روش های تشخیص گرفتگی رگ قلب

بیماری انسداد یا گرفتگی رگ قلب که به آن تصلب شرایین نیز می‌گویند هنگامی رخ می‌دهد که پلاک‌ها در داخل شریان‌های خون تجمع یابند. این شریان‌ها سرخرگ‌های خونی هستند که خون غنی از اکسیژن را به سایر قسمت‌های بدن و قلب منتقل می‌کند. پلاک‌ها از کلسیم، کلسترول، چربی و سایر مواد موجود در خون تشکیل شده اند.

با گذشت زمان این پلاک‌ها سفت می‌شوند و باعث تنگ شدن شریان‌ها می‌شود و همین دلیل باعث می‌شود تا جریان خون غنی از اکسیژن به قسمت‌های بدن و اندام‌ها به خوبی منتقل نشود؛ که این عامل موجب انسداد رگ قلب می‌شود.

علائم گرفتگی رگ قلب

مطالعات نشان می‌دهد که انسداد رگ‌های قلب یک بیماری پیچیده و تدریجی است که ممکن است از دوران کودکی شروع شود و با رشد فرد این بیماری نیز رشد نماید. اگر سطح یک نوع پروتئین در بدن به نام پروتئین واکنشگر در بدن فراوان باشد خطر ابتلا به حملات قلبی و گرفتگی رگ‌های قلب افزایش می‌یابد. سطح بالای این پروتئین در بدن نشانه‌ای از وجود التهاب در بدن است. همچنین از دیگر عوامل بسته شدن رگ قلب سطح بالای تری گلیسیرید در خون است، بالا بودن سطح گلیسیرید در خون خطر ابتلا به بیماری انسداد رگ‌های قلب را به خصوص در خانم‌ها افزایش می‌دهد.

انسداد رگ‌های قلب نشانه‌ خاصی ندارد و بسیاری از افراد نمی‌دانند که دچار این بیماری شده اند یا نه، مگر اینکه یکی از رگ‌ها به شدت تنگ شود و دردی شدید فرد را دچار نماید و باعث میشود تا یک عارضه اورژانسی مانند سکته مغزی یا حملات قلبی در فرد ایجاد شود. به طور کلی علائم انسداد رگ قلب بستگی به انسداد و مسدود شدن هر یک از سرخرگ ها، با هم فرق دارد.

عوامل بروز انسداد رگ‌های قلب

انسداد رگ‌های قلب ممکن است با عوامل یا رفتار‌های خاصی که موجب آسیب به لایه‌های درونی رگ‌ها می‌شود شروع شود. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند.

 • فشار خون بالا
 • افزایش کلسترول در خون
 • افزایش چربی‌های خاص در بدن
 • وجود مقدار فراوان قند و دیابت
 • سیگار کشیدن
 • مقاومت به انسولین
 • سن بالا
 • عدم فعالیت فیزیکی
 • چاقی و اضافه وزن
 • بیماری قلبی ارثی

همچنین عواملی مانند مصرف الکل، استرس و اضطراب و ایجاد وقفه تنفسی در خواب نیز می‌توانند از عوامل خطر ساز برای ایجاد بیماری انسداد رگ‌های قلب باشند.

تشخیص انسداد رگ‌های قلب

پزشک بر اساس سابقه پزشکی و خانوادگی و همچنین معاینات فیزیکی و نتایج آزمایشات، فرد بیمار وجود این بیماری را تشخیص می‌دهد. پزشک برای تشخیص انسداد رگ قلب چند تست و آزمایش روی بیمار انجام می‌دهد تا بتواند درمانی مناسب برای بیمار را انجام دهد. این تست‌ها و آزمایشات شامل موارد زیر می‌شوند.

 • نوار قلب
 • آنژیوگرافی
 • سی تی اسکن قلب
 • عکس برداری اشعه ایکس از قفسه سینه
 • آزمایش خون
 • اکوکاردیوگرام
 • تست استرس و تست ورزش

درمان انسداد رگ قلب

برای درمان گرفتگی رگ قلب باید سبک زندگی خود را برای داشتن قلبی سالم تغییر دهید. جراحی و دارو‌ها از روش‌های درمان این بیماری برای فرد بیمار می‌باشد که بسته به نوع و پیشرفت بیماری، پزشک درمان را با هر یک از موارد گفته شد، شروع می‌نماید. برای شروع درمان ابتدا فرد باید عادات بد زندگی خود را ترک نماید و شروع به انجام رفتار‌ها و حرکات مفید برای قلب مانند تغذیه مناسب و سالم، ترک سیگار، فعالیت بدنی، نداشتن استرس و حفظ وزن مناسب را داشته باشد.

دارو‌ی انسداد قلب

تغییر در روش سبک زندگی به تنهایی موجب بهبودی این بیماری نمی‌شود و پزشک دارو‌هایی برای درمان انسداد رگ قلب تجویز می‌نماید. پزشک برای کنترل سطح کلسترول خون دارو‌های استانین را تجویز می‌کند. همچنین ممکن است پزشک دارو‌هایی برای کاهش سطح قند خون، کاهش فشار خون، جلوگیری از التهاب و جلوگیری از لخته شدن خون که همگی منجر به انسداد رگ‌های قلب می‌شوند را تجویز نماید. مصرف منظم و دقیق دارو‌ها طبق نظر پزشک برای بهبودی شما لازم است.

جراحی

گاهی اوقات بسته به نوع پیشرفت بیماری شما، پزشک عمل جراحی را برای بهبود شما توصیه می‌کند. این جراحی‌ها شامل دستکاری عروق کرونر از راه پوست، اندآرترکتومی شریان کاروتید و پیوند عروق کرونر می‌باشد که طبق نظر پزشک یکی از انواع این جراحی‌ها برای بهبود بیماری پیشنهاد می‌شود.

پیشگیری از تصلب شرایین

عامل اصلی محدود شدن خون در رگ قلب یا در واقع بروز تصلب شرایین را می‌توان سفت شدن شریان‌ها و عروق خونی و همچنین انباشته شدن پلاک در رگ‌ها می‌باشد که به این دلیل بافت‌ها و ارگان‌های بدن برای عملکرد خود قادر به دریافت خون حاوی اکسیژن کافی نخواهند بود. اما دلایل اصلی سفت شدن شریان و عروق خونی به شرح زیر می‌باشند:

کنترل کلسترول بالا

کلسترول به طور طبیعی در بدن وجود دارد همچنین این ماده زرد رنگ که شباهت به وکس نیز دارد در غذا‌های که مورد استفاده قرار می‌گیرند پیدا می‌گردند. چنانچه میزان کلسترول در سطح خون شما افزایش یابد منجر به انسداد شریان‌های خونی می‌شود و به همین خاطر پلاک‌های سخت و سفتی تولید می‌گردد و در نتیجه مانع از گردش جریان خون به طرف قلب و همچنین دیگر بافت‌ها و ارگان‌های بدن می‌گردد.

رژیم غذایی ناسالم

برای حفظ سلامت قلب و پیشگیری از گرفتگی رگ قلب داشتن رژیم غذایی سالم ضروری است. چنانچه الگویی غذایی افراد مناسب نباشد این مشکل ایجاد خواهد شد. بر اساس انجمن قلب ایالات متحده آمریکا الگوی غذایی مناسب حاوی غلات کامل، لبنیات کم چرب، حبوبات، آجیل، گوشت ماهی و مرغ بدون پوست، مجموعه کاملی از انواع میوه و سبزیجات و همچنین روغن‌های گیاهی نظیر روغن آفتابگردان یا روغن زیتون است

نکته پایانی

انسداد رگ‌های قلب یک نوع بیماری خطرناک برای سلامت قلب محسوب می‌شود. با جدی گرفتن علائمی که در این مقاله گفته شد و مراجعه به پزشک از شدت گرفتن گرفتگی رگ‌های قلب جلوگیری کنید. در این مقاله با عوامل ایجاد و علائم انسداد رگ قلب و روش‌های درمان آن آشنا شدید امیدواریم این مقاله راهنمای مناسبی برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button