درباره نقص مادرزادی قلب چه می دانید؟

نقص مادرزادی قلب یک مشکل در ساختار قلب است که کودک با آن متولد می شود. برخی از نقایص مادرزادی قلب در کودکان ساده هستند و نیازی به درمان ندارند. سایر نقایص مادرزادی قلب در کودکان پیچیده تر است و ممکن است نیاز به چندین عمل جراحی در یک دوره چند ساله داشته باشد.

علائم نقص مادرزادی قلب

نقص های مادرزادی جدی قلب معمولاً بلافاصله پس از تولد یا در چند ماه اول زندگی مشاهده می شود. علائم و نشانه ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • لب ها، زبان یا ناخن های دست خاکستری یا آبی کم رنگ (سیانوز)
 • تنفس سریع و پی در پی
 • تورم در پاها، شکم یا نواحی اطراف چشم
 • تنگی نفس در طول شیردهی که منجر به افزایش وزن ضعیف می شود

نقایص مادرزادی قلبی کمتر جدی ممکن است تا اواخر دوران کودکی تشخیص داده نشود. علائم و نشانه های نقص مادرزادی قلب در کودکان بزرگتر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • به راحتی هنگام ورزش یا فعالیت دچار تنگی نفس می شود
 • در حین ورزش یا فعالیت به راحتی خسته می شود
 • غش در حین ورزش یا فعالیت
 • تورم در دست، مچ پا یا پا

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

نقایص مادرزادی جدی قلب اغلب بلافاصله پس از تولد فرزند تشخیص داده می شود. اگر متوجه شدید که کودک شما هر یک از علائم بالا را دارد، به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. پزشک می تواند تشخیص دهد که علائم کودک به دلیل نقص قلبی یا بیماری دیگری است.

حفره ها و دریچه های قلب

قلب به چهار حفره تقسیم می شود، دو حفره در سمت راست و دو حفره در سمت چپ. برای پمپاژ خون در سراسر بدن، قلب از سمت چپ و راست خود برای کارهای مختلف استفاده می کند.

سمت راست قلب خون را از طریق شریان های ریوی (ریوی) به ریه ها منتقل می دهد. در ریه ها، خون اکسیژن را می گیرد و سپس از طریق سیاهرگ های ریوی به سمت چپ قلب باز می گردد. سپس سمت چپ قلب خون را از طریق شریان اصلی بدن (آئورت) پمپاژ کرده و به بقیه بدن می رساند.

نقایص مادرزادی قلب چگونه ایجاد می شود

در شش هفته اول بارداری، قلب کودک شروع به تشکیل و شروع به تپش می کند. رگ‌های خونی اصلی که به قلب می‌روند و از قلب خارج می‌شوند نیز در این زمان حساس شروع به رشد می‌کنند. در این مرحله از رشد کودک است که ممکن است نقایص مادرزادی قلب ایجاد شود. محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چه چیزی باعث این نقص‌ها می‌شود، اما فکر می‌کنند ژنتیک، شرایط پزشکی خاص، برخی داروها، و عوامل محیطی یا سبک زندگی، مانند سیگار کشیدن، ممکن است نقش داشته باشند.

انواع مختلفی از نقایص مادرزادی قلب وجود دارد. آنها در دسته بندی های کلی قرار می گیرند که در زیر توضیح داده شده است.

اتصالات تغییر یافته در قلب یا عروق خونی

اتصالات تغییر یافته باعث می شود خون در جایی که معمولاً جریان ندارد جریان یابد. سوراخ های دیواره بین حفره های قلب یکی از نمونه های این نوع نقص مادرزادی قلب است. یک اتصال تغییر یافته می تواند باعث مخلوط شدن خون فقیر از اکسیژن با خون غنی از اکسیژن شود. این مقدار اکسیژن ارسال شده از طریق بدن را کاهش می دهد. تغییر در جریان خون قلب و ریه ها را مجبور می کند تا سخت تر کار کنند.

انواع اتصالات تغییر یافته در قلب یا عروق خونی عبارتند از:

 • نقص سپتوم دهلیزی سوراخی بین حفره های فوقانی قلب (دهلیز) است.
 • نقص دیواره بین بطنی سوراخی در دیواره بین حفره های پایینی قلب راست و چپ (بطن) است.
 • مجرای شریانی باز شده (PAY-tunt DUK-tus ahr-teer-e-O-sus) یک اتصال بین شریان ریه و شریان اصلی بدن (آئورت) است. در زمانی که نوزاد در رحم رشد می کند باز است و معمولا چند ساعت پس از تولد بسته می شود. اما در برخی از نوزادان باز می ماند و باعث ب نادرست می شود.
 • جریان خون بین دو شریان
 • اتصال ورید ریوی غیرعادی کامل یا جزئی زمانی اتفاق می‌افتد که تمام یا برخی از رگ‌های خونی ریه‌ها (وریدهای ریوی) به ناحیه یا نواحی اشتباهی از قلب متصل شوند.

مشکلات مادرزادی دریچه قلب

دریچه‌های قلب مانند دریچه‌های بین حفره‌های قلب و رگ‌های خونی هستند. دریچه های قلب باز و بسته می شوند تا خون در جهت مناسب حرکت کند. اگر دریچه های قلب نتوانند به درستی باز و بسته شوند، خون نمی تواند به آرامی جریان یابد.

مشکلات دریچه قلب شامل دریچه هایی است که باریک هستند و به طور کامل باز نمی شوند (تنگی) یا دریچه هایی که به طور کامل بسته نمی شوند (بازگشت).

نمونه هایی از مشکلات مادرزادی دریچه قلب عبارتند از:

تنگی آئورت (stuh-NO-sis)

نوزاد ممکن است با یک دریچه آئورت متولد شود که به جای سه دریچه دارای یک یا دو فلپ دریچه (کاسپ) است. این یک سوراخ کوچک و باریک برای عبور خون ایجاد می کند. قلب باید بیشتر کار کند تا خون را از طریق دریچه پمپ کند. در نهایت، این منجر به بزرگ شدن قلب و ضخیم شدن عضله قلب می شود.

تنگی دریچه ریوی

دهانه دریچه ریوی را باریک می کند و جریان خون را کند می کند.

ناهنجاری ابشتاین دریچه سه لتی 

که بین اتاقک فوقانی قلب راست (دهلیز) و محفظه پایینی راست (بطن) قرار دارد – بد شکل است و اغلب نشت می کند.

ترکیبی از نقایص مادرزادی قلب

برخی از نوزادان با چندین نقص مادرزادی قلبی متولد می شوند که بر ساختار و عملکرد قلب تأثیر می گذارد. مشکلات قلبی بسیار پیچیده ممکن است باعث تغییرات قابل توجهی در جریان خون یا حفره های توسعه نیافته قلب شود.

به عنوان مثال، تترالوژی فالوت (teh-TRAL-uh-jee of fuh-LOW) ترکیبی از چهار نقص مادرزادی قلب است:

 • سوراخی در دیوار بین حفره های پایینی قلب (بطن ها)
 • گذرگاه باریک بین بطن راست و شریان ریوی
 • تغییر در اتصال آئورت به قلب
 • ضخیم شدن عضله در بطن راست

نمونه های دیگر از نقایص مادرزادی قلبی پیچیده عبارتند از:

آترزی ریوی

دریچه ای که خون را از قلب خارج می کند تا به ریه ها برود (دریچه ریوی) به درستی تشکیل نشده است. خون نمی تواند مسیر معمول خود را برای دریافت اکسیژن از ریه ها طی کند.

آترزی سه لتی

دریچه سه لتی تشکیل نشده است. در عوض، بین اتاقک فوقانی قلب راست (دهلیز) و محفظه پایینی راست (بطن) بافت جامد وجود دارد. این نقص مادرزادی قلب جریان خون را محدود می کند و باعث می شود بطن راست توسعه نیافته باشد.

جابجایی شریان های بزرگ

در این نقص جدی و نادر مادرزادی قلب، دو شریان اصلی که از قلب خارج می‌شوند معکوس می‌شوند. دو نوع وجود دارد. جابجایی کامل شریان های بزرگ معمولاً در دوران بارداری یا بلافاصله پس از تولد مشاهده می شود. Levo-transposition شریان های بزرگ (L-TGA) کمتر رایج است. علائم ممکن است بلافاصله متوجه نشوند.

سندرم هیپوپلاستیک قلب چپ.

بخش عمده ای از قلب به درستی رشد نمی کند. در سندرم قلب چپ هیپوپلاستیک، سمت چپ قلب به اندازه کافی رشد نکرده است که به طور موثر خون کافی را به بدن پمپاژ کند.

عوامل خطر نقایص مادرزادی قلب

بیشتر نقایص مادرزادی قلب ناشی از تغییراتی است که در اوایل رشد قلب کودک قبل از تولد رخ می دهد. علت دقیق اکثر نقایص مادرزادی قلب ناشناخته است، اما برخی از عوامل خطر شناسایی شده اند. عوامل خطر برای نقایص مادرزادی قلب عبارتند از:

سرخچه (سرخک آلمانی)

ابتلا به سرخچه در دوران بارداری می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در رشد قلب کودک شود. آزمایش خونی که قبل از بارداری انجام می شود می تواند مشخص کند که آیا شما در برابر سرخچه مصون هستید یا خیر.

دیابت

کنترل دقیق قند خون قبل و در طول بارداری می تواند خطر ابتلا به نقص مادرزادی قلب را در نوزاد کاهش دهد. دیابتی که در دوران بارداری ایجاد می شود (دیابت بارداری) به طور کلی خطر نقص قلبی نوزاد را افزایش نمی دهد.

داروها

برخی از داروهای مصرف شده در دوران بارداری ممکن است باعث نقص مادرزادی شود، از جمله نقایص مادرزادی قلب. لیست کاملی از داروهایی را که قبل از اقدام به بارداری مصرف می کنید به پزشک خود ارائه دهید.

داروهایی که خطر نقص مادرزادی قلب را افزایش می‌دهند عبارتند از:

تالیدومید (تالومید)، مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE)، استاتین‌ها، داروی آکنه ایزوترتینوئین (Myorisan، Zenatane، و غیره)، برخی از داروهای صرع و برخی داروهای ضد اضطراب.

مصرف الکل در دوران بارداری

مصرف الکل در دوران بارداری خطر نقص مادرزادی قلب را افزایش می دهد.

سیگار کشیدن

اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. سیگار کشیدن در دوران بارداری خطر نقص مادرزادی قلب را در نوزاد افزایش می دهد.

سابقه خانوادگی و ژنتیک

نقایص مادرزادی قلب گاهی اوقات ارثی است و ممکن است با یک سندرم ژنتیکی همراه باشد. بسیاری از کودکان با کروموزوم ۲۱ اضافی (سندرم داون) دارای نقص مادرزادی قلبی هستند. یک قطعه از دست رفته (حذف) ماده ژنتیکی در کروموزوم ۲۲ نیز باعث نقص قلبی می شود.

عوارض بالقوه نقص مادرزادی قلب عبارتند از:

در نوزادانی که نقص قلبی قابل توجهی دارند. علائم نارسایی احتقانی قلب عبارتند از تنفس سریع، اغلب همراه با نفس های نفس گیر و افزایش وزن ضعیف.
عفونت های قلبی نقص مادرزادی قلب می تواند خطر عفونت بافت قلب (اندوکاردیت) را افزایش دهد که می تواند منجر به مشکلات جدید دریچه قلب شود.

ریتم نامنظم قلب (آریتمی)

نقص مادرزادی قلب یا جای زخم ناشی از جراحی قلب ممکن است باعث تغییراتی در ریتم قلب شود.

رشد و توسعه کندتر (تاخیر رشد)

کودکانی که دارای نقایص مادرزادی قلبی جدی‌تر هستند، اغلب نسبت به کودکانی که نقص قلبی ندارند، کندتر رشد کرده و رشد می‌کنند. آنها ممکن است کوچکتر از سایر کودکان هم سن باشند. اگر سیستم عصبی تحت تأثیر قرار گرفته باشد، کودک ممکن است دیرتر از سایر کودکان راه رفتن و صحبت کردن را یاد بگیرد.

سکته قلبی

اگرچه غیرمعمول است، اما برخی از کودکان مبتلا به نقایص مادرزادی قلبی در معرض خطر سکته مغزی هستند زیرا لخته‌های خون از سوراخی در قلب عبور می‌کنند و به سمت مغز می‌روند.

اختلالات سلامت روان

برخی از کودکان مبتلا به نقایص مادرزادی قلب ممکن است به دلیل تاخیر در رشد، محدودیت های فعالیت یا مشکلات یادگیری دچار اضطراب یا استرس شوند. اگر در مورد سلامت روان فرزندتان نگران هستید، با پزشک متخصص قلب و عروق صحبت کنید.

پیشگیری از قایص مادرزادی قلب

از آنجایی که علت دقیق اکثر نقایص مادرزادی قلب ناشناخته است، ممکن است پیشگیری از این شرایط ممکن نباشد. اگر خطر به دنیا آوردن فرزندی با نقص مادرزادی قلبی دارید، آزمایش ژنتیک و غربالگری ممکن است در دوران بارداری انجام شود.

اقداماتی وجود دارد که می توان به کاهش خطر کلی نقایص مادرزادی فرزندتان کمک کرد:

مراقبت های دوران بارداری مناسب را دریافت کنید

معاینات منظم با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در دوران بارداری می تواند به سلامت مادر و کودک کمک کند.
یک مولتی ویتامین با اسید فولیک مصرف کنید. مصرف روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک باعث کاهش نقایص مادرزادی در مغز و نخاع می شود. ممکن است به کاهش خطر نقص قلبی نیز کمک کند.

مشروب نخورید و سیگار نکشید

این عادات سبک زندگی می تواند به سلامت کودک آسیب برساند. همچنین در معرض دود سیگار قرار نگیرید.

واکسن سرخچه (سرخک آلمانی) را دریافت کنید

عفونت سرخجه در دوران بارداری ممکن است بر رشد قلب کودک تأثیر بگذارد. قبل از اقدام به بارداری واکسن بزنید.

قند خون را کنترل کنید

اگر دیابت دارید، کنترل خوب قند خون می تواند خطر نقص مادرزادی قلب را کاهش دهد.

شرایط سلامت مزمن را مدیریت کنید

اگر بیماری های دیگری از جمله فنیل کتونوری دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد بهترین راه درمان و مدیریت آنها صحبت کنید.

از مواد مضر پرهیز کنید

در دوران بارداری، از شخص دیگری بخواهید با محصولاتی با بوی تند نقاشی و تمیز کردن را انجام دهد.

قبل از مصرف هر دارویی با ارائه دهنده خود مشورت کنید

برخی از داروها می توانند باعث نقص مادرزادی شوند. در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، از جمله داروهایی که بدون نسخه خریداری می شوند، به ارائه دهنده خود بگویید.

 

                            دکتر مهسا برجی تخصص قلب و عروق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button