تست ورزش قلب

تست ورزش قلب در زمان ورزش گرفته خواهد شد و این امر نشان میدهد که در زمان ورزش که بدن به خون و اکسیژن بیشتری نیاز دارد چگونه عمل می کند. تست ورزش قلب کافی بودن تامین خون عضلات قلب توسط سرخرگ های کرونری و نحوه فعالیت عضله قلب را نشان خواهد داد. تست ورزش نوعی روش غربالگری برای بررسی تاثیر ورزش بر روی قلب است. این روش تشخیصی نوعی بررسی کلی برای سلامت قلب میباشد. از دلایل انجام تست ورزش قلب برای بررسی بیماری های عروق کرونری قلب میباشد.
زمانی که بیمار شروع به ورزش می کند، عضلات فرد نیاز بیشتری به خونرسانی دارند و قلب مجبور است که تندتر و قوی تر ضربان بزند. در زمان ورزش، قلب از همه اعضای بدن فعال تر می باشد و نیاز به خونرسانی بیشتری خواهد داشت.

تست ورزش قلب

تست ورزش قلب که با عناوینی مانند تست تردمیل، تست نوار متحرک، تست تحمل ورزش یا ECG ورزش نیز شناخته میشود. استرس تست ورزشی می تواند در تشخیص بیماری سرخرگ کرونری و شناسایی منشا علائمی مانند درد قفسه سینه کمک کند. تست استرس ورزشی همچنین نشان دهنده این امر است که آیا میزان تامین خون توسط سرخرگ های کرونری کاهش می یابد یا خیر. این بررسی همچنین قادر است سطح بیخطر فعالیت بدنی را برای قلب هر فرد مشخص خواهد کرد.
همچنین بررسی خواهیم کرد که چه داروهایی موثر هستند و چه روش هایی برای بهبود گردش خون در فرد مبتلا به بیماری سرخرگ کرونری را نشان میدهد. تست ورزش قلب فشار وارد شده بر روی قلب را تحت کنترل شدید قرار خواهد داد.
در زمان تست ورزش قلب تعداد ضربان قلب، تعداد تنفس، میزان فشارخون، ریتم قلب و میزان احساس خستگی شما را به دقت کنترل می شود.

نحوه انجام تست ورزش قلب

تست ورزش قلب به این صورت است که پزشک از فرد می خواهد که بر روی یک تردمیل راه برود یا روی یک دوچرخه ثابت پدال بزند. الکترودها بر روی پوست برای گرفتن نوار قلب گذاشته خواهد شد. به بازوی فرد یک بازوبند فشار خون بسته خواهد شد. قبل از ورزش از فرد یک نوار قلب در زمان استراحت گرفته خواهد شد و بعد بر روی تردمیل یا دوچرخه ثابت فرد سوار خواهد شد. برای ۲ الی ۳ دقیقه ابتدایی باید آهسته ورزش کنید و خود را گرم کنید. سپس هر دو تا سه دقیقه یکبار سرعت خود را به تدریج افزایش دهید تا به بالاترین درجه برسید.
پزشک شما را تشویق میکند تا زمانی که خسته شوید یا علائمی مانند درد، سرگیجه یا تنگی‌نفس را تجربه کنید. سپس، برای مدت ۱۰ دقیقه دراز می ‌کشید یا می‌ نشینید. پزشک یا تکنسین، قلب و فشارخون شما را در طول این دوره کنترل خواهد کرد. پزشک درباره خستگی یا از نفس افتادگی سوالاتی از شما خواهد پرسید. اگر نوارقلب مشکل جدی ای را نشان دهد، پزشک از شما خواهد میخواهد که ورزش کردن را متوقف کنید و احتمالا بررسی های بیشتری انجام دهید.
اگر این تست نشان دهد که قلب فرد در زمان ورزش به طور طبیعی کار نمی کند، باید تست ورزش همراه با اکوکاردیوگرافی یا تست هسته ای قلب را تکرار کنید تا مشکل بهتر تشخیص داده شود. بررسی اولیه قلب با اکوی قلبی یا اسکن قلبی در زمان استراحت انجام میشود تا درستی تشخیص مخصوصا در زنان افزایش یابد. در صورتی که در توانایی انجام این ورزش را نداشته باشید، توسط تزریق دارویی اثر ورزش در قلب شما شبیه سازی شده و همزمان نوار قلب یا تصویربرداری هسته ای انجام می شود.

اقدامات قبل از انجام تست ورزش قلب

  • ۱۲ ساعت قبل از انجام تست ورزش قلب چیزی نخورید زیرا ممکن است غذا باعث ایجاد ناراحتی یا حالت تهوع در شما شود.
  • می توانید مایعاتی مانند آب را بنوشید اما از نوشیدن چای، قهوه، سودا یا شکلات حاوی کافئین خودداری کنید.
  • قبل از انجام تست ورزش قلب اگر دارو خاصی مصرف می کنید یا اینکه بیماری خاصی دارید به پزشک خود اطلاع دهید. از وی درباره مصرف داروها قبل از تست سوال بپرسید.
  • در صورتی که به دیابت مبتلا هستید درباره مصرف انسولین دستورالعمل های ویژه ای داده خواهد شد.
  • بیمار باید کفش و لباس راحت جهت انجام ورزش بپوشد.
  • بیمار قبل از انجام تست نباید فعالیت فیزیکی شدید داشته باشد.

جواب تست ورزش قلب

پزشک می تواند بلافاصله نتایج ابتدایی را به شما بگوید اما تحلیل کامل تست زمانبر است. در صورتی که بررسی ها نشان دهد که قلب شما در زمان ورزش به خوبی کار می کند، از این نتیج می توان برای برنامه ریزی فعالیت های بدنی متناسب استفاده کرد. در صورتی که نشان دهد که قلب شما نرمال کار نمی کند امکان دارد فرد به بررسی های بیشتری نیاز پیدا کند.
بررسی هایی مانند استرس تست اکوکاردیوگرافیک یا یک تست هسته ای می تواند کمک کند که کدام قسمت تامین خون عضلات قلب دچار انسداد شده است. گاهی نیز ممکن است به آنژیوگرافی نیز نیاز پیدا کنید.  اگر از قبل مبتلا به بیماری سرخرگ کرونری باشید، آنژیوگرافی قادر است یک انسداد جدید یا انسدادی که بدتر شده است را معمولا نشان دهد.
انتخاب نوع تست استرس به سابقه پزشکی بیمار و برنامه ریزی پزشک معالج شما وابسته میباشد.
تست استرس ورزشی خیلی ارزان میباشد و عموما غربالگری بیماری‌های قلبی انتخاب خواهد شد. افرادی که سابقه بیماری قلبی دارند ممکن است بر نتیجه نوار قلب تاثیر بگذارد، و به تست استرس هسته ‌ای نیز نیاز داشته باشند.
زنان خصوصا زنان جوان مستعد نتایج مثبت کاذب در نوار قلب معمولی هستند ، انجام دادن استرس تست اکوکاردیوگرافیک در زنان بهتر است.

استرس تست شیمیایی

در صورتی که فرد ناتوانی هایی جسمی مانند التهاب یا آرتروز مفاصل، کمردرد یا یک سکته مغزی و غیره داشته باشد و مانع از انجام تست ورزشی شود پزشک با تزریق داروی تزریقی موجب افزایش تعداد ضربان قلب در فرد شده و با تکنیک های تصویربرداری مانند اکوکاردیوگرافی برای دیدن نحوه فعالیت قلب در زمان فعالیت شدید قلب استفاده کند. این روش همان استرس تست شیمیایی یا دارویی میباشد.
داروهایی که برای انجام استرس تست شیمیایی میباشد:

  • دوبوتامین : دوبوتامین می تواند موجب افزایش فشارخون یا آریتمی شود. 
  • دی‌پیریدامول : دی‌پیریدامول و آدنوزین میتواند موجب خس‌خس سینه شوند، یه همین علت باید با احتیاط تجویز شوند و بهتر است برای افراد مبتلا به آسم یا بیماری ‌های مزمن انسدادی ریوی تجویز نشوند.
  • آدنوزین : آدنوزین می تواند موجب کاهش گذرا و جزیی ضربان قلب گردد.

این دارو طوری تجویز خواهد شد که ضربان قلب را بالا میبرد. البته اگر توانایی کمی برای انجام ورزش دارید، امکان دارد بعد از تجویز دارو پزشک از شما بخواهد که روی تردمیل برای مدت ۱ دقیقه راه بروید. در طی تست باید در صورت مشاهده علائم غیرطبیعی باید به پزشک اطلاع دهید. استفاده از داروهای تجویزی را می‌توان در هر زمانی متوقف کرد.
آماده شدن برای استرس تست شیمیایی شبیه تست معمولی بوده و از فرد خواسته میشود که حداقل برای ۳ ساعت قبل از تست چیزی نخورید و نیاشامید تا از ایجاد حالت تهوع در فرد جلوگیری کند. در صورتی که از دارو استفاده میکنید حتما باید با پزشک مشورت کنید. شاید نیاز باشد که مصرف آن را برای مدتی قطع کنید. در صورتی که به دیابت مبتلا هستید و انسولین مصرف می کنید و نیاز به دستورالعمل های خاصی دارید. اگر
 سابقه ابتلا به آسم، برونشیت یا آمفیزم دارید باید به پزشک بگویید، چون استفاده از برخی از انواع این داروها ممکن است در شما خطرناک باشند.

در تست ورزش قلب فرد چه چیزی احساسی می کند؟

الکترود های دستگاه از طریق برچسب های هدایت کننده جریان الکتریکی بر روی قفسۀ سینه، دست ها و پاها قرار میگیرند. قرار دادن الکترودها بر روی قفسه سینه ممکن است باعث سوزش خفیفی شود. بازوبند دستگاه فشارخون نیز بر روی بازو فرد بسته شده نیز ممکن است فشار کمی بر بر روی بازو فرد ایجاد کند.

نتایج طبیعی در تست ورزش قلب چگونه است ؟

به طور طبیعی تعداد ضربان قلب با افزایش بار کاری قلب افزایش خواهد یافت و براساس سن و وضعیت بیمار به یک سطح استقامت می رسد.

نتایج غیرطبیعی در در تست ورزش قلب چگونه است ؟

نتایج غیرطبیعی ممکن است نشان دهنده ریتم های غیرطبیعی در زمان ورزش، فشار بر قلب در زمان ورزش و اختلالات عروق کرونر یا انسداد در عروق باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button