تلفن : 02177913120
منوی دسته بندی

گشادشدن رگ‌ یا اتساع عروق چیست؟!

اتساع عروق یک اصطلاح پزشکی برای زمانی است که رگ‌های خونی در بدن گشاد می‌شوند و اجازه می‌دهند خون بیشتری در آنها جریان یابد و فشار خون کاهش پیدا کند. این فرآیند به طور طبیعی در بدن اتفاق می افتد بدون اینکه فرد متوجه شود. این می تواند ناشی از چیزهایی باشد که می خورید یا می نوشید و داروهایی که مصرف می کنید. اتساع عروق نیز می تواند نشانه ای از برخی بیماری ها باشد.

اتساع عروق چگونه کار می کند؟

خون اهداف مختلفی در بدن دارد، از جمله:

 • حمل اکسیژن و مواد مغذی.
 • کمک به بدن برای مدیریت دمای خود.

رگ های خونی بدن فقط لوله هایی نیستند که همیشه به یک اندازه باقی بمانند. رگ‌های خونی همچنین حاوی عضله هستند و این عضله کنترل می‌کند که رگ‌های خونی در هر زمان چقدر پهن یا باریک باشند. وقتی رگ های خونی گشادتر می شوند، این گشاد شدن عروق است. فرآیند مخالف، زمانی که رگ های خونی منقبض و باریک می شوند، انقباض عروق نامیده می شود.

 • اتساع عروق معمولا زمانی اتفاق می افتد که:

سرخ شدن یا قرمز شدن: تا به حال متوجه شده‌اید که وقتی از خجالت قرمز می‌شوید، چه احساسی در صورتتان داغ می‌شود؟ این به دلیل گشاد شدن عروق خونی درست زیر سطح پوست شما (موسوم به مویرگ ها) است که جریان خون را در صورت شما افزایش می دهد.

وارد وان آب گرم شوید: وقتی وارد آب گرم می‌شوید، بدنتان به طور خودکار به مویرگ‌ها می‌گوید گشاد شوند. این برای کمک به گرم شدن بدن شما آهسته تر است. همچنین به همین دلیل است که هرگز نباید زیاد در وان آب گرم بمانید، زیرا این فرآیند ممکن است فشار خون شما را بیش از حد پایین بیاورد و باعث بیهوشی شما شود.

ورزش: هنگامی که از نظر فیزیکی فعال هستید، بدن شما به اکسیژن و مواد مغذی بیشتری نیاز دارد که به سرعت به سلول هایش (به ویژه سلول های عضلانی) تحویل داده شود. گشاد کردن رگ‌های خونی باعث می‌شود خون بیشتری در جریان باشد و این نیازها برطرف شود.

وجود عفونت: بدن با افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده به عفونت ها پاسخ می دهد. این به بدن شما کمک می کند تا با عفونت مبارزه کند و آسیب ناشی از عفونت را ترمیم کند.

آیا هر چیزی که می‌خورم یا می‌نوشم می‌تواند باعث اتساع عروق شود؟

بله، چیزهای زیادی وجود دارد که می توانید بخورید یا بنوشید که می تواند باعث اتساع عروق و در نتیجه کاهش فشار خون شود.

غذاهای غنی از نیترات: سبزیجات برگدار مانند اسفناج و کاهو، تربچه و بوک چوی همگی سرشار از نیترات هستند. بدن شما نیترات ها را به اکسید نیتریک تبدیل می کند که در ایجاد اتساع عروق بسیار موثر است.

الکل: وقتی الکل می نوشید، گشاد شدن عروق یکی از کارهایی است که بدن شما فورا انجام می دهد. این اثر موقتی است و فشار خون شما مدت کوتاهی پس از آن باز می گردد. نوشیدن بیش از حد نیز باعث افزایش فشار خون می شود، که تنها یکی از دلایلی است که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از مصرف بیش از حد الکل توصیه می کنند.

چه داروهایی باعث اتساع عروق می شوند؟

طیف وسیعی از داروها وجود دارد که به عنوان هدف اصلی یا به عنوان یک عارضه جانبی باعث اتساع عروق می شوند. بسیاری از انواع داروهای فشار خون باعث اتساع عروق می شوند زیرا هدف اصلی آنها این است. یکی دیگر از داروهای رایج که باعث اتساع عروق می شود، نیتروگلیسیرین است که آن را در درمان حمله قلبی و درد قفسه سینه مفید می کند. داروهای اختلال نعوظ مانند سیلدنافیل (ویاگرا) نیز بر اتساع عروق تکیه دارند.

اتساع عروق چگونه درمان می شود؟

اگر اتساع عروق باعث کاهش شدید فشار خون شده باشد، می توان آن را به روش های مختلفی درمان کرد.

احیای مایعات: دادن مایعات IV می تواند به افزایش فشار خون کمک کند.

داروهای افزایش دهنده فشار خون: دو نوع دارو، منقبض کننده عروق و وازوپرسورها، درمان هایی هستند که برای مقابله با فشار خون پایین استفاده می شوند.

آیا اتساع عروق خطرناک است؟

بله، بسته به اینکه چه چیزی باعث آن می‌شود، چه زمانی اتفاق می‌افتد یا چقدر تأثیر دارد، گشاد شدن عروق می‌تواند اثرات منفی بر بدن شما داشته باشد. در موارد شدید، اتساع عروق (و سایر علائم مرتبط با آن) می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

نمونه هایی از شرایط تهدید کننده زندگی با اتساع عروق به عنوان یک عامل عبارتند از:

واکنش‌های آلرژیک شدید: همچنین به عنوان آنافیلاکسی (ana-fil-axis) شناخته می‌شود، این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن به قدری واکنش نشان می‌دهد که می‌تواند کشنده باشد. در طول آنافیلاکسی، فرد دچار شوک می‌شود، فشار خون او به‌طور خطرناکی کاهش می‌یابد و راه‌های هوایی او بسته می‌شود، بنابراین نمی‌تواند نفس بکشد. اپی نفرین، یک داروی رایج نجات اضطراری برای آنافیلاکسی، یک تنگ کننده قوی عروق است. این افت فشار خون را معکوس می کند و همچنین دارای خواصی است که به بهبود تنفس و محدود کردن واکنش ایمنی کمک می کند

شوک سپتیک: سپسیس زمانی اتفاق می افتد که بدن به شدت به عفونت واکنش نشان می دهد که تهدید کننده زندگی است. در طول شوک سپتیک، شدیدترین مرحله بیماری (که می تواند کشنده باشد)، فشار خون به دلیل اتساع گسترده عروق کاهش می یابد. دادن مایعات داخل وریدی (IV) و داروهای افزایش دهنده فشار خون برای نجات جان یک فرد در این شرایط بحرانی ضروری است.

 •  چه زمانی باید در مورد گشاد شدن عروق با پزشک تماس بگیرم؟

در بیشتر موارد، اتساع عروق دلیلی برای نگرانی نیست. در واقع، از آنجایی که نمی توانید آن را ببینید، ممکن است متوجه گشاد شدن عروق خود نشوید. با این حال می توانید اثرات آن را ببینید. مراقب شرایطی مانند غش باشید که می تواند به دلیل افت فشار خون ایجاد شود. اگر افت شدید فشار خون و شوک وجود داشته باشد، می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

علائم شوک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تغییر وضعیت ذهنی، از جمله اضطراب، بیقراری یا سردرگمی.
 • رنگ آبی به لب ها و نوک انگشتان.
 • احساس سرگیجه، سبکی سر یا غش کردن.
 • پوستی که سرد، لطیف یا رنگ پریده است.
 • تعریق زیاد
 • تنفس کم عمق یا سریع.
 • نبض تند و ضعیف
اگر فردی از حال رفت و شما مشکوک هستید که در شوک است، باید کارهای زیر را انجام دهید:
 • آرام باشید و با مرکز اورژانس تماس بگیرید. منتظر بدتر شدن علائم نباشید. هر دقیقه مهم است
 • مطمئن شوید که راه هوایی فرد باز است.
 • آیا فرد نفس می کشد؟ حتی اگر آنها هستند، هر پنج دقیقه یکبار بررسی کنید تا اولین پاسخ دهندگان بیایند. هر لباس تنگی را که ممکن است تنفس را محدود کند، گشاد کنید.
 • نبض دارند؟ اگر نه، بلافاصله CPR را شروع کنید و آن را تا رسیدن کمک ادامه دهید.
 • اگر فرد آسیبی به سر، گردن، پاها یا ستون فقرات خود ندیده است، چیزی زیر پای او قرار دهید تا حداقل ۱۲ اینچ از زمین فاصله داشته باشد. این موقعیت شوک نامیده می شود. به هر دلیلی سرشان را بالا نبرید.
 • در صورت امکان و مناسب، کمک های اولیه را در سایر آسیب ها انجام دهید.
 • فرد را گرم نگه دارید.
 • به آنها چیزی برای خوردن و نوشیدن ندهید.
 • اگر فرد استفراغ می کند یا آب دهان می آورد و به آسیب سر، گردن یا کمر مشکوک نیستید، سر او را به پهلو بچرخانید تا خفه نشود.

نکته پایانی

اتساع عروق یک فرآیند طبیعی است که باعث افزایش جریان خون و کاهش فشار خون می شود. اتساع عروق عمدتاً مفید است، زیرا به رساندن اکسیژن و مواد مغذی به سراسر بدن شما کمک می کند. اما، اتساع عروق می تواند در برخی موارد مضر باشد و منجر به افت فشار خون شدید (فشار خون پایین) شود. مراقب علائم شوک، از جمله تغییر وضعیت ذهنی، پوست لطیف و تنفس کم عمق یا سریع باشید. اگر شما یا کسی که می‌شناسید علائم نگران‌کننده‌ای داشت، با پزشک خود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button