ارتباط موی گوش و علائم بیماری عروق کرونر!

حتما متوجه شده اید که با افزایش سن، رشد مو در امتداد چین لاله گوش رشد می کند و به عنوان بخشی از پیری به هیچ وجه یک امر غیرعادی نیست. با این حال، آنچه غیر معمول است این است که علم ارتباط بسیار جالبی بین حملات قلبی، سطح تستوسترون و موهای روی گوش پیدا کرده است. مطالعات انجام شده می گوید رشد مو در گوش می تواند یکی از اولین علائم هشدار دهنده شروع بیماری عروق کرونر باشد.

شنوایی و جریان خون

شنوایی ما از بخش های پیچیده بسیاری تشکیل شده است که به تغییرات جریان خون حساس هستند. اندام گوش داخلی ما به نام حلزون گوش دارای سلول های مویی ریز است که ارتعاشات ناشی از سر و صدا را جذب می کند، ارتعاشات را به سیگنال های الکتریکی منتقل می کند و آن سیگنال ها را برای پردازش صداها به مغز ما ارسال می کند. گردش خون ضعیف اجازه نمی دهد اکسیژن کافی به گوش داخلی ما برسد، و گرسنگی دادن به سلول های موی کوچک و اعصاب اکسیژن می تواند به طور دائمی به آنها آسیب برساند و باعث کاهش شنوایی ما شود. یک قلب سالم خون و اکسیژن ضروری را برای مکانیسم های شنوایی ما فراهم می کند.

بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در مردان و زنان در ایالات متحده است. انواع بیماری های قلبی عبارتند از:

بیماری کرونری قلب: زمانی که پلاک در دیواره رگ ها ایجاد می شود و جریان خون را به قلب محدود می کند.
آریتمی: تغییر در تکانه های الکتریکی طبیعی قلب، که باعث می شود قلب خیلی سریع، خیلی کند یا نامنظم بزند.
بیماری دریچه قلب: زمانی که یکی از چهار دریچه قلب به درستی کار نمی کند.
نارسایی قلبی: زمانی که قلب به طور کلی قادر به عملکرد نیست، و ظرفیت پمپاژ قادر به رفع نیازهای بدن نیست.

علائم مختلفی وجود دارد که به ما درباره شروع مشکلات قلبی هشدار می دهد، مانند:

  • درد یا ناراحتی قفسه سینه
  • تنگی نفس
  • تند یا کند شدن ضربان قلب
  • خستگی
  • سرگیجه یا غش.

با این حال، گوش ها ممکن است اولین نشان دهنده بروز مشکل قلبی باشند. گوش داخلی به قدری به جریان خون حساس است که ممکن است ناهنجاری‌های سیستم قلبی عروقی زودتر از آن بروز کنند.

موی گوش و عروق کرونر

قلب پمپی است که خون را از بقیه بدن از طریق کانالی از رگ های خونی بسیار به هم پیوسته می فرستد و دریافت می کند. آنهایی که خون پاک را به بقیه بدن می‌رسانند شریان و آنهایی که خون نجس را جمع می‌کنند و به قلب می‌رسانند به رگ معروفند.

به دلیل تغییر الگوی غذایی و سبک زندگی کم تحرک، چربی بسیار بیشتری در بدن وجود دارد که از طریق خون نیز حرکت می کند. به دلیل ماهیت سنگین تر، آنها در امتداد دیواره رگ های خونی می نشینند و در نتیجه ضخامت رگ های خونی را باریک می کنند و جریان خون به اندام های مختلف را کاهش می دهند. این شروع بیماری عروق کرونر است.

شاخص های اولیه بیماری عروق کرونر

  • ریزش مو (اغلب زودرس، چه در ناحیه شقیقه یا تاج)
  • رسوبات چربی روی پلک ها
  • چین لاله گوش یعنی افرادی که لاله گوش مورب دارند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستند
  • مو در گوش

دو مورد آخر به هم مرتبط هستند، زیرا رشد مو در گوش در افرادی که لبه های گوش مورب دارند، شایع تر است.

ارتباط بین سطح تستوسترون و رشد موهای گوش

افرادی که سطح تستوسترون بیشتری در بدن خود دارند، بیشتر در معرض موهای بدن، از جمله در گوش هستند. از نظر علمی، ثابت شده است که افرادی که مقادیر بیشتری تستوسترون دارند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستند.

نکته دیگر این است که اگرچه بیماری عروق کرونر با وجود موهای گوش در مردان و زنان مرتبط است. با این حال، مرگ ناگهانی قلبی در مردان بیشتر از زنان بود. اگرچه هر دوی اینها رشد مو داشتند.

گروه دیگری وجود دارد که این نظریه را رد می کنند و می گویند که با افزایش سن، رشد مو و بیماری عروق کرونر احتمالاً ایجاد می شود و هیچ ارتباط معنی داری بین این دو وجود ندارد. با این حال، اگر به عنوان یک علامت هشدار اولیه در نظر گرفته شود، رشد موهای گوش قطعا می تواند در انجام اقدامات پیشگیرانه موثر باشد.

منابع:

https://betterhearing.org

https://www.lybrate.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button