ اونس شراب یا ۱.۵ اونس مشروب ۸۰ ضد در نظر گرفته می شود.
 • استرس و عصبانیت را مدیریت کنید.
 • از تمام تنباکو و محصولات نیکوتینی خودداری کنید.
 • سایر تغییرات سبک زندگی، مانند مدیریت سطوح لیپید (LDL، کلسترول، تری گلیسیرید) و مدیریت سایر شرایط سلامتی، مانند دیابت.
  داروها و مراقبت های بعدی:

تمام داروها را طبق دستور مصرف کنید. بدون مشورت با پزشک، مصرف هیچ دارویی را قطع یا شروع نکنید. پس از قطع مصرف داروی فشار خون به کار خود ادامه نمی دهد. برخی از داروهای بدون نسخه، مانند داروهای ضد احتقان، می توانند نحوه عملکرد داروهای فشار خون شما را تغییر دهند.

تمام قرارهای بعدی را نگه دارید تا پزشکتان بتواند فشار خون شما را کنترل کند، تغییرات لازم را در داروهای شما ایجاد کند و به مدیریت خطر بیماری قلبی عروقی کمک کند.
ممکن است پزشک از شما بخواهد که فشار خون خود را در خانه ثبت کنید. دستورالعمل های پزشک خود را برای ثبت فشار خون دنبال کنید.

چگونه برای اندازه گیری فشار خون آماده شوم؟

اگر فقط سیگار می کشید، ورزش می کردید یا یک فنجان قهوه می نوشید، ۳۰ دقیقه صبر کنید تا فشار خون خود را اندازه گیری کنید.
به دستشویی بروید و ادرار کنید تا مثانه خالی شود.
آستین خود را بالا بزنید تا سرآستین را روی آستین پیراهن خود قرار ندهید.
حداقل پنج دقیقه بدون صحبت بنشینید.
صاف بنشینید و پاهای خود را صاف روی زمین بگذارید. پاهای خود را روی هم نزنید
بازوی خود را روی میزی در مقابل خود قرار دهید تا بازوی شما در سطح قلب باشد.

چگونه فشار خون اندازه گیری می شود

برای اندازه‌گیری فشار خون به صورت دستی، پزشک موارد زیر را انجام می‌دهد:

یک کاف مخصوص (که به یک گیج یا فشارسنج متصل است) را به دور بازوی خود (بالای آرنج) بپیچید.
کاف را باد کنید تا دور بازویتان محکم شود. آنها برای انجام این کار، یک توپ متصل به کاف را فشار می دهند. این کار برای مدت کوتاهی جریان خون را در شریان بازویی شما با فشردن آن متوقف می کند. گیج باید در این زمان ۲۰۰ میلی متر جیوه بگوید.
کاف را خالی کنید (با دریچه ای که به کاف متصل است) در حالی که از گوشی پزشکی برای گوش دادن به خون خود در شریان بازویی استفاده می کنید. باد کردن کاف باعث می شود سوزن گیج شروع به پایین آمدن کند.
به زمان شروع نبض گوش دهید و در آن زمان به عدد روی گیج نگاه کنید. این عدد سیستولیک است.
دریچه را باز کنید تا کاف فشار خون شل شود تا فشار شریان بازویی شما متوقف شود.
هنگامی که کاف باز می شود و صدای جریان مجدد خون (از طریق گوشی پزشکی) را می شنوند به قرائت گیج نگاه کنید. این عدد دیاستولیک است.
شما یا ارائه‌دهنده‌تان می‌توانید از دستگاه فشار خون برای بررسی خودکار فشار خون خود استفاده کنید.

بعد از آزمایش فشار خون چه انتظاری باید داشته باشم؟

اگر وقتی به قرار خود می روید عصبی هستید، ممکن است فشار خون کاذب داشته باشید. به این “سندرم کت سفید” می گویند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما بخواهد که از یک دستگاه فشار خون برای بررسی فشار خون خود در طول روز استفاده کنید. می توانید یک رکورد از خوانش فشار خون خود را در قرار ملاقات خود بیاورید.

آیا اندازه گیری فشار خون عوارض جانبی دارد؟

کاف دور بازوی شما وقتی برای اندازه‌گیری فشار خون باد می‌شود، بسیار سفت می‌شود. با این حال، قبل از اینکه دوباره راحت شود، فقط برای مدت کوتاهی سفت است.

 • نتایج و پیگیری
 • نمودار فشار خون که محدوده فشار خون را نشان می دهد.
 • اندازه گیری فشار خون به پزشک اطلاع می دهد که آیا فشار خون شما طبیعی است یا خیر.

اندازه گیری فشار خون شما دارای دو اندازه گیری است:

فشار خون سیستولیک (بالا/نخستین عدد): این فشار در شریان‌های شما زمانی است که قلب شما می‌تپد و خون را به شریان‌های شما می‌فرستد.
فشار خون دیاستولیک (عدد پایین/دوم): این فشار در شریان‌های شما زمانی است که قلب شما بین ضربان‌های قلب استراحت می‌کند.
ارائه دهندگان اندازه گیری ها را به صورت میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) می دهند. آنها زمانی شروع به استفاده از این اندازه گیری کردند که ابزار اندازه گیری فشار خون حاوی جیوه بود.

فشار خون طبیعی چیست؟

فشار خون طبیعی کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه است.

فشار خون بالا ۱۲۰-۱۲۹/<80 میلی متر جیوه است. افرادی که فشار خون را در این دسته نشان می دهند، اگر کاری برای بهبود آن انجام ندهند، ممکن است فشار خون بدتری داشته باشند.

چه فشار خونی خیلی بالاست؟

اگر عدد بالای شما همیشه ۱۸۰ یا بیشتر است و یا عدد پایین شما همیشه ۱۲۰ یا بیشتر است، تحت درمان فوری پزشکی قرار بگیرید یا از کسی بخواهید فورا شما را به بیمارستان برساند. این یک بحران فشار خون است.

در طول بحران فشار خون، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • تنگی نفس.
 • درد قفسه سینه.
 • مشکل در توانایی دیدن یا صحبت کردن.
 • درد در پشت.
 • ضعف یا بی حسی.

محدوده فشار خون بالاتر به این معنی است که ممکن است مرحله ۱ یا ۲ فشار خون بالا (فشار خون بالا) داشته باشید.

 • مرحله ۱ فشار خون بالا ۱۳۰-۱۳۹ (شماره بالا) یا ۸۰-۸۹ (عدد پایین) است.
 • مرحله ۲ فشار خون بالا ۱۴۰ یا بالاتر (عدد بالا) یا ۹۰ یا بالاتر (عدد پایین) است.

هنگامی که اندازه گیری فشار خون شما در مرحله ۱ یا مرحله ۲ است، ارائه دهنده شما از شما می خواهد سبک زندگی خود را تغییر دهید و داروی فشار خون مصرف کنید.

چه فشار خونی خیلی پایین است؟

اندازه گیری زیر ۹۰/۶۰ میلی متر جیوه نشان دهنده فشار خون پایین است. این می تواند برای برخی از افرادی که همیشه فشار خون پایین دارند، یک قرائت طبیعی باشد. برای سایر افراد، فشار خون پایین به معنای اشتباه است. آنها ممکن است جریان خون کافی به اندام های اصلی خود نداشته باشند.

کدام عدد فشار خون مهمتر است؟

پزشک می تواند از شماره بالا یا پایین برای تشخیص فشار خون بالا استفاده کند. با این حال، اگر سن شما بالای ۵۰ سال باشد، معمولاً بیشتر بر روی شماره بالایی به عنوان یک عامل خطر برای بیماری قلبی تمرکز می کنند. با بالا رفتن سن، فشار خون بالا افزایش می یابد زیرا شریان های شما سفت می شوند و به مرور زمان پلاک (چربی و کلسترول) را جمع می کنند.

نتایج اندازه گیری فشار خون چگونه است؟

شما فوراً از میزان فشار خون خود مطلع خواهید شد، اما ارائه دهنده شما نیاز به دو یا چند مطالعه (در روزهای مختلف) دارد تا تشخیص دهد که آیا فشار خون بالا دارید یا خیر. آنها ممکن است قرار ملاقات دیگری برای بررسی مجدد فشار خون شما در روز دیگر بگذارند.

چه زمانی باید با پزشکم تماس بگیرم؟

اگر فشار خون شما در خانه کمتر یا بالاتر از حد طبیعی است، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر میزان جیوه شما ۱۸۰/۱۲۰ میلی‌متر است یا حتی اگر فقط یکی از این اعداد آنقدر زیاد باشد، با ۱۱۵ تماس بگیرید.

نکته پایانی

حتی اگر ممکن است هیچ علامتی احساس نکنید، فشار خون شما ممکن است بالا باشد. مهم است که فشار خون خود را به طور منظم چک کنید تا بدانید که آیا در محدوده طبیعی هستید یا خیر. اگر فشار خون بالا دارید، به مصرف داروهایی که ارائه دهنده شما تجویز کرده است ادامه دهید. بدون صحبت با ارائه دهنده خود، مصرف آنها را متوقف نکنید یا شروع نکنید. پس از قطع مصرف داروی فشار خون به کار خود ادامه نمی دهد. تمام قرارهای بعدی را نگه دارید تا ارائه دهنده شما بتواند فشار خون شما را کنترل کند، تغییرات لازم را در داروهای شما ایجاد کند و به مدیریت خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button